Emekliyi üzen zamlı aylık
04 Temmuz 2008 Cuma 15:00
İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına, yılın ilk yarısındaki TÜFE oranı doğrultusunda emeklilerin alacağı zam oranı belli oldu.


İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına, yılın ilk yarısındaki TÜFE oranı doğrultusunda Temmuz ayından itibaren yüzde 6 zam yapılacak.

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılın ikinci yarısı için yapılacak zam oranının da belli olduğunu söyledi.

Yılın ilk yarısında TÜFE'nin yüzde 6 düzeyinde gerçekleştiğini anımsatan Ergün, emekli aylıklarının da 2008 yılı Bütçe Kanunu uyarınca, Temmuz ayından itibaren TÜFE oranı kadar artırılacağını belirtti.

Bütçe Kanunu'na göre, ilk 6 ayda yaşanan yüzde 4 oranındaki enflasyon
farkının da emekli aylıklarına yansıtılması gerektiğini belirten Ergün, Bütçe Kanunu'nun bu düzenlemeyi yapma konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verdiğini söyledi.

Ergün, bu farkın verilmesiyle birlikte en düşük işçi emeklisi aylığının toplam yüzde 10 oranında artarak 615,11 YTL, en düşük Bağ-Kur emekli aylığının da 451,11 YTL'ye çıkacağını bildirdi.

Seyyanen zam talebi

Emekli aylıklarına yapılacak zammın ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen Ergün, "Bütün bu rakamlar acı tabloyu ortadan kaldırmayacak, çünkü işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin yaklaşık yazda 90'ı hala açlık sınırının altında aylık almaya devam ediyor olacak. Enflasyona endekslenmiş yüzdeli artışların bizlerin derdine çare olamayacağını her fırsatta dile getiriyoruz. Ancak kimse bizi duymak istemiyor" dedi

Haber Kaynağı: