Beğenmediğimiz Büyüme Avrupa'yı 3'e Katlayacak

Türkiye’nin büyüdüğünü ve bunun vatandaşa da yansıdığını söyleyen Devlet Bakanı Mehmet Şimşek , "Bugün Türkiye, Avrupa ile arayı hızlı şekilde kapatıyor. Beğenmediğiniz yüzde 4.5 büyüme bile Avrupa büyümesinin bu yıl için konuşuyorum, en az 2-3 katı olacak" dedi.
DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.6 büyümesinin sanal bir büyüme olmadığını vurgulayarak, "Bugün Türkiye, Avrupa ile arayı hızlı şekilde kapatıyor. Beğenmediğiniz yüzde 4.5 büyüme bile Avrupa büyümesinin bu yıl için konuşuyorum, en az 2-3 katı olacak" dedi. Şimşek, Gaziantep’te düzenlediği basınla sopbet toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şimşek, Türkiye’nin büyüdüğünü ve bunun vatandaşa da yansıdığını söyledi. Şimşek, Türkiye’de son 5-6 yıldır araç sayısının 8-9 milyondan 13 milyona civarına geldiğine, konut sayısının 13 milyondan 19 milyonu aştığa, cep telefonu kullanan sayısının 23 milyondan 63 milyonu aştığına, uçakla yolculuk yapanların sayısının katlandığına dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti:

Vatandaşa yansıdı
"Neresinden bakarsanız bakın aslında Türkiye hızlı şekilde gelişmiş ve bu vatandaşa yansımış. Ama, herkese eşit şekilde yansıması hiçbir ülkede de olmuyor. Bütün ülkede gelir dağılımı, önemli bir sorun. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.6 büyüme nasıl ki gerçekse, yılın son çeyreğinde büyüme düştüğü zaman o da gerçekti. Geçen sene büyüme yılın son çeyreğinde yüzde 4’ün altına inmişti. Nasıl ki o rakamlar gerçekçi bulunduysa, aynı hesaplama yöntemiyle yüzde 6.6’da hesaplanmıştır. Dolayısıyla sanal bir büyüme rakamı değil." Türkiye’de hesaplama sisteminin AB ve dünya ile aynı teknikle olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bence, büyüme vatandaşa yansımaya da devam ediyor" dedi. Şimşek, İMKB’de banka ve finans sektörü dışında 219 tane şirket bulunduğunu, bu şirketlerin yılın ilk çeyreğinde satışlarının yüzde 21,5 artığına dikkati çekti.
25 katrilyon destek
Elektrik zammının enflasyona etkisine ilişkin soruyu yanıtlarken Şimşek, tüketici fiyatları endeksini oluşturan yüzlerce mal ve hizmet olduğunu anlattı. Türkiye’nin 2002-2007 yılları arasında elektrik fiyatlarını hiç artırmadığına, o dönemde petrol fiyatlarının ortalama yaklaşık 20 dolardan 70 dolara çıktığına, doğal gaz fiyatlarının buna paralel arttığına dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: "3.5 kat artışa karşın elektrikte sıfır zam yapmışız. Bu, devlet tüketicilere, sanayicilere büyük bir sübvansiyon sağlamış demektir. Geldiğimde hesapladım, üretici fiyatları endeksi ile fiyatları güncelleseydik, yani 2002’deki fiyatları her sene üretici fiyatları endeksi ile 2007’ye getirseydik ve onu tüketilen miktarla çarpsaydık; Türkiye 2002 ile 2007 yılları arasında sanayiciye 13 katrilyon lira (13 milyar YTL) sübvansiyon sağlamıştır, hane halkını ve diğer tüketicilere de 12 katrilyon (12 milyar YTL), toplamda 25 katrilyon (25 milyar YTL) sübvansiyon sağlamıştır."


haberler.com