Her 3 kişiden birinin yüksek kolesterolü olduğunu söyleyen Tütüncü, "Bu pazara 15 milyon YTL yatırım yaptık"dedi

16.07.2008 16:11
Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Türkiye'de kolesterol düşürücü pazarın dünyayla kıyaslandığında henüz 'emekleme döneminde' olduğunu ancak kendilerinin bu pazarın geleceğinden ve kat edeceği gelişmeden çok ümit olduklarını belirterek, "Bu nedenle pazara bugüne kadar 15 milyon YTL'lik üretim ve pazarlama yatırımı yaptık" dedi.
Tütüncü, Kalbim Benecol'ün kolesterol bilinci ve farkındalık oluşturmak için başlattığı iletişim kampanyasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kalbim Benecol'ü yaşam kalitesine önem veren, sağlıklı yaşam bilinci yüksek, dengeli beslenmenin önemini bilen yetişkinlerin talep ettiği bir ürün olduğunu anlattı.
Ürünü tüketenlerin kolesterol ve kalp sağlığı konusunda bilgili, aktif bir yaşamı seçen insanlar olduğunu ifade eden Tütüncü, Kalbim Benecol üreticisi olarak bu gruba 2 yıldır talep ettikleri ürünü sunduklarını söyledi.
Tütüncü, Kalbim Benecol'ü sadece üretmeyip aynı zamanda "kolesterol bilinçlendirme" çabasına da kaynak ayırdıklarını dile getirerek, "Bu konuda dünyanın en uzman ve alanında öncü kuruluşlarından olan Raisio ile işbirliği yapıyoruz. Hatırlayacağınız gibi Temmuz 2006'da Türkiye'de kolesterol düşürücü ürünleri piyasaya süren ilk firma olduk. Böylece Ülker Kalbim Benecol'ü tüketicimizle buluşturduk ve daha önce Türkiye'de mevcut olmayan bir pazar oluşturduk" diye konuştu.
Kalbim Benecol'ün, etken maddesi bitkisel stanol olan fonksiyonel bir gıda olduğunu ve "stanolün, bitkilerde doğal olarak bulunarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olma özelliği taşıdığını" ifade eden Tütüncü, her gün düzenli olarak tüketilen 2 gram bitkisel stanolün, kötü kolesterolü 2 haftada yüzde 15'e varan oranda düşürdüğünün, 50'den fazla klinik deneyle ispatlandığını anlattı.
Tütüncü, kalp sağlığını tehdit eden "kolesterolü düşürmeye yardımcı olan" Benecol'ün Türkiye dahil 30 ülkede kullanıldığını ifade ederek, "ürünün dünyanın önemli sağlık kurumlarınca da desteklendiğini" kaydetti.


"EN HIZLI BÜYÜYEN 2. GRUP KALP SAĞLIĞI KATEGORİSİ"
Benecol gibi ürünlerin içinde yer aldığı fonksiyonel gıda pazarının dünyada büyüyen bir pazar olduğunu vurgulayan Tütüncü, geçtiğimiz yıl pazarın büyüklüğünün 105 milyar dolar olduğunu, bunun dünyada paketli gıda pazarının yüzde 6,5'ine denk geldiğini ve pazarın ortalama yüzde 14'lük büyüme gösterdiğini anlattı.
Tütüncü, kolesterol düşürücü ürünlerin Avrupa, Amerika, Uzak Doğu ve Türkiye'yi de kapsayan büyüklüğünün ise 2007 yılında yaklaşık 2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktararak, şunları kaydetti:
"Türkiye'de de 2006 yılında kolesterol düşürücü ürünlerin piyasaya çıkmasıyla büyümesini hızlandıran genç fonksiyonel gıda pazarı, 2007 yılında Nielsen verilerine göre cirosal olarak yüzde 10 büyüyerek 90 milyon YTL civarına ulaştı. Fonksiyonel gıdanın içerisinde en hızlı büyüyen 2. grup ise kalp sağlığı kategorisi oldu. Kolesterol düşürücü ürünlerin pazar değeri ise 8 milyon YTL civarında gerçekleşti."
Ülker'in, toplamda çok küçük tonajlardan bahsedilen bu sınıfta, Kalbim Benecol markasıyla yüzde 80 pazar payıyla lider konumda bulunduğunu kaydeden Tütüncü, yoğurt, yoğurt içeceği, süt ve margarinden oluşan piyasadaki en geniş ürün gamını tüketicilere ulaştıran Kalbim Benecol'ün, margarinde yüzde 55, yoğurt, yoğurt içeceği ve süt sınıfında yüzdü 100 pazar payı ile "lider" konumda olduğunu söyledi.
Tütüncü, şöyle devam etti:
"Kolesterol düşürücü pazar dünyayla kıyaslandığında henüz 'emekleme döneminde' olmakla birlikte biz bu pazarın geleceğinden ve kat edeceği gelişmeden çok ümitliyiz. Bu nedenle pazara bugüne kadar 15 milyon YTL'lik üretim ve pazarlama yatırımı yaptık. Ülker olarak fonksiyonel gıdaların, gıda sanayinin hızla gelişen alanlarından biri olduğunu, piyasaya yön vereceğini düşünüyor ve bu konuyu önemsiyoruz. Kalbim Benecol'ü bir kalp sağlığı markası olarak, tüketicilerimizin günlük beslenmesinin bir parçası yapmayı ve sağlıklı bir topluma katkı yapmayı hedefliyoruz."


