Petrol fiyatları artınca kaçak mazot da zamlandı

Petrol fiyatlarındaki artış, kaçak akaryakıtı da etkiledi. Geçen yıl 60 dolardan satılan bir varil petrol 140 dolara kadar çıkınca, kaçak akaryakıt satanlar da fiyatlara zam yaptı.


Sınır illeri ve bazı büyükşehirlerde geçen yıl 90 yeni kuruş ile 1 YTL arasında satılan kaçak mazotun fiyatı bu yıl 1,5 YTL'ye çıktı. Benzindeki artış ise yaklaşık iki kat oldu. Petrol fiyatlarındaki artışa İran'ın kotası da eklenince bir litre benzin 2,4 yeni liradan satılır oldu. Geçen yıl kaçak benzin 1,4 ila 1,5 Yeni Türk Lirası'ndan alıcı buluyordu. Ankara'da halen istasyonlarda 95 oktan benzin 3,61, İstanbul Avrupa yakasında bir litre mazot ise 3,11 yeni liradan satılıyor.
Sınır illerinde ucuz olduğu için kaçak akaryakıt kullanan esnaf, fiyatların daha da artmasından endişe ediyor. Kaçak mazot kullanıcıları fiyatlardaki artışa rağmen halen yasadışı yollarla İran'dan gelen benzin ve mazotun cazibesini koruduğu görüşünde. Doğu'daki bazı sınır illerinde binlerce kamyonun sadece kaçak akaryakıt işiyle uğraştığı belirtiliyor. Pek çok aile, geçimini bu işten temin ediyor. Sınır illerinden birinde nakliye işi ile uğraşan bir otobüsçü konuyla ilgili şu tespiti yapıyor: "Aracı yeni aldım, 2008 model. Motora zarar verdiğini bile bile kaçak mazot kullanıyorum. Aksi takdirde motorine 3,2 YTL verirsem zarar ederim." Yasadışı yollardan sokulan kaçak akaryakıt ilginç yöntemlerle pazarlanıyor. Mahalle aralarındaki evlerin önünde bulunan boş tenekenin üzerine konan içi mazot dolu küçük bir kavanoz orada kaçak akaryakıt satışının yapıldığının habercisi

ZAMAN