Tarımda yangın giderek artıyor hükümet acilen tedbir almalı

Yağışlardaki azalma, büyük şehirlerde yaşayanları su problemi ile karşı karşıya bırakırken, çiftçiler kuraklıktan yana dertli


Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, haziran ayında azalan yağışlar sonucu kuraklıktan zarar gören alanların genişlediğini söyledi. Tarımda yangının arttığını belirten Bayraktar, hükümetin bir an önce tedbir alması gerektiğini ifade etti.
Birlik merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Şemsi Bayraktar, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Ekim 2007 ile Haziran 2008 arasındaki 9 aylık yağışların kümülatif olarak normalden yüzde 14,8 daha az olduğuna işaret etti. Yağışlarda normale göre Marmara'da yüzde 9, Ege'de yüzde 18, Akdeniz'de yüzde 19, İç Anadolu'da yüzde 14, Doğu Anadolu'da yüzde 23 ve Güneydoğu Anadolu'da da yüzde 49 oranında azalma gözlendiğini belirtti. Haziran 2008'de yağışların aylık olarak da normalden çok daha az gerçekleştiğini ifade etti. Ziraat odalarından alınan bilgiye göre kuraklıktan dolayı Türkiye genelinde buğdayda rekolte kaybının üretimin iyi olduğu yıllara göre yaklaşık yüzde 20 seviyesine ulaşabileceği tahmin ediliyor. Şemsi Bayraktar, kuraklık yanında son günlerde fiyatların düşmeye başlamasının da üreticilere zarar verdiğini belirterek, "Buğday fiyatı hasadın ilk başladığı dönemde Çukurova, Güneydoğu ve Ege Bölgesi'nde kilo başına 58-65 yeni kuruştu. Trakya ve İç Anadolu'nun ürün arzıyla birlikte fiyat kilo başına 40 yeni kuruşa geriledi. Buğdayın maliyeti kilo başına 61 yeni kuruştur. Girdi fiyatlarındaki artış buğdayda maliyeti yüzde 27 artırmıştır. Satış fiyatları ise geçen yıla göre yüzde 12-20 arasında bir artışla oluşmaktadır." dedi. Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'ni devreye girmeye çağırdı. Öte yandan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, çeltik üretimine verilen desteğin devam ettiğini belirtti. Eker, 2007 yılında çelik üretim maliyetinin yüzde 22,4'ü kadar destekleme yaptıklarını açıkladı.

ZAMAN