Başkent'in elektriğini Sabancı dağıtacak

Uluslararası piyasalarda meydana gelen kriz ve içerideki menfi siyasi gelişmelere rağmen, Türkiye'nin ekonomik cazibesi devam ediyor. Türkiye'nin önemli özelleştirmelerinden olan Başkent Elektrik Dağıtım ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 225 milyon dolarla Sabancı-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu verdi.


Özelleştirme İhalesi Başkanlığı'nda İdare Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında dün yapılan ihalede yazılı eleme turlarında Doğan Holding'in içinde yer aldığı Ortak Girişim Grubu ve Park Holding elendi. Açık artırma turunda Sabancı Holding-Österreichische Elektrizitatswirtschafts-Aktiengesellschaft (Verbund)-Enerjisa Enerji Üretim Ortak Girişim Grubu 1 milyar 225 milyon dolar teklif sundu. Bu turda Hema Endüstri önce süre istedi, şirket temsilcisi salona geldikten sonra ihaleden çekildiklerini açıkladı. İlk turda süre isteyen Akcez Ortak Girişim Grubu temsilcisi de ihaleden çekildiklerini söyledi. İhale Komisyonu Başkanı Aksu, Sabancı Holding-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu'ndan verdikleri teklifi revize edip etmeyeceklerini sordu. Grup temsilcisi, son tekliflerinin 1 milyar 225 milyon dolar olduğunu söyledi. Böylece elektrik dağıtımında ilk özelleştirme ihalesi teknik olarak tamamlanmış oldu. Ahmet Aksu, ihale komisyonu kararının Rekabet Kurulu ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na görüşleri alınmak üzere gönderileceğini söyledi. Aksu, kurumların görüşleri alındıktan sonra ihalenin Özelleştirme Yüksek Kurulu onayına sunulacağını, onayın ardından sözleşme imzalamak üzere şirketin davet edileceğini ve ödemeler tamamlandıktan sonra hisselerin şirkete devredileceğini açıkladı. Başkent Elektrik Dağıtım kapsamında Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu illeri yer alıyor.
Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, ihale sonrasında yaptığı açıklamada, üretimde olduğu gibi dağıtımda da kararlı bir şekilde yol aldıklarını söyledi. Hakman, "Dağıtım özelleştirmelerinde fizibil olmayan yerlere gitmeyiz. Bütün şartlarımızı ve sınırlarımızı zorlayan bir fiyat verdik. Elektrik piyasasında büyük ve lider bir oyuncu olma hedefimizi son üç yıldır vurguluyoruz. Elektrik üretim bölgelerinin özelleştirilmesi de hedeflerimizin bir parçası olacak." dedi. Elektrikte rekabetçi ve serbest piyasanın oluşmasının bundan sonraki özelleştirmelerde yatırımcılara yol gösterici olacağını vurgulayan Hakman, "Bu yapılırsa, yatırımcıların ilgisini çekecektir. Özelleştirmeler arz sıkıntısının aşılmasında önemli bir rol oynayacaktır." şeklinde konuştu. Hakman, Verbund ile Sabancı Holding'in ortaklığı olan Enerjisa'nın Türkiye elektrik enerjisi sektöründe 2015'e kadar en az yüzde 10 pazar payı hedeflediğine dikkat çekerek, "Bunun üzerine çıkmak için de çalışmalarımız var." dedi. Enerjisa ortak girişim grubunda Verbund ile Sabancı Holding'in yüzde 49'ar ve Enerjisa'nın ise yüzde 2 payı bulunuyor. Verbund ve Sabancı Holding, Enerjisa'nın da yüzde 50'şer ortağı durumunda.
Sakarya Elektrik'e en yüksek teklif Ak Enerji'den
Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ'deki (Sedaş) yüzde 100 kamu hissesinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi, 600 milyon dolar ile Akkök Şirketler Grubu şirketlerinden Ak Enerji ile Çek Cumhuriyeti elektrik dağıtım ve üretim şirketi Cez tarafından oluşturulan AkCez Ortak Girişim Grubu verdi.
Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye ait olan ve Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli illerini kapsayan Sedaş'ın özelleştirilmesi için açılan ihale, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu başkanlığında yapıldı. İhaleye Doğan Holding-Unit Investment BV-Doğuş Holding ve Anadolu Endüstri Holding (UDDA) Ortak Girişim Grubu, Ak Enerji ile Çek Cez ortaklığı AkCez Ortak Girişim Grubu, Sabancı Holding-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu, Park Holding, Alsim Alarko teklif verdi. İhalede yazılı eleme turlarında UDDA Ortak Girişim Grubu ile Park Holding elendi ve şirket 550 milyon dolar üzerinden açık artırmaya çıkarıldı. Toplam altı elemeli sözlü turda en yüksek teklifi 600 milyon dolar ile AkCez Ortak Girişim Grubu verdi. İkinci sırada ise 583 milyon dolarla Sabancı Ortak Girişim Grubu yer aldı. İhalenin teknik olarak tamamlandığını belirten Ahmet Aksu, sonucun Rekabet Kurulu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun görüşü alındıktan sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun onayına sunulacağını söyledi.
