Kışladan çıkarılmamıza rağmen pazar payımızı artırmayı başardık

Hollanda merkezli ING Group tarafından Aralık 2007'de 2,7 milyar dolar bedelle satın alınan Oyakbank, dün itibarıyla resmen ING Bank Türkiye oldu.


Ülke geneline yayılmış 352 şubenin tabelası "ING Bank" olarak değiştirilirken, yeni bankanın özellikle konut finansmanı ve KOBİ kredilerine odaklanacağı açıklandı. İsim değişikliği münasebetiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan ING Bank Türkiye Genel Müdürü Hakan Eminsoy, Oyakbank'ın 2003 yılından bu yana her yıl ortalama yüzde 30 büyüdüğünü belirtti ve, "Biz de bu büyüme performansını devam ettirmek istiyoruz; 2012'ye kadar her yıl yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz." dedi. Eminsoy, yapılanın sadece basit bir tabela değişikliği olmadığının altını çizdi ve ekledi: "ING Grup'un Türkiye'ye yaptığı yatırımın daha da büyüyecek olmasının da habercisidir."

Oyakbank'ın el değiştirmesinin ardından askerî birliklerde faaliyet gösteren şubeler teker teker kapanmaya başladı. Bankanın 195 bin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubuyla ilişkisinin son bulmaya başlaması, bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Duruma açıklık getiren Eminsoy, TSK personel maaşlarının yüzde 60'lık bölümünü rakip bankalara kaptırdıklarını ve 2009 sonuna kadar geriye kalan yüzde 40'lık bölümü de kaybedecekleri öngörüsünde bulundu. Bankaların pazar payı kapma ve rekabette öne geçme adına maaşlar konusunda aşırı bir rekabete girdiklerini savunan ING Bank Genel Müdürü, "Bizim analizlerimiz, yapılan promosyonları ve hedeflenen kârlılık rakamlarını, hatta yarısını bile doğrulamıyor. O yüzden de askerî personelin maaşlarını alma konusunda diğer bankaların yaptığı promosyon yarışına girmedik." diye konuştu. Askerî personelle olan ilişkilerinin sekteye uğramasına rağmen büyümeyi sürdürdüklerini kaydeden Eminsoy, "Bu dönemde toplam aktiflerimiz yüzde 27 artarak 15,5 milyar YTL'ye çıktı. Kurumsal kredilerde ilk altı ayda yüzde 40'lık büyüme gerçekleştirerek neredeyse yıl sonu hedeflerimize yaklaştık. 8'inci ayda yıl sonu hedeflerimizi yakalamış olacağız." değerlendirmesini yaptı. Dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanma ve AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla başlayan bozulmanın koşulları zorlaştırdığına işaret eden Eminsoy, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyüme hedeflerinden taviz vermeyeceklerini vurguladı. Bankanın şubeleşme hedefleri hakkında bilgi veren Hakan Eminsoy, bu yıl içinde 75 yeni şube ve 30 da ekspres şube açacaklarını belirtti. ING Bank, Türkiye'de toplam kredi hacmini mevcut 11,4 milyar YTL'den 2012 yılında 49 milyar yeni liraya çıkarmayı hedefliyor. Banka, aynı dönem zarfında işletme ve bireysel bankacılıkta 4,6 milyar YTL olan kredi hacmini 24,5 milyar YTL'ye; kurumsal ve ticari bankacılıkta 6,8 milyar YTL olan kredi hacmini de 24,5 milyar yeni liraya çıkarmayı planlıyor. Gelecek beş yıl içinde pazar payını iki kat artırarak yüzde 6'ya çıkarmayı, şube sayısını 600'e çıkarmayı amaçlayan banka yönetimi, 2 bin kişiye de iş imkanı sağlamanın hesaplarını yapıyor.
ING Grubu'nun iddialı olduğu alanlardan birisi de bireysel emeklilik. Geçtiğimiz ay 150 bin müşterisi bulunan Oyak Emeklilik'i 110 milyon Euro'ya satın alan grup, pazardaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Şirketin bu alandaki faaliyetlere büyük önem verdiğine dikkat çeken Eminsoy, ABD'deki bireysel emeklilik pazarında beşinci sırada yer alan ING'nin, Güney Amerika ülkelerinde de bireysel emeklilik sisteminin kurulması aşamasında önemli rol oynadığını hatırlattı. Eminsoy, ING'nin Türkiye'deki bireysel emeklilik pazarındaki büyüme stratejisi doğrultusunda, satış sürecindeki Yapı Kredi Emeklilik ve Yapı Kredi Sigorta ile ilgilenip ilgilenmediğine ilişkin soruyu, "Yeni satın aldığımız Oyak Emeklilik'i bünyemize entegre etmeye çalışıyoruz. Birinci önceliğimiz bu. Şu an için bu sektörde yeni bir satın almayla ilgilenmiyoruz." diye yanıtladı. Koç Holding'in, odaklanmak istediği dört sektör dışında kalan sigortacılık sektöründeki dolaylı iştirakleri Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik, şu anda satış sürecinde bulunuyor.
Yabancı bankalar, ülke ekonomisi için fırsat

Toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Genel Müdür Eminsoy, TSK ile olan ilişkilerinin kesilmesine karşın Oyak Grubu ile çalışmaya devam ettiklerini söyledi. "Oyak iştirakleri ile çalışmamızda hiçbir değişim yok, çalışmaya devam ediyoruz. Bu şirketler ile kredi ve mevduat ilişkilerimiz var, sermaye gücümüzün artmasının ardından bu alanda daha rahat plasman yapabilir hale geldik." diyen Eminsoy, bu konuda bir sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdi. Deneyimli bankacı, sektörde esen 'yabancı rüzgârının' ülke ekonomisi açısından önemli bir fırsat olduğu düşüncesinde. Dünya ekonomisinin sarsıldığı bir ortamda Türk piyasalarının bundan çok fazla etkilenmediğine dikkat çeken Eminsoy, "Bu olumlu tabloda yabancı sermayenin önemli bir payı vardır. Türkiye ekonomisi ve malî yapısının güçlenmesinde artık bir gecede gidecek sıcak paranın değil, yeni yatırım için gelen yabancı sermayenin belirleyiciliği söz konusu. Eminsoy ayrıca, Kahramanmaraş'ta 1.000 kişiye istihdam sağlayacak bir operasyon merkezi kuracaklarını da sözlerine ekledi.

ZAMAN