Çaput işi yapmıyoruz ki tekstili bırakalım İtalya'dan sonra en iyi altyapı bizdeHazır giyim, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinin başında geliyor. Dünyanın önde gelen markalarına üretim yapan Türk hazır giyim üreticileri, başta Çin olmak üzere ucuz işgücünün avantajını kullanan Uzakdoğu ülkeleriyle kıran kırana mücadele ediyor.


Hazır giyim ihracatçılarının yeni patronu Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin tekstil sektöründen çıkması önerisine tepki göstererek, "Bu bir çaput işi değil. Çıkalım demekle çıkılmaz. Her şeyi kağıt üstünde görerek karar vermek doğru olmaz." diyor. Birlik başkanı, Türkiye'nin İtalya'dan sonra sektörde en iyi altyapıya sahip olduğuna işaret ederek, üreticilerin İtalya'yı bile geçebilecek bilgi birikimi oluşturduğunu vurguluyor.
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) başkanlığına seçildikten sonra Zaman'a sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Hikmet Tanrıverdi, Uzakdoğu'daki maliyet şartlarını burada istemenin mantıklı olmayacağına dikkat çekiyor. Ancak, sektörün rekabetçiliğini koruyabilmesi için de benzer imkanlara sahip ülkelerdeki düzenlemeler yapılabilir. Başkan Tanrıverdi, sektörün, yeni çıkacak Teşvik Kanunu'nu beklediğine işaret ederek, bu konuda görüşlerini karar vericilere ileteceklerini ifade ediyor. Bir an önce sanayinin Anadolu'ya yerleşmesi gerektiğini vurgulayan birlik başkanı, bunun için küçük işletmeleri birleştirecek daha büyük imalathane formülü teklif ediyor. Diğer taraftan, imalathanelerin taşınmasında lojistik maliyetlerine destek verilmesi, İstanbul'da işten çıkacakların kıdem tazminatlarının kredilendirilmesi gibi düzenlemeler de yapılmalı. Tanrıverdi'nin İHKİB olarak hükümetten ilk etapta talep edecekleri hususlar şunlar: Küçük işletmelere kredi imkanları tanınmalı. Yeni pazarlar bulmak için yurtdışındaki ticaret müşavirliklerinden destek sağlanması önemli. Koleksiyon hazırlama ve tasarımların araştırma-geliştirme teşviklerine sayılması bir başka konu. Sektörel dış ticaret şirketleri gibi çok ortaklı tasarım şirketleri kurulması için yasal düzenleme yapılmalı. İhracat antrepolarının kurulması gerekiyor. Son olarak, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için devlet yöneticileri ile görüşerek destek verilmesi... İHKİB, 2023'e kadar olan süreci kapsayan sektörün gidişatıyla ilgili bir projeksiyon çizecek. Pamuktan bitmiş ürüne kadar tüm aşamaların kendilerini ilgilendirdiğini ifade eden Tanrıverdi, "Pamuğu, tekstil imalatı, kumaşı kuvvetli olmayan, terbiyesini iyi yapamayan bir sektörün başarılı olması şansı yok. Hepsini bir bütün olarak düşünmek gerek. Ben çıkıp pamuk eken insan için mücadele etmek gerekiyorsa edeceğim." diyor.
Son açıklanan ihracat rakamlarında hazır giyimin dördüncü sıraya düşmesini değerlendiren Hikmet Tanrıverdi, "Bunda kotaların kaldırılmasının fazla etkisi olmaz. Çünkü Türk hazır giyim sektörünün hızlı, esnek ve modaya uygun üretimde bir avantajı var. Petrol fiyatlarındaki artış yarın Uzakdoğu'dan lojistiği de ciddi şekilde etkileyecektir." şeklinde konuşuyor. İlk çeyrekteki yüzde 6,6'lık büyümenin sonra devam etmesinin zor olduğu görüşünü dile getiren Tanrıverdi, "Bundan sonraki devreler dramatik düşüşler görülebilir. Bunun değişmesi için üretime bağlı bir büyüme gerçekleştirilmeli." şeklinde konuşuyor.

Milli forma giyerek her gün Avrupa şampiyonasında mücadele ediyoruz
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, hazır giyim sektörünün en az 50 yıl daha devam edeceği görüşünde. Tanrıverdi'ye göre, tekstil ve hazır giyim üretim ve istihdamın yanı sıra ülkenin tanıtımına da katkı sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında 'Made in Turkey' etiketinin Avrupa'da satılan bir üründe yer alması çok önemli. Tanrıverdi, mağazadan beğendiği bir kıyafeti alanın Türkiye'de üretildiğini gördüğünü belirterek, "Hazır giyim bu nedenle her gün Avrupa Şampiyonası'nda mücadele ediyor. Otomotivi ihraç edersiniz ama otomotivin Türkiye'de üretilip üretilmediğini tüketici çok fazla anlamayabilir. Hazır giyimde üründen memnun olursa o imajı, o düşünceyi uzun zaman taşıyabilir." ifadelerini kullanıyor.
Merkez Bankası yüksek faizde ısrar ederse iki yıl sonra mal satacak adam kalmayacak Hazır giyim sektörü, 2001 krizinin ardından enflasyonu düşürmek için uygulamaya konulan programın devamından şikayetçi. Yüksek faiz-düşük kur politikasında ısrar edilmesinin reel sektöre zarar verdiğini vurgulayan Hikmet Tanrıverdi, "Dünyada şu konjonktürde enflasyonu illa da düşüreceğiz diye bir çaba sarf etmek yanlış olacaktır. Türkiye ne kadar çaba sarf ederse etsin gelecek yıl çift haneli enflasyonla yine karşı karşıya kalacaktır." değerlendirmesini yapıyor. Merkez Bankası'nın enflasyona odaklı programdan çıkıp üretim odaklı programa geçmesini isteyen birlik başkanı, "İnat etmenin bir anlamı yok. Enflasyonu baskı altına alalım diye program devam ederse iki sene sonra Türkiye'de ne mal alacak adam buluruz ne de satacak adam buluruz." şeklinde konuşuyor.

ZAMAN