[Röportaj] 'Cari açık vermeyelim' demek, ülkenin büyümeden vazgeçmesi anlamına gelir

Petrol fiyatları uluslararası piyasalarda her gün yeni bir rekor kırıyor. Petrolün varil fiyatı önce 100 dolar psikolojik sınırını aşıp dün itibarıyla 143 dolara yükselirken, şimdi de 200-250 dolar rakamları telaffuz edilmeye başlandı.


Bu durum ise net enerji ithalatçısı Türkiye'nin son dönemde çokça tartışılan cari açığının da giderek büyümesi anlamına geliyor. Gelişmeleri değerlendiren Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, Türkiye'nin sanayiye dayalı bir endüstrisi olduğu için enerji tüketiminin had safhada olduğuna dikkat çekiyor. Türkiye'nin rekabette üstün olduğu iş kollarının, yüksek enerji sarfiyatı gerektiren alanlar olmasının, her zaman cari açık verileceği anlamına geldiğini vurgulayan Bayazıt, "Bu durumda da 'cari açık vermeyelim' diyenlere şunu sormamız gerekiyor: Türkiye'nin büyüme dinamiklerinden feragat etmesini mi istiyorsunuz? Kaldı ki doğru finansman yapısıyla dengeleyebildiğimiz, iç tasarrufu artırabildiğimiz ve çok daha önemlisi doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını artırabildiğimiz müddetçe bu konu sorun olmamaktadır." diyor.
'Paranın Patronları' serisinin bu haftaki konuğu olan Tayfun Bayazıt, 26 yıldır Türkiye'nin önde gelen finansal kuruluşlarında kilit görevler üstlenmiş son derece deneyimli bir bankacı. Halen Türkiye'nin en değerli bankalarından birisini yöneten Bayazıt, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerle Türkiye'de ortaya çıkan sorunları bir bütün olarak masaya yatırmak gerektiği görüşünde. Geçen yıldan bu yana dünya piyasalarını etkisi altına alan 'mortgage krizi' ve hemen ardından patlak veren 'emtia krizinin' dünya ekonomisini baskı altına aldığı bu dönemin gelişmekte olan ülkeleri de olumsuz etkilediğinin altını çiziyor. Bayazıt, "Aslında en kötüsünü geride bıraktık diyebiliriz. Lakin bu durum, krizin etkilerinin sona erdiği anlamına gelmiyor. Görülen o ki küresel çalkantının etkileri en az bir sene daha devam edecek ve bu durum tüm dünyayı olduğu gibi bizi de son derece olumsuz etkileyecek." tahmininde bulunuyor.
Tayfun Bayazıt, küresel ekonomi açısından hâlâ bazı belirsizliklerin olduğu ve kaygıların süregeldiği bir ortamda AK Parti'ye kapatma davası açılmasının, risk primlerinin daha da artmasına sebep olduğunu ifade ediyor. Bayazıt, "Artık faizlerin biraz daha yükseldiği, enflasyon beklentisi ile nominal faizlerin giderek açıldığı bir süreçten geçiyoruz." diyor. Yükselen enflasyon, düşen büyüme oranları, cari açığın finansmanıyla ilgili kaygıların İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) ciddi kayıplara sebep olması, "Yabancılar Türkiye'nin geleceğinden ümidini kesiyor mu?" tartışmalarını başlatmıştı. Türkiye'nin taşıdığı potansiyel itibarıyla avantajlarını muhafaza ettiğini belirten Bayazıt ise, "Ama küresel bozulma ve içeride yaşanan gerilimden ötürü elimiz biraz zayıfladı. Bu noktada yapılması gerekenler aslında son derece basit. Yatırım ortamını düzeltecek kanuni ve teknik altyapının sağlanması halinde bu süreçten de kayıpsız çıkabileceğimizi düşünüyorum." değerlendirmesini yapıyor. Bu noktada hükümetin gündeme getirdiği 'İstanbul'u uluslararası finans merkezi yapma' projesinin son derece önemli olduğunu kaydeden tecrübeli bankacı, "Ama bunu söylemden öteye geçirmek için yapılması gereken hukuki, mali ve teknolojik yatırımlar var." eklemesini yapıyor.

RAKAMLARLA YAPI KREDİ BANKASI

RAKAMLARLA YAPI KREDİ BANKASI
Toplam aktifler 60,9 milyar YTL
Toplam mevduat 36,2 milyar YTL
Toplam krediler 32,2 milyar YTL
Toplam özkaynaklar 5,49 milyar YTL
Net kâr 447 milyon YTL
Şube sayısı 725


