Borsa çöktü, faiz tavan yaptı

Küresel borsalardaki düşüş ve iç siyasi gelişmeler, piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Olumlu haberlere tepki vermeyen ve her olumsuz haberin satış bahanesi olarak kullanıldığı Borsa'da endeks yüzde 6'dan fazla kayıpla 32 bin 880 puana geriledi.


Endeks günü yüzde 5,36 (1.881 puan) düşüşle 33 bin 208 puandan tamamlarken haftalık kayıp yüzde 7,32'yi buldu. Bono bileşik faizi yüzde 22,84 ile son 21 ayın en yüksek seviyesinden işlem görürken, dolar 1,2470 YTL'ye tırmandı. Bankacılar, dün bir milyar dolar civarında yabancı çıkışı olduğunu söyledi.
Global borsalar, rekor seviyelere yakın seyreden petrol fiyatları ve ikinci yarı yılın başlangıcında yatırımcıların riskten kaçınmaları ile güne düşüşle başladı. Merrill Lynch'in İsviçreli yatırım bankası UBS'i Avrupa'da en fazla tercih edilen hisseler listesinden çıkarmasının etkisiyle Avrupa borsalarının kayıplarını artırması, içeride Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında emekli orgenerallerin de olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması ve AK Parti kapatma davasında başsavcının sözlü sunumunu yapması davanın sonuçlanmasına yaklaşıldığına işaret ederek siyasi gerginliğin artmasına sebep oldu. Tahvil/bono piyasasında 13 Ocak 2010 itfalı gösterge kıymetin bileşik faizi gün içinde işlem bazında yüzde 22,71 ile 4 Ekim 2006'dan bu yana yeni en yüksek seviyesini gördü. Valörlü işlemlerde ise yüzde 22,84 seviyesi test edildi. Bu arada Hazine, bugün valörle yaptığı 26 Haziran 2013 itfalı 3 ayda bir değişken kupon ödemeli tahvil ihalesinde rekabetçi olmayan tekliften yapılan satışlarla birlikte toplam 5 milyar 888,5 milyon YTL borçlandı. Hazine, piyasadan toplamda 3 milyar 887,5 milyon, kamu kurumlarından ise 2 milyar 1 milyon yeni lira borçlandı. Hazine bugün 5,44 milyar YTL'si piyasaya olmak üzere toplam 6,92 milyar yeni lira iç borç ödemesi yapacak.
Dolar, gün içinde 1,24 YTL seviyesine tırmanarak bankalararası piyasanın önceki günkü spot kapanışına göre yüzde 1,3 yükseldi. Valörlü işlemlerde ise 1,2470 yeni liraya kadar çıktı. Döviz piyasasında dolar için 1,2350 YTL seviyesinin kritik bir seviye olduğunu belirten bir bankanın döviz piyasası yöneticisi, "Güne 1,2250 seviyesinden başlayan dolar/YTL kotasyonları gerek içerideki siyasi gelişmeler gerekse yurtdışındaki borsalardaki satışlara paralel en yüksek 1,24'ten işlem gördü. Kotasyonlarda 1,2350 seviyesinin üzerinde kaldığımız sürece yükselişin devamını teknik olarak görebiliriz." dedi.
Borsa yüzde 5, Doğan Holding yüzde 12 düştü
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal 100 endeksi, global piyasalardaki olumsuz seyir, içeride siyasi gelişmeler ve yüksek faizle ağırlıklı olarak banka hisseleri liderliğinde yüzde 5,36 değer kaybederek 33 bin 208 puan seviyesine geriledi. Anadolu Yatırım Araştırma Yönetmeni Gülizar Özdemir Türk, "Yurtdışı piyasalardaki kayıplar sürüyor. Ayrıca yurtiçindeki siyasi atmosfer de bulanık. Sabahki tutuklamalar, siyasi atmosfere ilişkin tedirginliği artırdı. Ayrıca faizler yüksek seviyelerde. Bu sebeple de ağırlıklı olarak bankacılık hisselerine satış geliyor." dedi.
Öte yandan Başkent Elektrik Dağıtım (Bedaş) ihalesinden Doğan'ın elenmesi hisselerinin yüksek değer kaybetmesine yol açarken ihaleye en yüksek teklifi veren Sabancı'nın etkisiyle hisseleri genel düşüşün oluşturduğu baskıyla prim yapamadı ancak çok az kayıpla tutundu. Bedaş ihalesinden Doğan Holding'in elenmesinin ardından şirketin hisseleri kapanışta yüzde 12,08 kayıpla 1,31 YTL düzeyindeydi. İhalede en yüksek teklifi veren Sabancı-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu'nun ardından Sabancı Holding hisseleri de yüzde 6,7 kayıpla 3,9 YTL'ye geriledi. Meksa Yatırım Analisti Burak Urucu, "Başkent ve Sakarya elektrik dağıtım ihalesinde Doğan Holding'in içinde bulunduğu konsorsiyum elendi. Hissede meydana gelen satışlarda bu durumun önemli etkisi var." dedi. Doğan Yayın Holding ise yüzde 10,49 kayıpla 1,28 YTL'den tamamladı. Sakarya Elektrik Dağıtım ihalesini kazanan Ak Enerji'nin hisseleri de yüzde 5,36 düşüşle 10,60 yeni liraya düştü.

ZAMAN