En modern askeri nakliye uçağı İspanya'da görücüye çıktı


Avrupa hava kuvvetlerinin gelecek nesil taktik, lojistik hava ulaştırma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Almanya, Fransa ve İngiltere'den Airbus, Belçika'dan Flabel, İspanya'dan EADS-CASA ve Türkiye'den TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ)'ın katılımıyla üretilen en büyük ve modern askerî nakliye uçağı A400M'ün ilki hangardan çıktı.

İspanya'nın Sevilla şehrinde düzenlenen ve İspanya Kralı Juan Carlos'un da katıldığı törende Türkiye'yi Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen temsil etti. Üretimde Türk tasarımcı, mühendis ve teknisyenlerin görev aldığı ve tanesi 100 milyon Euro'ya satılan uçaktan 12 adet satıldı. Türkiye tahmini büyüklüğü 1,5 trilyon Euro öngörülen pazara ortak olurken Tüzmen, "Bu proje Türkiye'ye şimdiden 1,5 milyar Euro kazandırdı." dedi. 10 uçak siparişi veren Türkiye'ye ilk teslimat 2010'da yapılacak. A400M'nin yeni teknolojilerle beslenen bir proje olduğunu ve askerî bir proje olmasına rağmen sivil projelerde de açılım beklediklerini kaydeden Tüzmen, "Daha uçak hangardan çıkmadan 8 tanesini Güney Afrika, 4 tanesini de Malezya satın aldı." dedi. Kral Carlos ise A400M Programı ile Avrupa ülkelerinin de en son teknoloji ürünü askerî uçak yapabileceğini gösterdiğini söyledi. Projenin başında yer alan Airbus Military CEO'su Carlos Suarez de proje başladığında ilköğretim okulu ikinci sınıfa gittiğini belirterek, bugün gerçekleştiğini görmekten gurur duyduğunu söyledi. Küçük bir çocukken gördüğü hayalin gerçekleşmesinden mutlu olduğunu ifade eden Suarez, "Hayallerimi gerçekleştirdim." dedi. "Endüstrimiz için çok önemli bir günü yaşıyoruz." ifadesini kullanan Suarez, "Bu başarı, birleşmiş çabalarımızın ve bu programda emeği geçen herkesin azminin sonucudur." şeklinde konuştu.
İlk uçuş yılsonunda, ilk teslimat 2010'da
Tasarımına 2003'te başlanan A400M, Avrupa'nın en büyük ve modern askerî uçağı olarak kabul ediliyor. Son teknoloji ürünü malzeme ve sivil uçak filolarını mükemmel hale getiren teknolojiyi bir arada sunan A400M, elektronik uçuş kontrolü, karbon kompozit yapısı ve otomatik kullanım sistemi sayesinde askerî uçaklara yeni operasyon ve güvenlik standartları getiriyor. Kurucu ülkelerden Almanya'ya 60, Belçika'ya 7, Fransa'ya 50, İngiltere'ye 25, İspanya'ya 27, Türkiye'ye 10 olmak üzere toplam 180 uçak üretilerek teslim edilecek. Toplam bin adet satılması hedeflenen uçaklardan ilkinin teslimatı Nisan 2010'da Fransa'ya yapılacak. İlk uçuş ise 2008 sonunda gerçekleşecek. TSK'nın da ihtiyacını karşılayacak olan uçak, 136,5 ton azami kalkış ağırlığına sahip. 37 ton azami faydalı yük taşıma kapasitesi bulunan uçak, saatte 555 km hız yapabiliyor. 6.500 kilometre menzili bulunan uçağın kargo bölümünde 120 komando/paraşütçü veya 66 sedye ile 10 sıhhi personel veya 2 helikopter taşınabiliyor. Proje, Türk havacılığının içinde bulunduğu ilk küresel ölçekli program olması sebebiyle önem taşıyor.

ZAMAN