Tüketici gıda zamlarından bıktı, ucuz ürünler yeniden revaçta

Dünyada ve Türkiye'de ekonomide yaşanan durgunluk en fazla perakende sektörünü etkiliyor. Real Hipermarketleri'nin yeni müdürü Kubilay Özerkan, tüketici güven endeksinde son dönemde ciddi düşüş yaşandığına dikkat çekerek, "Müşterilerin fiyatla ilgili beklentileri artıyor. Bu da bizim sektöre yansıyor." dedi.


Bu gelişmelerin ciroda olmasa da ürün çeşitliliğinde değişikliğe yol açtığını vurgulayan Özerkan, "Toplam ciroda bir değişiklik olmasa da müşteriler, ucuz ürünlere doğru kayıyor. Örneğin çalışanlarımızdan aldığımız bilgiye göre pahalı peynir yerine artık ucuz peynirler tercih ediliyor." diye konuştu. 2001 yılındaki ekonomik krizden sonra halkın ekonomik durumu zayıflayınca ucuz ürünlere olan talepte büyük artış olmuştu. O dönemden sonra Ülker Şirketler Topluluğu 'Halk' markası ile ön plana çıkarken, şirkete özel üretimler (private label) arttı. BİM, private label ürünlerle tüketicinin ilgi odağı oldu. Bunu takiben Migros 'Şok' marketleri ile piyasada yer alırken, Endi ve Diasa'lar da yayıldı.
Real Hipermarketleri'nin yeni Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, ilk kez çıktığı basın mensuplarının karşısında perakende piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Aynı zamanda Real Türkiye'nin ilk Türk genel müdürü olan Özerkan, son iki yıl içinde yapılan araştırmalara göre, insanlarda ekonomik kaygıların arttığının tespit edildiğini anlattı. Özerkan, buna paralel olarak gıda güvenliğinin de önemli hale geldiğini kaydetti. Alışverişin daha eğlenceli kılınmasının da üzerinde duran Özerkan, Türk ticaret hayatının felsefesini özetleyen 'müşteri velinimetimizdir' sözünün çağdaş perakendeciliğin de felsefesini oluşturduğunu vurguladı ve bu ilkeye sadık kalacaklarını söyledi. Özerkan, Real'in Türkiye'deki yeni hedeflerini de anlattı. Buna göre, mevcut 11 mağazanın dışında üç yeni mağaza daha kuruluyor. İç politik gündemden kaynaklanan durgunluk olsa da yeni yatırımlara devam edilecek. Şirket bu noktada genç ve dinamik nüfusa güveniyor.
Alışveriş merkezlerinin sayısı söylendiği kadar fazla değil Real Hipermarketleri'nin Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, alışveriş merkezlerinin sayısının çok arttığı görüşüne katılmıyor. Türkiye'de farklı kanallarda rekabet olduğuna işaret eden Özerkan, "Burada bayilik sistemi çok güçlü, sabit pazarlar var. Ben yurtdışına kıyaslandığında hâlâ organize perakende de çok çetin hale gelmediğini görüyorum." dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyunda 'hipermarket tasarısı' olarak bilinen düzenlemeyi, "Tüketicinin faydasına olan her türlü düzenlemeyi biz destekleriz. Rekabetin ortadan kaldırılmaması ve bariyer konulmaması lazım." sözleriyle değerlendiriyor. Real Hipermarketleri'nin bağlı olduğu Metro Group bünyesinde 1997'den beri çalışan Kubilay Özerkan, Ukrayna, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan bölgesine bakan şirkette yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türk yöneticilerin hem burada hem de yurtdışında çok başarılı olduğunu söyleyen yeni Genel Müdür, "Türk olarak müşteriye olan yaklaşım diğerlerinden farklı. Türkiye'ye bir Türk'ü getirmenin sebebi de bu olabilir." dedi.

ZAMAN