Ortağımızın 3. fabrikasını Türkiye'ye taşımak için İspanyollarla yarışıyoruz

Türkiye ile İspanya'nın Avrupa Kupası'nda gerçekleşmeyen final randevusu, ekonomide yaşanıyor.


Ankara ile Madrid, ısıtma-soğutma devi İngiliz Baxi Grup'un 10 milyon dolarlık araştırma geliştirme merkezini (Ar-Ge) ve Avrupa'daki bir fabrikasını kendi ülkelerine taşımak için kıyasıya bir mücadele veriyor. İspanyollar, İngilizleri, "Yüzde 100 Baxi şirketiyiz." diye iknaya çalışırken, Baymak'ın Genel Müdürü Murat Akdoğan, muhataplarına daha önce Avrupa'dan Türkiye'ye taşınan ve şirkete büyük rekabet avantajı kazandıran iki fabrikasının başarısını örnek gösteriyor. Baxi Grup, 2002 yılında Baymak'ın yüzde 50 hissesini satın alarak yarı yarıya ortak oldu. İngiliz ortağı ile konuyu görüşmek üzere 21 Temmuz'da masaya oturacak olan Akdoğan, oldukça iddialı: "Milli Takım'daki yürek bizde de var. Ama biz kupayı İspanyollara kaptırmamakta kararlıyız."
Baxi'nin Fransa ve Danimarka'daki fabrikalarının Türkiye'ye nakledilmesinde büyük rol oynayan Baymak Genel Müdürü Murat Akdoğan, Zaman'a yeni yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akdoğan, şimdi de ısıtma soğutma sektöründe Avrupa'nın üçüncü büyük grubunun 10 milyon dolarlık Ar-Ge merkezini İstanbul'a getirmekte kararlı. Baxi'nin Ar-Ge merkezinin bulunduğu yeri üretim üssü haline getireceğini vurgulayan Akdoğan, İspanyollarla mücadelesini şöyle özetliyor: "Grubun Ar-Ge merkezi neresi olmalı kavgası var. Çünkü Ar-Ge neresi olursa, şirketin üretim merkezi orası olacak. Şimdi İspanya ile Türkiye arasında mücadele başladı. Bu işi biz başlattık. Fakat İspanya 'Yüzde 100 Baxi şirketiyiz' diyerek İngilizleri ikna etmeye çalışıyor. Biz de onlara bu işi daha iyi yapacağımızı göstereceğiz. Yatırımı İstanbul'a getirmek istiyoruz. Bunun için de TÜBİTAK'la irtibata geçtik. Böylece Türkiye'de teknoloji daha çok gelişecek. En az 10 milyon doların üzerinde bir yatırımı çekmiş olacağız." Murat Akdoğan, Ar-Ge merkezi ve üçüncü fabrikanın da Türkiye'ye getirilmesi konusundaki iddiasını, önceki iki fabrikayı örnek vererek dile getiriyor. Deneyimli işadamı, önceleri ortaklık teklifine sıcak bakmayan Baxi'ye ortak olmakla kalmayıp, söz konusu tesislerin bulundukları ülkelerden sökülerek, Türkiye'ye taşınmasını da sağlamış. Akdoğan, o günleri, "Bizim sayemizde dünya çapında rekabet avantajı kazanabilirsiniz, dedik. Önceleri inanmadılar. Yılmadık, 'Çin'de, Yeni Zelanda'da, Kanada'da varsınız. Fakat rekabet her geçen gün zorlaşıyor. Dünya çapındaki rekabette size güç kazandıracağız.' dedik. Daha kaliteli ürünü, daha uygun fiyata ve çok daha kısa bir zamanda teslim edeceğimize inandırdık. Sonuçta sözümüzü tuttuk ve başardık. Yatırımdan kaçamadılar." diyerek yâd ediyor.
