Enerjide yeni zamlara hazırlıklı olmalıyız

Uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı 146 doları geçerken, elektrikte de otomatik fiyatlandırma uygulaması 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girdi.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, küresel gelişmelerden kaynaklanan fiyat artışlarının hükümetler üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğunu belirterek, "Enerjide yeni zamlara hazırlıklı olmamız gerekiyor." dedi. Ham petrolün varil fiyatının bundan sadece beş sene önce 27 dolar olduğunu hatırlatan Köktaş, fiyat artışlarının uluslararası ilişkiler ve diplomasiden kaynaklanan riskler sebebiyle yükseldiğine dikkat çekti. 2002 yılından bu yana dünyada elektrik fiyatlarının ortalama üç kat arttığını vurgulayan Köktaş, "Bizde ise iki katına bile çıkmadı henüz. Tarifelerin değiştirilmesi konusunda Türkiye dünya ortalamasını yakalamadı." şeklinde konuştu. İstanbul'da bir grup gazeteciyle bir araya gelen EPDK Başkanı Köktaş, yaşanan son gelişmeleri ve piyasaları değerlendirdi. Köktaş, Türkiye'nin bu yıl enerji ithalatı için yaklaşık 40 milyar dolar harcayacağını, bu rakamın aynı zamanda cari açığa eşit olduğunu kaydetti. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı aktif ve kalıcı önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Köktaş, bu noktada başta hidrolik, kömür ve rüzgâr olmak üzere yerli kaynakların payının artırılması için çalıştıklarını açıkladı. Enerji konusunda yaşanan sıkıntıların ancak özel sektör yatırımlarıyla aşılabileceğini söyleyen Üst Kurul Başkanı, "Bugün sadece hidroelektrik alanında 18 milyar yeni liralık yatırım yapılacak. Genelde ise planlanan yatırımların toplamı 35 milyar dolara ulaşıyor. Bu yatırımları bütçeden yılda 500 milyon yeni lira alan TEDAŞ'ın yapamayacağını artık herkesin kabul etmesi gerekiyor." yorumunu yaptı.
Kapatma davası, ihaleleri menfi etkiledi Elektrik dağıtım ihalelerinde ortaya çıkan fiyatları da değerlendiren Hasan Köktaş, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma ve AK Parti hakkındaki kapatma davasının katılımı olumsuz etkilediğini belirtti. "Türkiye'de şu anda olup bitmekte olan sıkıntılar yatırımcıyı net bir şekilde olumsuz etkiliyor." diyen EPDK Başkanı, buna rağmen ortaya çıkan fiyatın son derece tatmin edici olduğunu dile getirdi. Türkiye'de çok tartışılan kayıp-kaçak oranları hakkında da bilgi veren Köktaş, son derece çarpıcı tespitlerde bulundu. Doğu ve Güneydoğu'da yüzde 69'lara ulaşan kayıpların siyasi mülahazalarla görmezden gelindiğini açıklayan Üst Kurul Başkanı, "Bunu hükümetler bir nevi sübvansiyon aracı olarak görmüşlerdir. Bu hatalı yaklaşım da oranın artmasına sebep olmuştur." şeklinde konuştu.

ZAMAN