Doğu Anadolu esnafı bankalardan şikâyetçi

Doğu Anadolu Projesi (DAP) için çıkarma yapan ekonomi yönetimi, bölgenin sorunlarını yerinde tespit etti.


Van'da gerçekleştirilen Doğu Anadolu Projesi-Van, Bitlis, Muş, Hakkari Ekonomik Sosyal Konsey Toplantısı'nda, bölge işadamları ve yerel yöneticiler banka yöneticilerine 'teminat' eleştirisi getirdi. Zaman zaman sertleşen eleştirilerde, bankaların bölgede bulunan gayrimenkulleri teminat kabul etmekte sorun çıkardıkları ve değerini düşük gösterdikleri vurgulandı. İş dünyası temsilcileri, "Bizim burada ödediğimiz vergi ile İstanbul'daki gayrimenkulün vergisi aynı. Ancak bizim gayrimenkullerimiz daha düşük değerde gösteriliyor." eleştirisini getirdi. İşadamları bazı bankaların kredi tahsilatında yaşadıkları sorun sebebiyle icra takibi başlattıklarını ve bunun da bölge ekonomisine zarar verdiğini vurguladı.
Van'da gerçekleştirilen ve yaklaşık 12 saat süren DAP toplantısında bölgenin sorunları masaya yatırıldı. Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren başta olmak üzere kamu bankaları, DPT, BDDK, SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı ve basına kapalı gerçekleşen toplantıda ilginç öneri ve tespitler yapıldı. Edinilen bilgilere göre toplantıda, bankalar iş dünyasının banka teminatlarına yönelik eleştirisini haksız buldular. Her kredi için gösterilen teminatların fizibilitesinin yapıldığını, bunun sonucunda ortaya çıkan değer üzerinden hareket edildiğini söylediler. Bankacılar "Herkes kendi gayrimenkulüne bir değer biçebilir; ancak bu gerçek değerini göstermez. Kesinlikle teminat kabul etmemek gibi bir şey yok. Bu haksızlık. Ancak, değerinden daha yüksek göstererek teminat kabul etmek de mümkün değil." görüşünü dile getirdi. Ayrıca bankacılar, sunumlarında bölgenin bankacılık açısından gelişmeye açık olduğunu, ancak ekonomik güçlenmeyle birlikte bankacılığın gelişebileceğini kaydetti.
Bitlis Milletvekili ve eski Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, toplantıda yaptığı konuşmada, başta kamu olmak üzere bütün yatırımcılara seslenerek, "Bu bölgeye yapılacak yatırımların fizibilitesine çok da fazla bakılmalı. Kârlı olacak mı olmayacak mı, çok mu az mı kârlı olacak, bu fazlaca bir önem taşımıyor. Elbette kârlı olması beklenir; ancak bölge yatırıma aç. Her türlü yatırıma ihtiyaç var. Öncü yatırımlar yapılırken bu nokta göz önünde bulundurulmalı." dedi.
Farklı tespitlerin yapıldığı toplantıda söz alan bölge valileri de ilginç değerlendirmelerde bulundu. Muş Valisi, "Bölge halkı yardımlara çok alıştı. İnsanların davranışları değişti. Artık yardımlar değil, kendilerinin para kazanmalarının sağlanması gereklidir. Gençlere para kazanmanın güzelliği gösterilmeli. Bu çok önemli. Hep almaya alışıldığı için ciddi bir sorun ortaya çıktı." görüşünü dile getirdi.
Bölge işadamları özel teşvik istiyor
Van Ticaret ve Sanayi Odası, toplantıda katılımcılara taleplerinin yer aldığı detaylı bir rapor sundu. Yeşil kartın kayıt dışı istihdama yol açtığı vurgusunun da bulunduğu raporun temel başlıkları şöyle: Yatırımcıların kamuya olan borçlarının faizi silinmeli, ana borçlar taksitlendirilmeli.
Mevcut teşvikten faydalanma süresi 2008'de bitmemeli. Bölgenin iklim, inşaat sezonu kısalığı ile bölge yatırımcılarının nakit sıkıntıları göz önünde bulundurularak yatırımların tamamlanmasından sonra da 5 ile 10 yıl arasında teşvik devam etmeli.
Elektrik indirimi kapasite kullanımı ile ilişki olmaksızın her işletmeye yüzde 50 olarak uygulanmalı.
Atıl durumdaki işyerlerinin vergi ve sosyal güvenlik borçlarına bakılmaksızın işletme kredilerinden faydalanması sağlanmalı.
Yerel asgari ücret uygulanmalı; bu ücretten kaynaklı işveren payı ödemelerine muafiyet sağlanmalı.
Sosyal güvenlik sistemi destekleri çeşitlendirilmeli. Yeşil kart, kayıtlı istihdam önünde engel.
Bölge yatırımlarına sigorta güvencesi sağlanmalı.
Bölgede göçün engellenmesi için il, ilçe, köy bazında üretim planları yapılmalı.
Turizm teşvik edilmeli. Ulaşım altyapısı geliştirilmeli, bölgede akaryakıttan ÖTV alınmamalı. Sınır ticaretinin önemi büyüktür, yeniden yapılandırılarak devam etmeli.

ZAMAN