İstanbul'u finans merkezi yapmak için seferberlik

Merkez Bankası'nın taşınması tartışmalarının gölgesinde kalan İstanbul'un finans merkezi olma projesi nihayet raftan iniyor.


Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, konuyla ilgili eylem planını uygulamaya geçirecek. Öncelikli olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Türkiye Bankalar Birliği ile konu masaya yatırılacak. Sonrasında altyapı sorununun çözümü için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçilecek. Ardından sivil toplum örgütleri, finans sektörü temsilcileri ve meslek örgütleri ile projenin hayata geçirilmesinin ülkeye katkıları değerlendirilecek. Merkez Bankası başta olmak üzere Halk Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın taşınmasına ilişkin işlemler hızlandırılarak, İstanbul'a kalkınma ajansı kurulacak. Bölgesel kalkınma ajanslarına aktarılan yıllık 800 milyon yeni liralık kaynak miktarı artırılacak. Ödenek, bina ve teknolojik altyapının güçlendirilmesinde kullanılırken, projenin sekreteryasını kalkınma ajansı yürütecek.
Projenin hayata geçirilmesi için örnek olarak Londra ve New York gibi dünyanın önde gelen finans merkezleri incelenecek. İstanbul, bölgenin finans merkezi olmak için Moskova, Dubai, Pekin, Panama ve Varşova gibi şehirlerle yarışıyor. SPK Başkanı Turan Erol'a göre İstanbul, fiilen finans merkezi olma yolunda ilerliyor. Geçmişte yerli aracı kurumların müşterisi olarak Türkiye'de işlem yapmakta olan Morgan Stanley, Merrill Lynch, UBS, Credit Suisse gibi ünlü yatırım bankalarının, aracı kurum satın alarak artık Türkiye'de faaliyet göstermeye başlaması, bunun en iyi örneği. Ayrıca dünyanın en büyük 10 yatırım bankasından 9'u İstanbul'da faaliyette. Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından da gündeme getirilen İstanbul'un finans merkezi olma projesi, yılbaşında banka yöneticileri ile görüşülmüştü. Türkiye Bankalar Birliği'nin, danışmanlık firması Deloitte'ye yaptırdığı çalışmaya göre 2 milyar Euro'luk bir yatırımla 2010 yılına kadar İstanbul finans merkezi olabilir. 'İstanbul Finans Merkezi' projesinin hayata geçirilmesi halinde 150 bin kişilik istihdam sağlanarak yıllık 20 milyar Euro gelir elde edilebilir.

ZAMAN