'Dalgalanmalara bağışıklığımız var, yatırımlarımız devam edecek'

Siyasi gerilim ve tansiyondaki yüksekliğe rağmen ekonomiye güven ve yeni yatırımlarla ilgili haberler gelmeye devam ediyor.


Siyasi gerilim ve tansiyondaki yüksekliğe rağmen ekonomiye güven ve yeni yatırımlarla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Özellikle yabancı yatırımcılar, Türkiye'ye uzun vadeli baktıklarını belirtirken, yatırım kararını genç nüfus ve barındırdığı potansiyele bakarak verdiklerini ifade ediyor. Dünyanın dev finans kuruluşlarından Citibank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Bideshi de aynı noktalara işaret ederek, Türkiye'deki politik dalgalanmalara karşı bağışıklıklarının olduğunu ve yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. Bideshi, AK Parti'nin kapatma davasına bağlı olarak ortaya çıkan siyasi gerilimin yatırım kararlarına etkisiyle ilgili, "Bu tür politik gelişmeler bizim için yeni bir şey değil. Bu tür pek çok politik gelişme ve iniş-çıkışlar gördük. Biz bu tür gelişmelere karşı bağışıklık kazandık. Türkiye'de yatırım yapmaya devam edeceğiz, ama ne kadar olacağını ekonomideki gidişat belirleyecek." ifadelerini kullandı. Akbank ve Citibank'ın sürdürdüğü stratejik ortaklık kapsamında çıkarılan yeni ürünü Citi Axess kredi kartı, düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda gündeme ilişkin soruları cevaplayan ABD'li finans devinin başkanı Steve Bideshi, Türkiye'nin Citibank için stratejik bir öneme sahip olduğunu ve Akbank'taki yüzde 20'lik ortaklığa uzun vadeli bir yatırım olarak baktıklarını ve iki kurum arasındaki işbirliğini derinleştirmeyi amaçladıklarını belirtti. Türkiye'deki durumu izlediklerini ancak risk alma iştahları olduğunu ve bu çerçevede yatırımlarına devam edeceklerini de kaydetti. Bideshi, "Türkiye'de bulunmaktan rahatız. Eğer bazı şeyler stabilize olursa tabii ki daha fazla risk alınıyor. Tersi olursa daha az risk alınıyor. Bizim burada stop etmemiz diye bir şey söz konusu değil. Yatırımlarımıza devam edeceğiz." diye konuştu.
'Faizler yıl sonuna düşer'
Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade etti. Ancak 2008'de bütçe disiplini ve ekonomik reformların devamının önemli olduğunu da vurguladı. Bu yılki ekonomik büyüme tahminlerinin yüzde 4-4,5 arasında olduğunu, şu anda yüksek seyreden faizin de yıl sonunda düşme trendine girmesini beklediklerini aktardı. Kurtul, bono faizlerinin 2008'in sonunda yüzde 21 dolayında seyredeceğini öngörüyor. Mayıs itibarıyla bankacılığın kredilerde yüzde 16'lık büyüme kaydettiğine işaret eden Akbank'ın genel müdürü, yılın tamamında yüzde 30 civarında büyüme bekliyor. Akbank, her üründe olduğu gibi kredi kartında da yüzde 20'lik bir pazar payına ulaşmayı hedefliyor. Kurtul, kredi kartı faizlerine sınırlama getirilmesiyle ilgili olarak ise, "Hükümet, serbest piyasa ekonomisini destekleyeceğini açıkladı. Bu tip bir sınırlamanın mevzuat içinde yer almasını beklemiyoruz." cevabını verdi.
Kredi kartlarının avantajlarını birleştirdiler Citibank ile Akbank kredi kartı pazarındaki rekabete Citi Axess ile giriş yaptı. Yeni kart, Citi kredi kartlarının borç transferi ve aktif limit özellikleriyle Axess'in taksit ve chip para özelliklerini taşıyacak. Citibank, bu sayede Türkiye'de 500 binin üzerinde olan kredi kartı müşterisini bir yıl içinde 100 bin artırmayı planlıyor. Türkiye genelinde 4,1 milyon kullanıcısı bulunan Axess, yüzde 14,2'lik alışveriş pazar payıyla ilk üç arasında yer alıyor. Yeni kredi kartını Citibank'tan Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Steve Bideshi ve Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ile Akbank'tan Genel Müdürü Zafer Kurtul ve Vekili Hakan Binbaşgil birlikte tanıttı.

ZAMAN