Domates krizi tatlıya bağlandı


Rusya, Türk tarım ürünlerine koyduğu ithalat yasağını dün resmen kaldırdı. İki ülke arasında krize neden olan yasağı bitiren anlaşma, dün Tarım Bakanı Mehdi Eker ile Rusya Tarım Bakanı Aleksey Gordoyev arasında imzalandı.


Rus hükümeti, 7 Haziran'da Türkiye'den domates, patates, patlıcan, üzüm ve limon ithalatını ürünlerde zirai ilaç kalıntısı bulunduğu gerekçesiyle durdurmuştu. Rusya ve Türkiye, hayvancılık ve su ürünlerini de kapsayacak şekilde geniş çaplı bir 'Tarım teknik işbirliği anlaşması' imzalamak için de çalışmalara başladı.
Moskova'da düzenlenen imza töreninin ardından basın mensupları ile bir araya gelen Tarım Bakanı Eker, "Türkiye, vatandaşlarının sağlığı için Avrupa Birliği standartlarını baz alarak üretim yapıyor. Rusya'nın belirlediği tarım ilacı limitleri ise AB'nin belirlediği maksimum tarım ilacı değerlerinden 20, 40 hatta bazı ürünlerde 100 kat daha az. Buna rağmen Rusya'nın taleplerini yerine getirmek için gerekeni yapacağız. Bizde bir söz vardır, 'müşteri her zaman haklıdır'. Rusya'ya mal satmak istiyorsak bu şartları karşılamak zorundayız." dedi. Rusya'dan Türkiye'ye geri gönderilen herhangi bir mal olmadığını da vurgulayan Tarım Bakanı, "Rusya bizim için önemli bir pazar. Bundan sonrası için ihracatımızı artırarak sürdüreceğiz. Üreticiler, ihracatçılar ve pazarlamacılar olarak zincirin bütün halkalarında bulunan sektör temsilcileri üzerlerine düşeni yapmalı. Standartlara uyulursa sorunsuz ve giderek artan oranda Rusya'ya ihracat yapabiliriz." değerlendirmesinde bulundu. Eker, kullanılan tarım ilaçlarının kullanım tarihi, miktarı gibi konularda belirlenen standartlara sektörün dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Mutabakat metnine göre ihracatçıların, Rusya'nın belirlediği standartlara uygunluğunu gösteren iki sertifikayı hazırlaması gerekiyor. Bunlardan ilki insanların sağlığı açısından ürünün zararlı olmadığını gösteren 'Gıda sağlık sertifikası', diğeri de böcek, haşerat ve diğer zararlılardan arınmış olduğunu gösteren 'Bitki sağlık sertifikası'. İmza töreni sonrası açıklama yapan Rus Bakan Gordoyev ise tarım sektöründe stratejik işbirliğine gidilmesi konusunda mutabakata vardıklarını belirterek, "Sorunların çözümü için bir yürütme komitesinin oluşturulmasına karar verdik. Türkiye tarafından talep ettiğimiz şartların yerine getirileceği teminatını aldık. Bugünden itibaren daha önce ithalatı kısıtlanan ürünlerle ilgili sınırlama kaldırılmıştır." diye konuştu. Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev; Moskova

ZAMAN