Mutfaktaki enflasyonu fırsatçılar kabartıyor

Amerika'daki mortgage krizinin faturası Türk tüketicilere de çıkıyor. Geçen yılın ortasında patlak veren krizden ciddi anlamda zarar gören büyük yatırım fonlarının, gıda ürünlerine yönelmesi tüm dünyada tencerelerin daha pahalıya kaynamasına sebep oluyor.


Uluslararası spekülatörlerin gıdaya yatırım yapması ve yurtiçindeki fırsatçılar yüzünden yılbaşından bu yana bir ailenin toplam mutfak giderleri yaklaşık yüzde 45 arttı. Perakende sektörü uzmanları çok konuşulan pirinç ve ayçiçek yağı dışındaki ürünlerde de ciddi bir artış olduğuna dikkat çekiyor.
KİM Marketleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ersan, fiyatların son altı ayda yarı yarıya yükseldiğini belirterek, bu dönemde sütün yüzde 15, bakliyatın yüzde 70, etin fiyatının ise yüzde 12 arttığını dile getiriyor. Süt ve süt ürünlerine yeni bir zam gelmesini beklediklerini söyleyen Ersan, hem fiyatlardaki artışın hem de iktidar partisine açılan kapatma davasının tüketimi de olumsuz etkilediğini vurguluyor. İstanbul Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi ise uluslararası ve yerel piyasalarda yaşanan fiyat artışlarının marketlerin rekabeti yüzünden tam olarak yansımadığını söylerken, "Fiyatların daha da artması özellikle alımgücü zayıf geniş kitleleri son derece olumsuz etkileyecektir." uyarısında bulunuyor.


Türkiye'de uzun bir aradan sonra enflasyon yeniden çift haneye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyonunda tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 10,74 olarak duyurulması gıda ve enerjide dolayısıyla mutfaklarda zam ateşinin yükseleceğinin göstergesi olarak yorumlanıyor. Artışların süreceğini düşünen Merkez Bankası da 2009 yılı enflasyon hedefini revize ederek yüzde 7,5'e yükseltti. Ancak bir ailenin en temel giderlerini oluşturan mutfak giderlerindeki enflasyon ise açıklanan rakamların çok ama çok üzerinde. Küresel ısınma ve dünya emtia fiyatlarındaki artışın meydana getirdiği pahalılık, toplumun önemli bir bölümünü olumsuz etkiliyor. Türk toplumunun temel tüketim ürünlerini oluşturan makarna, pirinç, et, süt ve ekmeğe gelen zamlar geçimi zorlaştırıyor. İstanbul'da 300 gram ekmeğin fiyatı 70 YKr'den 85 YKr'ye çıkarken, yaşanan kuraklığın tahıl fiyatlarını etkilemesi bekleniyor. Bunun ilk sinyalini ise mercimek fiyatlarında yüzde 90 civarındaki artış gösterdi. Diğer yandan bu yıl çeşitli bölgelerdeki rekolte azlığı da sebze meyveyi pahalılaştırdı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden alınan bilgiye göre, mayıs ayında havucun fiyatı yüzde 36,4, armudun fiyatı yüzde 27, pirincin fiyatı yüzde 17,8 arttı. Domates, patlıcan ve yeşil fasulyede yüzde 26 civarında yükseliş yaşandı.
İstanbul'un gıda ürünlerindeki önemli merkezlerinden Rami Toptancılar sitesinde iki ay önceki spekülatif fiyat artışlarından sonra biraz daha durgun bir dönem yaşanıyor. Rami esnafının temsilciliğini yapan Gıda Toptancıları Derneği'nin Başkanı Günay Kotil, pirinçle başlayan aşırı zamlardan sonra bu dönemde yeni zamların yapılmadığını aktarıyor. İstanbul Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi ise fiyatlarda eskiye dönüşün zor olacağı görüşünde. Ocak-mayıs döneminde bazı temel fiyatlarda bazı temel ürünlerde yüzde 100 civarında fiyat artışlarının yaşandığını söyleyen Tüfekçi, "Yeni zamlardan bahsetmek mümkün görünmüyor. Ama fiyatların çok düşeceğini de pek zannetmiyorum." yorumunu yapıyor. Uluslararası ve yerel piyasalarda yaşanan fiyat artışlarının tüketiciye tam olarak yansımadığını söyleyen Tüfekçi, bu kadar fiyat artışına rağmen marketlerin rekabetçiliklerini korumak için tam olarak zamları yansıtmadığını dile getiriyor. Tüfekçi, bir anlamda marketlerdeki fiyat rekabetinin yeni zamların önüne geçtiği görüşünde. KİM Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ersan da fiyatların iki katına çıktığını belirterek, süte yüzde 15, bakliyata yüzde 70, ete de yüzde 12 zam geldiğini bildiriyor. Süt ve süt ürünlerine yeni bir yüzde 15'lik zam gelmesinin beklendiğini söyleyen Ersan, hem fiyatlardaki artışın hem de iktidar partisine açılan kapatma davasının etkisiyle alışveriş sepetlerinin küçüldüğünü vurguluyor. Son dönemde her ay tüketicilerin yaptığı alışverişlerde yüzde 3'e yakın azalma var. Bu toplamda yaklaşık yüzde 15'in üzerinde bir azalma demek. Erol Ersan, temmuz ve ağustos aylarında bu oranın daha da artacağını vurguluyor.
Öte yandan hane halkı giderinde fiyatları artan sadece gıdalar değil. Diğer temel ihtiyaç olan deterjan ürünlerinde de yükseliş var. Örneğin 9 kilogramlık markalı çamaşır makinesi deterjanlar ortalama 20 YTL'ye satılırken şimdi 28 YTL'ye satılıyor. Perakende sektörünün önde gelenleri yağ, süt, bakliyat, deterjan ve et gibi ürünlerin ortalaması dikkate alındığından son altı ayda bir evin mutfak giderinin yüzde 45 arttığı tespitini yapıyor. Gıda sektörünün nabzını yakından tutan uzmanlara göre, gıda ürünlerindeki fiyat artışları devam etmeyecek, ancak bu seviyenin de altına inmesi zor görünüyor. Yaz döneminde satışların azalabileceğini söyleyen uzmanlar, buna mukabil ağustos sonunda başlayacak Ramazan ayı ile birlikte fiyatların yeniden tırmanışa geçeceği uyarısında bulunuyor.
Bu Ramazan'da kumanya paketleri daha pahalı
Perakende sektörü için en hareketli dönemlerden olan Ramazan ayı yaklaşıyor. Geçen yıllarda bu dönemde kumanya fiyatlarını belirleyen ve buna hazırlık yapan sektör, bu sene gıda fiyatlarındaki artışın nasıl yansıtılacağı konusunda bir karara varamadı. Kumanya paketlerinin vazgeçilmezi pirinç, bulgur, mercimek, ayçiçeği yağı ve undaki neredeyse yüzde 100'ü geçen fiyat artışları perakendecileri düşündürüyor. Uyum Marketleri'nin Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi'ye göre sektör, ya paketleri küçültme veya fiyatları olduğu gibi yansıtma arasında gidip geliyor. Çünkü zamlarla birlikte oluşturulacak kumanyanın fiyatı ile geçen seneki kumanyanın fiyatı arasında uçurumlar var.

ZAMAN