Türkiye dışında sadece Azerbaycan'da büyüyeceğiz
2008'in ilk çeyreği itibarıyla 61 milyar dolarlık aktif büyüklüğe erişen Yapı Kredi Bankası, Türkiye'nin en büyüğü olma yolunda hızla ilerliyor. 2002-2005 yılları arasında, yani TMSF'nin denetimi altında geçen dönemde mülkiyet sorunundan kaynaklanan problemlerden ötürü rakiplerinin gerisinde kalan banka, yeni sermayedarların elini taşın altına koyması ve iyi yetişmiş personelinin gayretli çalışmalarıyla kısa zamanda bu açığı kapatmayı başardı. Bankanın kaptan köşkünde oturan Tayfun Bayazıt, büyüme odaklı bir strateji izlediklerini belirterek, 2007 yılında 80 şube açtıklarını, bu yıl ise 160 yeni şube daha açarak 2009 sonunda bu rakamı 1.000'e ulaştırmayı hedeflediklerini anlatıyor. "Geçen seneden bu yana hızlandırılmış şubeleşme çabalarımızın neticesinde geçen yıl temmuz ayından bu yılın ilk çeyreğine kadar 110 yeni şube açtık ve 1.300 kişiyi işe aldık." diyen deneyimli bankacı, ilk çeyrek sonu itibarıyla Anadolu'da büyüme stratejilerini önemli oranda hayata geçirdiklerini aktarıyor. Ekonomi ve siyasette yaşanan gelişmelere rağmen bu programdan taviz vermeyeceklerini vurgulayan Bayazıt, "Bizim nihai hedefimiz liderliği getirecek bir program olduğu için hedeflerimizi her şart altında hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Bu sene için masrafları daha iyi yönetme, gelir-gider tablosunu daha iyi yönetme hedeflerimize bağlı kalarak istediğimiz sonuçları elde edebileceğimize inanıyoruz." diyor. Tayfun Bayazıt, Türk bankacılık sektörünün hâlâ büyük fırsatlar barındırdığının, yurtdışındaki fırsatları da yakından izlediklerinin altını çiziyor. Rusya'da uzun zamandır faaliyet gösteren bankanın son dönemde Azerbaycan'daki yatırımlarına hız verdiğini anlatıyor: "Azerbaycan'da Koçbank zamanından kalan bir yapımız var. Bu ülkede yeni şubeler açıyor ve büyüyoruz. Burada ciddi bir büyüme hedefimiz var. Malumunuz petrol fiyatlarındaki artış ve Azeri ekonomisinin giderek büyümeye başlaması, bu ülkeyi bizim açımızdan giderek önemli hale getiriyor." Hollanda'yla birlikte üç ülkede faaliyet gösteren bankanın büyümeyi planladığı başka bir ülke bulunmuyor. Bunun sebeplerinden birincisi, içeride büyüme stratejisini zayıflatmamak. İkincisi ise bankanın ana ortağı olan Unicredit Grubu'nun Romanya, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan gibi ülkelerde önemli yatırımları bulunması. Bayazıt, "Ortağımız ile rekabete girmenin çok faydalı olmayacağı aşikar." diyerek duruma açıklık getiriyor.


Kredi kartında yeni düzenleme, sektörü menfi etkiler
Yapı Kredi Bankası, Türkiye'de son dönemde çok tartışılan kredi kartları meselesinin en önemli taraflarından birisi. Sektörün en eski ve ana oyuncusu konumundaki bankanın bu konuda izleyeceği tutum diğerlerini de etkiliyor. Bundan ötürü kart konusunu konuşmak için Genel Müdür Tayfun Bayazıt, doğru bir isim. Halen yüzde 54 seviyesinde olan kart faizleriyle alakalı yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığını savunan Bayazıt, bunun gerekçesini ise şöyle izah ediyor: "Ödemesini vaktinde yapmayan insanlarla yapanları aynı kefeye koyan bir uygulamadan bahsediyoruz. Yanlış yapanlara prim tanıyan bir uygulama bankacılık sistemi açısından da büyük riskler doğurabilir. Vadesi gelmiş ve ödenmeyen borçların artmasından sadece kredi kartı veren bankalar değil, ülke de zarar görebilir." Çokça tartışılan 'kart aidatı' konusunda da Bayazıt'ın yaklaşımı bir öncekiyle paralel. "Bakın Türkiye'deki kredi kartı uygulamaları birçok Avrupa ülkesinde bile yok. Burada apayrı bir sistem ve model inşa edildi ve bunun için büyük paralar harcandı. Bunun bir şekilde tüketiciye yansıtılması da son derece doğal. Kaldı ki kredi kartında belirli harcamalar yapan müşterilerimize biz zaten bazı kolaylıklar sunuyoruz."

TAYFUN BAYAZIT'TAN SATIR BAŞLARI
Kahramanmaraşlı ünlü Bayazıtoğulları ailesine mensup. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra ABD'de St. Illinois Üniversitesi'nde makine mühendisliği eğitimi aldı. Columbia Üniversitesi'nde finans ve uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yaptı.
Bankacılığa Citibank'ta başladı. Ardından 13 yıl boyunca Çukurova bünyesinde Yapı Kredi (genel müdür başyardımcısı), İnterbank (genel müdür) ve Banque de Commerce et de Placements SA'da (İsviçre) yöneticilik yaptı.
1999 yılında Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Dışbank Murahhas Azalığı'na getirildi. Nisan 2001'de Doğan Holding'deki görevini bırakarak aynı grup içinde Dışbank İcra Kurul Başkanlığı'nı (CEO) üstlendi. 2003 yılı genel kurulunda icra kurulu başkanlığına ilaveten bankanın yönetim kurulu başkanlığına da seçilen Bayazıt, bankanın mali iştirakleri olan finans kuruluşlarının yönetim kurulu başkanlıklarını da yürüttü.
Temmuz 2005'te Fortis'in Dışbank'ın çoğunluk hisselerini satın alması sonrası Fortis Bank AŞ İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) ve Fortis Yönetim Komitesi üyeliğine getirildi. Mayıs 2006'da Fortis Bank'ın yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi. Bu görevinden 18 Nisan 2007 tarihinde ayrıldı. 20 Nisan 2007'den bu yana Yapı Kredi Bankası'nı yönetiyor.
26 yıldır sektörde çalışan Tayfun Bayazıt, kitap okumayı, tenis oynamayı ve ailesiyle vakit geçirmeyi seviyor. Kendisini iyi bir Galatasaraylı olarak tanımlayan Bayazıt'ın en büyük keyiflerinden birisi de sektördeki Fenerbahçeli meslektaşlarıyla futbol üzerine sohbetler yapmak. En hoşlanmadığı insan tipi ise enerjisi, motivasyonu düşük olanlar. Deneyimli bankacı, takım oyunu oynamaktan hazzetmeyen insanlarla da beraber olmaktan sıkılıyor.

ZAMAN