Sultan II. Abdülhamid'in suyu Amerika'ya uzanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Hamidiye Kaynak Suları, ihracat atağına kalktı. 5 kıtada 22 ülkeye su satan şirket, gözünü Amerika pazarına dikti.


Önceki günlerde ABD'nin New York şehrinde düzenlenen 2008 Summer Fancy Food Show fuarında boy gösteren firma, yıl sonuna kadar bu ülkeye su satışına başlamayı hedefliyor. Hamidiye AŞ Genel Müdürü Kenan Kılıç, bu yılın sonuna kadar 2 milyon dolar ihracat hedeflediklerini söyledi.
Sultan Abdülhamid tarafından 1902 yılında kurulan Hamidiye Kaynak Suları, ilk ihracat denemesini 2003 yılında gerçekleştirdi. Bu denemede başarılı olamadıklarını söyleyen Genel Müdür Kılıç, 2005 yılında yeni bir atağa kalktıklarını, dış ticaret birimi kurarak ellerinde çantalarla yabancı ülkelere su satmak için yola çıktıklarını belirtiyor. Fuarlar ve bire bir görüşmelerle 2005 yılının ikinci yarısında 3 ülkeye 215 bin dolarlık ihracat yaparak yurtdışına açıldıklarını ifade eden Kılıç, "2005 bizim için dönüm noktası oldu. İhracat yaptığımız ülke sayısını 2006'da 8'e, 2007'de 20'ye çıkardık. 50 bin dolarla başlayan ihracatımız, geçen yıl 1 milyon dolara ulaştı. 2008 Haziran ayına kadar 1 milyon 200 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştık." diyor. Hamidiye Suları'nın içildiği ülkeler arasında Almanya, Belçika, Danimarka, Macaristan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsveç, İspanya, Lüksemburg, Suudi Arabistan, Bahreyn, Fas, Güney Afrika, Kuveyt, Katar, Umman, Singapur, Avustralya, Gana, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail yer alıyor. Hamidiye'nin ihracatının büyük kısmı pet ve bardak su ürünlerinden oluşuyor. Şirket, Türk Hava Yolları (THY) ile Hollanda Havayolları'na da (KLM) su satıyor. II. Abdülhamid, Hamidiye Kaynak Suları'nı İstanbul'a kaliteli içme suyu sağlamak amacıyla 1902 yılında kurdu. 126 çeşmeden halka ulaştırılan Hamidiye Suları, gerek şehrin büyümesi gerekse sebillerin tahrip olmasıyla 1979 yılından itibaren şişelenmeye başlandı. Şirket geçtiğimiz yıl 4,5 milyon adet 19 litrelik damacana, 1,5 milyon bardak ve 82 bin adet kutu satışı gerçekleştirdi.

ZAMAN