Müşteri, ucuz ve çevre dostu kıyafete yöneliyor

Küreselleşmeyle birlikte hemen her sektörde olduğu gibi tekstilde de büyük bir dönüşüm yaşanıyor. 12 milyar dolarlık iş hacmiyle dünyanın en büyük tekstil tedarik kuruluşlarından biri olan Hong Kong'lu Li&Fung'un yönetici direktörü William Fung, artık müşterinin ucuzluğun yanında ürünün çevre dostu olmasına da dikkat etmeye başladığını kaydetti.


Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nin (TGSD) düzenlediği 'İstanbul Moda ve Hazır Giyim Konferansı'nda konuşan Fung, Türk meslektaşlarına sektördeki değişim hakkında bilgi verdi.
Dünyanın modaya, ürün ayrıcalığına ve fiyata odaklandığını vurgulayan Fung, "Kısa vadede tüketiciler, ürün nasıl yapılmış, çevre dostu bir yerde mi üretilmiş, ona da bakacak. Türkiye bu düzeye ulaşmış durumda. Tüketici, sosyal uyum, çevresel ve sağlık, güvenlik gibi noktalara önem verecek. Müşteriler artık fiyata, ürünlerin performansına ve kalitesine bakıyor. Ayrıca organik üretime de önem veriyor." dedi. Sektörde organik pamuk kullanımının artık önemli hale geldiğine dikkat çekerken, bunun Türkiye için ciddi bir rekabet avantajı sağlayabileceğini bildirdi. Çin'in ekonomide dünyaya hakim olacağı yönündeki korkulara da değinen William Fung, tek avantajı ucuz iş olan Çin'in aslında sanıldığı kadar güçlü ve rekabetçi bir ülke olmadığını ifade etti. Türkiye'ye de işgücü konusunda tavsiyelerde bulunan Fung, "Tekstilde maliyet açısından daha rekabetçi olabilmek için Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya odaklanmalısınız." diye konuştu. Fung'un verdiği bilgiye göre Hong Kong'lu tekstil devinin, Türkiye'de yaklaşık 600 milyon dolarlık iş hacmi bulunuyor. Avrupa operasyonları için Türkiye'yi merkez olarak kullanan şirketin çalıştığı yan ofisler de dahil edildiğinde rakamın daha da yükseldiği belirtiliyor.
Konferansın açılışında konuşan TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş ise artık tekstilde tedarikçi ülke konumunun yanında piyasa yapıcı ülke konumuna da geçmek istediklerini söyledi. Türk tekstil sektörünü 2015 yılına kadar yeniden yapılandırmak için çalıştıklarını aktaran Nakkaş, "Bu çerçevede 2023'te dünya ticaretindeki yerimizi koruyarak geliştirdiğimizde, sektörümüzün ihracatı 100 milyar doları bulacaktır." açıklamasını yaptı.
Narin: Adımınızı büyük atın Konferansta konuşan Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin kısır döngüler ve birtakım çalkantılardan dolayı Türk tekstil sanayiinin geçmişte büyük yaralar aldığını kaydetti. Yanlış ithalat politikaları sonucu 2 milyon tekstil işçisinin işini kaybettiğini anlatan Narin, "Adımınızı büyük atın, kavganızı büyük yapın. Politikası olmayan, inancı olmayan hiçbir cemiyetin kalkınması mümkün değildir. Bizlerin kalkınması firma bazına indiği zaman, bizim de gidecek yerimiz yoktur." dedi.

Ekonomi Servisi