Ak Partili Başkanlardan Milletvekiline Organik Lokma
Buğday Ekolojik Yaşam Derneği tarafından ilki 2 yıl önce İstanbul Şişli'de, ikincisi de Antalya'da kurulan yüzde 100 ekolojik pazarlar zincirinin 3. halkası Samsun'da açıldı.
Gazi Belediyesi'nin Uğur Mumcu Parkı karşısındaki alana kurduğu Karadeniz Bölgesi'nin ilk Ekolojik Pazarı'nı gezen AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Suat Kılıç, pazarı gezerek yetiştirilen organik tarım ürünlerini inceledi.

Birçok ürünün tadına bakan Kılıç, ürünlerin organik olup olmadığını kontrol etti. Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım ile İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok da organik domatesleri Kılıç'a yedirerek teste katıldı. Bu jeste karşılık veren Kılıç, her 2 belediye başkanına organik domateslerden tattırdı.
Organik fındık, böğürtlen, üzüm, çilek, armut, domates, salatalık, patlıcan, biber, mısır, karpuz, yumurta, erik, kabak, marmelat başta olmak üzere kimyevi gübre kullanılmadan yetiştirilen birçok tarımsal ürünün yer aldığı 16 dükkanlık pazar, haftanın bir günü kurulacak.
Diğer günlerde ise ev hanımlarının el emeği göz nuru işlemeleri, engelli vatandaşların ürünleri ve sivil toplum örgütlerinin eserleri sergileri sergilenecek.
Açılık öncesinde konuşan Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu , ekolojik ürün ve pazar yerlerinin artırılması gerektiğini söyledi.
İnsanoğlunun toprağı ve çevreyi miras almadığına dikkat çeken Vali Güzeloğlu, "Topraklarımız, geleceğe sağlıklı ve verimli taşınması gereken bir emanettir. O nedenle çevreyi kirletmemek ve doğal dengeyi bozmamak gerekir. Bu amaçla valilik bünyesinde Samsun Organik Tarım Koordinasyon Kurulu oluşturduk. Hedefimiz, organik tarımda Samsun'u ön plana çıkarmaktı. Ardından organek tarım üreticileri birliği kuruldu. Üreticiler, organik tarım yapma isteğini birliktelikler kurarak ortaya koydu. Devlet olarak gübre desteği veriyoruz. Kredi ve desteklemeleri artırıyoruz. Tüm bunlar, organik üretim ve sürdürülebilirlik açısından önemlidir." dedi.
Geçmişte seralarda üretilip pazarlarda rağbet görmeyen ürünlere geri dönüş başladığını vurgulayan AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Suat Kılıç da, bunu sağlıklıya, doğala ve hayata dönüş olarak tanımladığını kaydetti.
Ekolojik yaşam pazarını insan sağlığını önemseme anlayışından yola çıkarak yaptıklarını bildiren Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, pazarda satışın yanısıra halkın bilinçlendirileceğini de sözlerine ekledi.
Buğday Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Viktor Ananias ise organik ürün yetiştirmede Samsun'un Türkiye'de öncü ve örnek bir il olduğuna dikkat çekti.
Ananias, "Pazar belki sayı olarak yeterli seviyede değil. Tüketicilerin tamamına belki hizmet veremeyecek ama yarın daha farklı olacak. Bu işe herkes sıkı sıkıya sarılmalı. Topraklarımızda farklı düşmanlar var. Suyumuzu zehirleyip toprağımızı yok eden bu düşmanlara karşı uzun süreli mücadele vermeliyiz. Sağlıklı yaşam için bu bilinci oluşturmalıyız." şeklinde konuştu.
3. Ekolojik Pazar'ın açılışını Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, Fatih Öztürk, İl Emniyet Müdürü Mustafa İlhan ile belediye başkanları gerçekleştirdi. Açılışın ardından bürokratlar ve vatandaşlar, pazarı gezdi.haberler.com