Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, Merkez Bankası’nın para ve kur politikasından şikayet ederek, "Faiz ve kur iki uçlu testere gibi girişimciyi ve müteşebbis ruhu paramparça ediyor" dedi.
Gaziantepli sanayiciler, Gaziantep Ticaret Odası’nda Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla düzenlenen "İstişare ve Değerlendirme Toplantısında" 2.5 saat boyunca sorunlarını anlattılar. Koçer konuşmasında, sanayinin rekabet gücünün artırılması için doğru sanayi politikalarının oluşturulması, sektörlerdeki değişim ve dönüşümün doğru yönetilmesi ve teşvik politikalarının doğru üretilmesinin şart olduğunu söyledi. Koçer, Bakan Çağlayan’a hitaben, "teşvik mağduru bir il olarak, yeni oluşturulacak teşvik politikalarında bu mağduriyetimizin giderilmesi konusunda desteğinize ihtiyacımız var" dedi. Yüksek elektrik zammının daha geniş bir süreçte yapılmasının daha uygun olacağını belirten Koçer, Merkez Bankası’nın para ve kur politikalarını da eleştirdi.

Bedel üretenlere
Koçer, şöyle konuştu: "Merkez Bankası ne yazık ki, para politikası uygulamasında bu ülkenin üretimini ve istihdamını düşünmüyor. Ortamı oluşmasına rağmen 14 ay boyunca faiz indirimine gitmeyen Merkez Bankası’nın bu tutumunun bedelini üretenler olarak bizler ödedik. Faiz ve kur iki uçlu testere gibi girişimciyi ve müteşebbis ruhu paramparça ediyor."
GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da Ticaret Yasası ve Hipermarketler Yasası’nın bir an önce çıkmasını, KOBİ’lere işletme sermayesi desteği verilmesini istedi. Bölgesel, sektörel ve proje bazında teşviğin önemini vurgulayan Aslan, "Sayın Bakanım sizden ricam; sektör seçimlerinde, işin mutfak kısmında bizi çağırın. Gaziantep, GAP Eylem Planı içinde cazibe merkezi olarak açıklandı. Bunun da altını lütfen birlikte dolduralım" dedi. Aslan, bölgenin turizm yatırım bölgesi ilan edilmesini de talep etti. Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu da kredi ve finans şartlarının iyileştirilmesini, KOBİ’lere işletme kredisi verilmesini, istedi.haberler.com