Baxi'nin ikna edilmesinin hemen ardından işgücünün eğitimine başlayan ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteği ile kaynakçılık okulu kuran Akdoğan, işinin erbabı işçilerle üretime başlar. Avrupalı üreticilerden daha kaliteli yapılan ürünler, tam zamanında alıcılara teslim edilir. Akdoğan, yakalanan başarıyı, "Bugün dünya genelindeki toplantılarda Türkiye örnek gösteriliyor. Bizim satış modelimiz anlatılıyor." şeklinde aktarıyor. Tabii, söz konusu tesislerin ülkelerinden sökülmesi pek kolay olmaz. Özellikle Danimarka'daki fabrikanın taşınmasına imkansız gözüyle bakıldığını aktaran Akdoğan, şu an 380 makine montajının bitmek üzere olduğunu söylüyor. Üçüncü fabrikanın da bir Avrupa ülkesinden transfer edileceğini belirten Baymak'ın genel müdürü, "Dövizin ve teknolojinin Türkiye'ye gelmesi için çaba harcıyoruz, harcamaya devam edeceğiz. Bu yatırımlarımız için yan sanayicilerimizin de desteğini bekliyoruz." ifadelerini kullanıyor.
Pahalı ama tasarruflu kombi artık varoşlarda da satılmaya başladı
Doğalgaz tüketiminde yüzde 25'e varan tasarruf sağlayan yoğuşmalı kombi pazarı Avrupa'da yüzde 90'ları buldu. Ancak Türkiye'deki satışları ise pazarın yüzde 1'ine bile ulaşmıyor. Baymak Genel Müdürü Murat Akdoğan, diğerlerine nazaran pahalı olduğu için daha çok lüks villalarda kullanılan yoğuşmalı kombi ile ilgili 'sosyete ürünü' yakıştırmasına katılmıyor. Akdoğan, "Yoğuşmalı ürünler bugüne kadar villalara satılıyordu, doğru. Ama asıl bu kombiler gariban işi. Çünkü yüksek miktarda tasarruf sağlıyor. Doğalgaz faturasını düşürüyor. Dolayısıyla bu tasarruflu kombileri düşük gelirli kişilerin alması lazım. Villada yaşayan adam ne kadar elektrik-gaz tükettiğini düşünmez." diye konuşuyor. Son dönemde söz konusu ürünlere rağbet bir hayli artmış. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'dan ciddi talep aldıkları bilgisini veren Murat Akdoğan, satılan 100 kombinin 95'ini yoğuşmalıların oluşturduğunu belirtiyor. Akdoğan'ın verdiği bilgiye göre Baymak'ın söz konusu ürün pazarının yüzde 70'i buluyor. Elektrik zammına da değinen Baymak Genel Müdürü Akdoğan, zammın A sınıfı klima satışlarını artıracağını düşünüyor.
1000 kişiyi istihdam edeceğiz, Başbakan'ı açılışa bekliyoruz Isıtma-soğutma sektörünün önde gelen şirketlerinden Baymak'ın İstanbul Tepeören'de 30 bin metrekarelik bir üretim tesisi bulunuyor. Şirket burada 1000'e yakın çalışanı ile üretim gerçekleştiriyor. Baymak, Türkiye genelinde bin 900'ü münhasır bayi, 2 bin 500'ü aşkın satış noktası ve 271 yetkili servisiyle hizmet veriyor. Avrupa'daki yeni tesisin de Türkiye'ye taşınması halinde 1000 kişiyi daha işe alacak. Murat Akdoğan, eylül ayında açılışı yapılacak fabrikanın kurdelesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kesmesini istiyor. Türkiye'de ısıtma sektöründe pek çok ilke imza atan Baymak, İngiliz Baxi Group'la 2002 yılında ortaklığa gitti. Sektörün lider markası bu sayede uluslararası pazarda da ciddi bir konuma yerleşti. Baymak'ta İngiliz Baxi Group ile Murat Akdoğan'ın yüzde 50'şer hisseleri var. İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, Danimarka, İspanya ve Türkiye'de 15 marka ile ısıtma-soğutma pazarında kendini gösteren Baxi Grup'un cirosu 1,3 milyar Euro'yu aşıyor. Toplam 6 bine yakın çalışanı var. Isıtma sektöründe Avrupa'nın üçüncüsü durumunda. Son yıllarda ihracata ağırlık veren Baymak ise pek çok Avrupa ülkesinin yanı sıra Orta Asya, Uzakdoğu ile Kuzey Afrika ülkelerine ihracat yapıyor

ZAMAN