Amerikalı jilet devi, Çin malı taklitlerini gümrükte yakalattı

Haydarpaşa Gümrüğü'nde bir şirketin 'kartuş' diye getirdiği konteynırlardan 4 milyon YTL değerinde 60 bin sahte Duracell markalı pil ve 23 bin sahte Gillette Mac 3 çıktı


Ancak Gümrük Müdürlüğü, kaçakçılık olayını savcılığa bildirmedi. Tutanağa konteynırdan kartuş yerine sahte pil ve tıraş bıçağı çıktığı da yazılmadı. Her iki markanın sahibi Procter&Gamble (P&G) sahtecilik olayını son anda öğrendi. Derhal Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunan şirket, sahte pil ve tıraş bıçaklarına el koydurttu.
Sık sık ihmal ve yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Haydarpaşa Gümrüğü'nde yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Masko Bilişim Teknolojileri adlı bir şirket tarafından getirilen konteynırlardan Duracell ve Gillette markalı sahte pil ve tıraş bıçakları çıktı. Şirketin ithal ettiği bu ürünleri evraklarda 'kartuş' olarak gösterdiği tespit edildi. Piyasa değeri 4 milyon YTL'yi bulan sahte mallar hakkında tutanak tutuldu. Ancak durum kaçakçılık savcısına bildirilmedi. Haydarpaşa Gümrük Müdürlüğü'nün yetki alanına dahil olduğu Üsküdar cumhuriyet savcısı, olaydan ancak Duracell ve Gillette markalarının gerçek sahibi P&G'nin şikayeti üzerine haberdar oldu. Hemen harekete geçen Savcı Ersoy Yüce, mallara el konulması için Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerine talimat verdi. Olayın ortaya çıkması üzerine Gümrük Müdürlüğü yetkilileri, tutanağa konteynırlardan sahte pil ve tıraş bıçağı çıktığının yazılmamasını 'yanlışlık yapılmış' diye savundu. Haydarpaşa Gümrük Müdürü Ahmet Rıza Özataş, yaşanan gelişmeler üzerine malların tespit tutanağına yanlışlıkla 'kartuş' olarak işlendiğini iddia etti. Malları ithal eden firmanın ticaret unvanının 'bilişim teknolojileri' olması da şüpheleri artırdı. Üsküdar cumhuriyet savcısı, sahte malları ithal eden Masko Bilişim Teknolojileri adlı şirketin yetkilileri hakkında 'kaçakçılık' ve 'sahtecilik' soruşturması başlattı. Markaların asıl sahibi P&G de marka haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile Masko aleyhinde savcılığa şikayette bulundu. 4 milyon YTL değerindeki kaçak malın Çin'den getirildiği belirlendi. Ürünlerin görünüm olarak gerçeklerine bire-bir benzediği, piyasaya sürülmesi durumunda orijinallerinden ayırt edilemeyeceği tespit edildi. Gillette ve Duracell markalarının asıl sahibi P&G'nin diğer ünlü markaları ise şöyle: Alo, Ariel, Ace, Pantene, Blendax, Rejoice, Max Factor, Orkid ve Oral-B.

ZAMAN