Küresel kriz sponsor firmaları vurdu, basketbol takımları zorda

Amerika'dan başlayıp kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik durgunluk, basketbol takımlarını da olumsuz etkiliyor.

Bu durumun en somut örneğini, Avrupa'nın saygın takımlarının mücadele ettiği Euroleague oluşturuyor. Basketbolun "Şampiyonlar Ligi"nin ekonomik değeri ve reklam gelirleri geçen yıl sadece yüzde 10 arttı. Euroleague üst düzey yöneticisi (CEO) Jordi Bertomeu, "Dünyadaki ekonomik kriz bizi de etkiliyor. Sponsor firmaların krizle sarsılmaları basketbol yatırımlarını da doğrudan etkiliyor. Bundan ötürü bu yıl yüzde 10'luk büyüme rakamı gerçekleşirse o bile iyi olacak." dedi. 250 milyon Euro'luk piyasa değerine sahip ligin geçen yılki toplam reklam geliri 21,4 milyon oldu. Avrupa basketbolunun NBA'den sonra dünyanın en iyi basketbolu olduğunu söyleyen Bertomeu, Rusya'nın ve Türkiye'de basketbolun hızla geliştiğini dile getirdi. Türk basket takımlarının başarısı ve oluşturdukları ekonomik değer yüzde 70 civarında artış gösterdiğini ifade eden Bertomeu, "Televizyon yayınlarında da güzel reklam gelirleri elde ediliyor. Türkiye'nin basketbol pazarı çok önemli. Önem verdiğimiz pazarlardan biri." değerlendirmesini yaptı.
Fenerbahçe Ülker Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Acun da geçen sezon yaptıkları pazarlama çalışmalarıyla basketbolun bilinirliğini artırmaya çalıştıklarını kaydetti. Basketbol ligi finallerini ortalama 11 bin, son üç Euroleague maçını 9 bin 33 kişi seyretti. 11 Eurolegue maçına ise 59 bin kişi katıldı. Sponsorluk ve kulüp arasındaki ortaklık değeri de arttı. Türkiye'deki salonların yetersizliğine dikkat çeken Acun, takımlarının, Kozyatağı'na basketbol kompleksi yapma projesinin olduğunu anlattı. Ayrıntıları henüz netleşmeyen komplekste en az 10-12 bin kişinin aynı anda maç seyretmesine imkan tanınması planlanıyor. Kompleks, İstanbul'da 2010 yılındaki Dünya Basketbol Şampiyonası'na da hazırlık olacak. Fenerbahçe Ülker, diğer yandan Euroleague basketbol tarafından düzenlenen 'Pazarlama Ödülü' yarışmasında yaptığı çalışmalarla üçüncülük ödülü olan "Bronz Ödül" kazandı.
Ülker'den spora 38 milyon dolar
Ülker Şirketler Topluluğu son yıllarda spor sponsorlukları ile dikkat çekiyor. Topluluk yıllık 38 milyon dolar harcıyor. 1975 yılında kurulan Ülkerspor Kulübü ile uzun yıllar gençlere spor yapma imkanı sağlayan topluluk, basketboldaki yatırımını 3 büyük takıma sponsor olarak genişletti. Ülker, halen Beşiktaş Cola Turka, Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Café Crown takımlarına destek veriyor. Topluluk, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile beş yıllık ana sponsorluk sözleşmesi imzalarken, TFF'nin yürüteceği Grassroots (Herkes İçin Futbol) projelerinin de destekçisi konumunda.

ZAMAN