Yüzde 6.6 umutlandırdı!
30 Haziran 2008 Pazartesi 20:55
Türkiye'nin büyüme oranı açıklandı. TOBB başkanı oranı bakın nasıl karşıladı?


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yüzde 7'nin altındaki büyümeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, ''Ancak, yüzde 6.6'lık büyüme de bizim için iyi ve umut veriyor. İnşallah diğer çeyrekte de devam eder'' dedi.

TÜGİK'in bugün açıkladığı büyüme rakamlarını değerlendiren Hisarcıklıoğlu, 2002-2006 yılları arasında Türkiye'nin yüzde 7.2'lik bir büyümeyi yakaladığını ve bunun Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olduğunu anımsattı.

Hisarcıklıoğlu, 2007 yılına gelindiğinde işin değiştiğini ve büyümenin yüzde 4.5'e indiğini belirterek, ''2007'den itibaren biz de sinyal vermeye başladık. 'Türkiye'de ekonomi konuşulmuyor, siyaset konuşuluyor' dedik. Türkiye'de birinci önceliğin ekonomi olması lazım, ekonomi konuşmazsanız esas hedefi kaçırırız. Her yıl iş bulmak için 700 bin gencimiz iş piyasasına giriyor. Bunun yanında 2.5 milyon işsizimiz var. 2 milyon 700 bin kişi de iş aramaktan umudunu kesmiş durumda. Bunlardan dolayı 'dikkat' dedik. Fakat 2007'yi yüzde 4.5'lik bir büyümeyle kapattık'' dedi.

Bu yılın ilk çeyreğinde tekrar yüzde 6.6'lık büyüme yakalandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Bu büyümenin nereden kaynaklandığına baktığımızda, ticaret 9.9, sanayi 7, tarım 5.6 büyümüş. En az büyüme 2.8 ile inşaatta olmuş. Stokta artış var. Yüzde 44.9'luk, bundan dolayı mı? diye bakıyoruz. Asıl büyümenin 1.6'sı mevsimselliktir. O mevsimsellik de daha fazla iş gücünün olduğu Ramazan Bayramı ve diğer tatil günleridir. Mevsimsellik büyümeyi dikkate aldığımızda gerçek büyüme yüzde 5. Yüzde 7'nin altındaki büyümeyi başarısızlık olarak görüyoruz. Bu nedenle yüzde 7'nin altındaki büyümeyi kabul etmemiz mümkün değil. Ancak, yüzde 6.6'lık büyüme de bizim için iyi ve umut veriyor. İnşallah iki, üç ve dördüncü çeyreklerde de devam eder. Ancak, birinci çeyrekte 15 Mart'tan itibaren parti kapatma davası konuşulmaya başlandı. Yani birinci çeyrekteki büyümede siyaset fazla yoktu. 6.6 oranını da bundan yakalamış olabiliriz. Bu nedenle ikinci çeyreğe bakarak, daha sağlıklı bir tahlil yapabiliriz.''

Büyümenin iş gücü için çok önemli olduğunu, hedef dünyayı yakalamaksa yüzde 7'lik büyümenin devam ettirilmesi gerektiğini vurgulan Hisarcıklıoğlu, yüzde 7 büyümenin devam ettirilmesi halinde 2019'da Avrupa'nın fert başına düşen gelirin yarısının yakalanabileceğini, yüzde 4.5'lik büyüme olması durumunda Avrupa'nın ancak 2050'de yakalanabileceğini söyledi.


Haber Kaynağı: