7 yıl süren bir hukuk süreci sonunda şirket pazara yeniden döndü

16.07.2008 14:49
Demir Sigorta ve Demir Hayat Sigorta Genel Müdürü Ali Ersoy, Demir Hayat'ta yabancı ortaklığı için şu anda 5-6 şirketle görüşmelerinin bulunduğunu, 2008 sonu itibariyle görüşmelerin sonuçlanmasını beklediklerini, Demir Sigorta'da yabancı ortaklığı konusunda ise çok hevesli olmadıklarını, ancak görüşmeler için de kapılarının açık olduğunu bildirdi.
Demir Sigorta ile sigortalı Kardentaş Karaali Dış Ticaret A.Ş arasında 2000 yılı Eylül ayında başlayan 185 milyon YTL'lik tazminat talepli davanın 2007 yılı Ekim ayında Demir Sigorta lehine sonuçlanmasının ardından, Hazine Müsteşarlığına yeniden faaliyete geçmek için başvuruda bulunan şirket, 8 Şubat 2008'de yeni sözleşme yapma yetkisi elde etti.
1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle yeniden poliçe kesmeye başlayan Demir Sigorta'nın, yeni dönemine ve yaşanan hukuk sürecine ilişkin olarak düzenlenen toplantıda konuşan Ersoy, sigorta bilincini yaygınlaştırmayı misyon edindiklerini belirterek, çalışanlara ve acentelere sektörel eğitimler vermenin, kendileri kar ederken, aracılarına da kar ettirmenin öncelikleri arasında yer aldığını aktardı.
Ali Ersoy, "KOBİ'lere yönelik yeni ürünler hasıl etmeyi düşünüyoruz. Ayrıca leasing ve factoring müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler hazırlamayı planlıyoruz" dedi.
Yeni dönemde prim üretimlerini ağırlıklı olarak kasko ve trafik sigortaları, yangın, nakliyat, oto dışı ve mühendislik alanlarından sağlamayı beklediklerini kaydeden Ersoy, 2008 yılının ikinci yarısında faaliyete başlamalarına karşın tutsat (mortgage) sisteminde gelişme sağlanması, halkın gayrimenkule yöneliminin devam etmesi, devletin yeni yatırımlara pay ayırması gibi dinamiklerin oluşması durumunda pazar paylarının yükselen bir trend göstereceğini dile getirdi.


DAVA
Ersoy, Demir Sigorta'nın poliçe kesmeye ara vermesine neden olan dava hakkında da bilgi verdiği konuşmasında, Antakya'da Kardentaş Karaali Dış Ticaret'e ait olup, 30 milyon dolar sigorta poliçe bedeline sahip bir soğuk hava deposunda çıkan yangın sonucunda yaklaşık 7 yıl süren bir hukuk süreci yaşadıklarını aktardı.
Davalar sonucunda, sigortalı hakkında sigorta bedelini almak amacıyla nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs suçundan dolayı verilen kararın onanmasının ardından, şirketin Demir Sigorta'ya yönelik tazminat talebinin reddedildiğini anlatan Ersoy, vergi mahkemeleri gibi sigorta mahkemeleri olması gerektiğini, şu anda tahkim müessesinin böyle bir işlev görmesinin olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.
Ersoy, dava sürecinde hesaplarına tedbir kararı konması nedeniyle, yeni kesecekleri poliçeler için gerekli ödemeleri yapmakta zorlanacakları için poliçe kesmeyi durdurma kararı aldıklarını söyledi.


"2008 YILINDA 25 MİLYON YTL PRİM ÜRETİMİ"


Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Ersoy, Demir Hayat ile ilgili olarak, "Yabancı sermaye girişinin yoğun olduğu bu ortamda, stratejik bir ortaklık söz konusu olursa ilgileniriz. Şu anda bazı görüşmelerimiz var. 5-6 şirket desem yeridir. Görüşmelerin 2008 sonu itibariyle sonuçlanmasını bekliyoruz. Yüzde 100 satış değil, bir ortaklık gerçekleştirmeyi düşünüyoruz" dedi.
Ersoy, Demir Sigorta konusunda ise, 2007 yılından itibaren ilgi gösteren yabancılar bulunduğunu, ancak dava sonuçlanmadan bu tekliflerle ilgilenmediklerini belirterek, "Ancak bu konuda şu anda çok da hevesli değiliz. Tok satıcıyız. Ama görüşmeler olduğu zaman kapımız açıktır" diye konuştu.
Sektörün prim üretiminin yüzde 75'inin acentelerden kaynaklandığını, 2009 yılında dağıtım kanalı olarak acentelere öncelik vereceklerini aktaran Ersoy, bunun için bölge müdürlükleri tesis edeceklerini, sektörde pastayı büyüterek büyüme yönünde çalışacaklarını söyledi.
Ersoy, şu anda 25 acenteleri bulunduğunu, sene sonuna kadar bu sayıyı 75'e çıkarmayı hedeflediklerini kaydederek, şöyle konuştu:
"Agresif bir pazarlama boyutu olmayacak. İstikrarlı, emin adımlarla yürüyeceğiz. 2008 yılını 25 milyon YTL üretimle kapatabiliriz. 2009 yılı için 40 milyon YTL'lik bir hedef koyduk. 3. senemizde onu 60'ın üzerine çıkarmayı planlıyoruz. Prim üretiminde 4 sene sonra, 2002'deki yüzde 1'lik payımızı yakalayabiliriz. 6 milyon YTL'lik nakit sermaye artırımı ile sermayemizi 10,3 milyon YTL'ye çıkardık. Bu sene için bu sermayeyi koruyacağız. 2009 yılında tekrar bir artırım söz konusu olacak."
Demir Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tan da, Demir Sigorta acentelerinin banka şubeleri gibi standart görünümde hizmet vermesini planladıklarını belirterek, sektörde farklılaşma üzerine yoğunlaşacaklarını ifade etti.