Her gün 6,1 milyon ekmek çöpe gidiyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından hazırlanan "Ekmek İsrafı ve Tüketici Alışkanlıkları" konulu araştırma, ülkemizdeki ekmek israfının hangi boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.

araştırmaya göre, Türkiye'de günde 123 milyon ekmek üretiliyor. Tüketiciler satın aldıkları bu ekmeklerin yaklaşık yüzde 5'ini yani 6,1 milyon adedini israf ediyor. Prof. Dr. Adem Elgün, Prof. Dr. Sezgin Ünal, Prof. Dr. Hamit Köksel, Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu ve Prof. Dr. Hazım Özkaya'nın katkılarıyla hazırlanan çalışmaya göre ekmeğin en çok israf edildiği yerlerin başında öğrenci yemekhaneleri geliyor. Lokanta ve otellerde ekmek israfı yüzde 3,11, kurum yemekhanelerinde yüzde 2,47, öğrenci yemekhanelerinde ise yüzde 8,62 düzeyinde bulunuyor. Söz konusu israf 450-500 bin ton civarında buğdayın da israfı anlamına geliyor. İsrafın karşılığı ise 900 milyon YTL'ye kadar çıkıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yaptırılan ve Türkiye'de sahasında ilk bilimsel araştırma olan "Ekmek İsrafı ve Tüketici Alışkanlıkları" konulu araştırmanın sonuçları, TMO'nun Güvercinlik tesislerinde düzenlenen bir toplantı ile açıklandı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, en çok israf edilen besin grubunun başında ekmeğin yer aldığını, hazırlanan bu çalışmayla konuya dikkat çekmeyi amaçladıklarını bildirdi. Eker, yeryüzünde yeterli gıda üretimi olmasına karşın dağılımındaki adaletsizlikten dolayı yaklaşık 850-860 milyon civarında insanın aç yaşadığını kaydetti. Dünyada yaklaşık 1,5 milyar insanın kilo problemi yaşadığını belirten Eker, 1,5 milyar insanın kilo vermek için harcadığı parayla 850-860 milyon insanı doyurmanın mümkün olduğunu vurguladı. Eker, piyasada oluşan hububat fiyatlarının tatminkar düzeyde bulunduğunu, fiyatların belirli bir rakamın altına düşmesi durumunda hububatta müdahale alımında bulunulacağını ifade etti. Eker, hasat döneminin başlamasıyla birlikte hububatta TMO'nun emanet alımlara başladığını ve şu ana kadar 90 bin tonun üzerinde alım gerçekleştirildiğini bildirdi. Eker, tarımdaki ilk çeyrek büyüme oranlarında yüzde 5,6'lık büyümenin sevindirici olduğunu, sektörün daha çok büyümesini beklediklerini dile getirdi. TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, buğdayın insanoğlunun beslenme için gerekli kalorinin önemli bölümünü tek başına karşılayan çok önemli bir besin kaynağı olduğunu bildirdi. Bugün için Türkiye'nin dünya buğday üretiminde ilk 10 ülke arasında bulunan ve bu konuda kendi kendine yeten bir ülke olduğuna işaret eden Kemaloğlu, "Ama bu her zaman kendi kendine yeteceğimiz anlamına gelmiyor. Kaynaklar her an tükenebilir." dedi. Kemaloğlu, israf edilen ekmeğin GSYİH'nin binde birine tekabül ettiğine de dikkat çekti. Açılış konuşmalarının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile ilköğretim öğrencileri arasında yapılan "buğdayın önemi, ekmeğin öyküsü ve ekmek israfı" konulu resim, şiir ve hikaye yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Resim yarışması birincisi Mersin'den Özel Türkmen Koleji 1. sınıf öğrencisi Berkecan Tekinturan'ın resmi Bakan Eker'e hediye edildi. Yarışma birincilerine birer dizüstü bilgisayar, öğretmenlerine dijital fotoğraf makinesi, okullarına da projeksiyon cihazı armağan edildi

ZAMAN