İhale sonrasında açıklamalarda bulunan Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, özelleştirme ihalelerinin elektrik konusunda karşılaşılan darboğazın giderilmesi açısından önemli bir adım olduğunu söyledi. Berkman, "Üretim ve dağıtımda 5 yıl içinde ciddi yatırımlarımız olacak. Halen 9'u hidrolik, biri rüzgar olmak üzere toplam 10 santral inşaatımız devam ediyor. Önümüzdeki yıldan itibaren kapasitemiz 800 MW'a çıkmış olacak. Gelecek 5 yılda da bunu 2 bin MW'a çıkarmayı planlıyoruz." dedi. Elektrikte kayıp kaçak oranlarının azaltılmasına yönelik yatırımları, kamunun, bir formül dahilinde karşıladığını ifade eden Berkman, mevcut durumda bazı belediyelerde tahsilat yapılamamasının önemli bir sorun olduğunu, ancak ortakları Cez'in, bu konuda önemli bir tecrübesi bulunduğunu söyledi. Berkman ayrıca, bundan sonraki elektrik dağıtım ve üretim ihalelerine, şartlara göre bakacaklarını kaydetti.
Bedaş, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım ve Sedaş'ın özelleştirilmesi amacıyla 31 Ağustos 2006'da ihaleye çıkılmış, ancak söz konusu ihaleler, altyapı yatırımları gerekçe gösterilerek Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 8 Ocak 2007'de süresiz ertelenmişti. Yüksek kurul, 22 Nisan 2008'de de Bedaş ve Sedaş'ın ihale sürecine devam edilmesine, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım ihalesinin ise iptal edilmesine karar verdi. Elektrikte ilk özelleştirme, bu yıl mart ayında Ankara Doğal Elektrik'e ait 8 küçük ölçekli enerji üretim santralının satışı ile başladı. Ankara, Zaman
Hintli enerji devi: Türkiye ikinci evimiz olacak
Dünyanın en büyük global enerji tesislerinden InterGen NV'nin yüzde 50 hissesini alan GMR Infrastructure, gözünü Türk enerji sektörüne dikti. Hintli GMR Infrastructure'ın dünya CEO'su Ranjit Murugason, "Türkiye'yi ikinci evimiz olarak görüyoruz." dedi.
GMR Infrastructure'ın dünya CEO'su Murugason ve Türkiye CEO'su Cenk Alpsoy, şirket çalışmaları ve Türkiye'deki yatırım planlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Murugason, yüzde 50 hissesini aldıkları InterGen NV'nin Türkiye'de yaptığı santraller olduğunu belirterek, partnerleri aracılığıyla Türk enerji sektöründeki projelerle ilgileneceklerini söyledi. Murugason, "Türkiye'de enerji sektöründe yatırımlar yapmak istiyoruz. Doğalgaz, kömür ve diğer enerji dallarıyla ilgiliyiz." şeklinde konuştu. Murugason, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Yatırım Gelişim ve Operasyon Şirketi'ni (ISGIA) kuran konsorsiyumda yer alan şirketlerinin, dünyanın en büyük havalimanı işletmecisi olduğunu ifade ederek, bu havalimanı ile Türkiye'ye giriş yapmaktan büyük mutluluk duydukarını bildirdi. Ranjit Murugason, küresel ekonomik kriz ve petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye'ye yansımalarına ilişkin herhangi bir endişe duymadıklarını açıkladı. GMR'ın, uzun soluklu bir yatırımcı olduğunu ifade eden Murugason, "Önümüzdeki on yıllara bakıyoruz ve biz umutluyuz. Türkiye'nin insan kaynağı ve yeteneklerinden de umutluyuz. Bunu kullanmak istiyoruz. Avrupa'nın en hızlı büyüyen altyapı sektörlerinden Türkiye'de çok fazla olumlu şey var ve GMR da bunu kullanacak. Türkiye'yi GMR'ın ikinci evi olarak görüyoruz." diye konuştu. Cenk Alpsoy da, Sabiha Gökçen Havalimanı için yeni bir kredi kullanılmasının düşünülmediğini açıkladı. Sabiha Gökçen'de yüzde 40 oranında ortaklıkları olduğunu vurgulayan Alpsoy, Limak'ın yüzde 40, Malezyalı ortaklarının da yüzde 20'lik bir paya sahip olduğunu söyledi. Mustafa Gün, İstanbul

ZAMAN