Genç nüfus iştahımızı kabarttı yatırım bütçesini ikiye katlıyoruz

Avrupa'nın en büyük gayrimenkul ve perakende yatırım şirketlerinden Redevco, Türkiye pazarına Erzurum'dan girmeyi tercih etti


Yatırım kararı alırken, özellikle Anadolu'nun tarihi ve kültürel açıdan merkez olmuş illerini tercih eden şirket, Edirne, Manisa ve Ankara'ya da birer alışveriş merkezi kuracak. Bugüne kadar Türkiye'de 600 milyon Euro'luk yatırım planlayan şirketin Türkiye Genel Müdürü Patrick van Dooyewert, "Düseldorf'un nüfusu, Erzurum'dan az. Orada 10'dan fazla alışveriş merkezi var. Burada ise sıfır." diyerek Anadolu'daki potansiyele dikkat çekti. Şirket Türkiye'deki yatırımlarını yeni projelerle 1 milyar Euro'ya çıkarmayı planlıyor. Dooyewert, yatırım bütçesini ikiye katlamalarında genç ve dinamik nüfusun etkili olduğunu kaydetti.
Erzurum Alışveriş Merkezi'nin temeli, yapılan bir törenle atıldı. Avrupalı gayrimenkul devinin rakiplerinin aksine İstanbul yerine Erzurum'u tercih etmesi merak uyandırdı. Şirketin Türkiye Müdürü Dooyewert, İstanbul'da peş peşe açılan alışveriş merkezlerinin maliyetleri artırdığı ve rekabeti güçleştirdiğine işaret ederek, bundan sonra sektördeki yeni yatırımların yavaş yavaş Anadolu'ya kayacağını söyledi. Dooyewert, "Yatırımcılar birbirine yakın yerlerde peş peşe alışveriş merkezleri açıp indirim yapmak yerine daha farklı ve daha iyi sonuç alınabilecek bir proje açmaları gerekir." ifadelerini kullandı. Söz konusu proje ve Türkiye'deki yatırımları hakkında da bilgi veren Patrick van Dooyewert, Erzurum'u tercih etmelerinde, en az 2 bin yıllık bir medeniyete ve ticari hayata sahip olmasının etkili olduğunu ifade etti. Aynı şekilde Manisa'nın bir şehzadeler şehri, Edirne'nin de İstanbul'dan önce Osmanlı'ya başkentlik yapmasının önemli bir ayrıcalık olduğunu vurgulayan Dooyewert, bu ve benzeri illerde alışveriş merkezi açmayı amaçladıklarını dile getirdi. Avrupa'daki en büyük perakende portföyüne sahip Redevco, 20'den fazla ülkede yatırım yapıyor. Şirketin elinde toplam değeri 7,6 milyar Euro'yu bulan 800'den fazla gayrimenkul ve 5 milyon metrekarelik arazi portföyü bulunuyor. İsviçre merkezli Cofra Holding bünyesindeki şirketin yeni dönemdeki yatırımları, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde ağırlık kazanıyor. Bağlı olduğu Cofra Holding ise dünya çapında doğrudan veya dolaylı olarak 4 milyon kişiye iş imkânı sağlıyor.

ZAMAN