"TÜRKİYE'DE FONKSİYONEL GIDALAR, YILLIK YÜZDE 10 BÜYÜMEYE DEVAM EDER"
Tütüncü, soruları yanıtlarken de beklentilerinin sorulması üzerine, bu pazarın büyüyeceğine, kolesterol ve sağlık bilincinin toplumda artmasıyla bu ürünlere olan talebin artacağına inandıklarını vurgulayan Tütüncü, "Bu pazarın büyüyeceğine, toplum sağlığı açısından, ülkemizin sağlığı açısından büyümesi gerektiğine inandığımız için de bu yatırımı yapıyoruz" diye konuştu.
2007 yılında toplam kolesterol düşürücü gıdalarda, fonksiyonel gıdalarda bin tonluk satışları olduğunu bildiren Tütüncü, Türkiye'de fonksiyonel gıdaların yıllık yüzde 10 civarında büyümesine devam edeceğine inandıklarını kaydetti.
Tıp dünyasına, doktorlara da stanoller konusunda bilgi veren ekipleri bulunduğunu ve Kalbim Benecol'ün bir ilaç değil gıda olduğunu vurguladı.
Tütüncü, fonksiyonel gıda konusunda, anti aging ürünleri gibi bir çeşitlendirmeye gitmeyi düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine de, ticari bir kuruluş olarak pazarlama ve müşterinin taleplerini yakın olarak takip ettiklerini, piyasada bu ürünleri ticari olarak çıkarma satma konusunun kendilerine çekici geldiği anda bunları yapabilecek teknik ve üretim kabiliyetlerine sahip olduklarını vurguladı.


INGMAR WESTER
Ülker'in Finlandiyalı ortağı Raisio'nun AR-GE Direktörü Ingmar Wester de 1939'da kurulan ve 1989'dan bu yana Helsinki Menkul Kıymetler Borsasına kote olan Raisio'nun ürünlerinin 30 ülkede satıldığını ve 6 ülkede 12 üretim birimi bulunduğunu anlattı.
Wester, Kalbim Benecol'ün içeriğinde bulunan ve doğal olan bitkisel stanol esterlerinin "kolesterol seviyesini düşürdüğünü", Benecol'ün çeşitli gıda ürünlerine eklenebildiği ve "kolesterolü düşürücü etkisinin dünya çapında otoriteler ve bilimsel topluluklar tarafından kabul edildiğini" ifade etti.
Bitkisel stanollerin bitkisel yağlardan elde edildiğini, gıda tüketimi olarak güvenilir olduğunu anlatan Wester, "Benecol'ün kolesterolü düşürücü etkisine" ilişkin olarak da yapılan klinik deneylere göre, bitkisel stanol esterinin sağlıklı beslenme düzeninin "kolesterol düşürücü etki sağladığını, tip 2 ve tip 1 diyabet hastalarında etkili olduğunu, Benecol'ün uzun süreli kullanımda etkisini koruduğunu" anlattı.
Kalbim Benecol kullanıcılarında kan damar fonksiyonlarının, kullanmayanlara oranla daha iyi olduğunun gözlendiğini, klinik olarak sağlıklı fakat damar fonksiyonları zayıflamış kişilerde 3 aylık Benecol kullanımı sonrası damar fonksiyonlarında başlangıca kıyasla "iyileşme" görüldüğünü dile getiren Wester, araştırmalara göre bitkisel stanol esterinin yüksek trigliserit seviyesinde "iyileşme" sağladığını söyledi.
-KAMPANYA-
Ülker Yağ Mutfak Grubu Pazarlama Müdürü Verda Duysak da Türkiye'nin 50 yaş altında kalp krizi geçirme sıklığında yüzde 20 ile Avrupa'da en yüksek orana sahip olduğunu belirterek, Türkiye'de her 3 kişiden birinin yüksek kolesterol problemi olduğunu ve 15 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 79'unun kolesterol seviyesini bilmediğini kaydetti.
Duysak, "Kalbim Benecol Kampanyası"na ilişkin olarak da Kalbim Benecol'ün günlük beslenme programı çerçevesinde tüketilebilecek, önleme ve iyileştirme işlevleri bulunan fonksiyonel gıda olduğunu belirterek, kampanya ile birinci aşamada amaçlarının farkındalığı artırmak olduğunu vurguladı.
İkinci aşamadaki amaçlarının da yaşam tarzını iyileştirmek olduğunu anlatan Duysak, "Amacımız kalp sağlığını korumak ve iyileştirmek, buna katkıda bulunmak, kolesterolü kontrol altında tutmak, dengeli ve sağlıklı beslenme ile yaşam kalitesini yükseltmek" dedi