Lübnanlı İş Adamı Jean Philippe El Khazen'e, yatırım için Antalya'ya geliyor

16.07.2008 14:36
Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesini ziyaret eden Lübnanlı İş Adamı Jean Philippe El Khazen'e, Antalya'da yapılması planlanan yat yapım ve çekek yerleri hakkında bilgi verildi.
Lübnan'ın en büyük şirketlerinden biri olan Denizcilik İnşaat Proje Geliştirme Şirketi Üst Düzey Yöneticisi Jean Philippe El Khazen, Antalya Deniz Ticaret odası Antalya Şubesi'ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Erol, yarın da Lübnanlı bir iş adamının Antalya'yı ziyaret edeceğini belirterek, bu iş adamlarının, Antalya ve KKTC'de yat yapım ve çekek yerleri projelerini inceleyeceklerini kaydetti.
Türkiye'de 15 bin civarında yat bulunmasına karşın Fransa'daki yat sayısının 442 bin olduğuna dikkati çeken Erol, ''Türkiye'deki marina sayısı 35, Fransa'daki marina sayısı ise 370'dir. Lübnanlı iş adamları özellikle Akdeniz ve KKTC'de yat yapım yerleri ve yat limanı inşaatları yapmak istiyorlar. Aynı zamanda Lübnan'daki marinalar Türkiye'deki marinalar ile işbirliği içinde olmak istiyorlar'' dedi.
Denizcilik İnşaat Proje Geliştirme Şirketi Üst Düzey Yetkilisi Jean Philippe El Khazen de, Lübnanlı iş adamlarının İstanbul'da tekstil başta olmak üzere benzeri alanlarda yatırımları bulunduğuna işaret ederek, ''Antalya ve KKTC'de yat yapım ve çekik yeri yapmayı planlıyoruz. Lübnan'da bir savaş yaşanıyor. Lübnanlılar çok uzun yıllar kalabileceği marinalar ve yat yapım yerleri istiyorlar. Antalya'da bunu araştırıyoruz. Manavgat'ta yapımı planlanan yat limanı ve tekne imalatı bölümü ilgimizi çekti. Antalya'dan sonra KKTC'ye giderek oradaki yatırım olanaklarını araştıracağız'' diye konuştu.


ANTALYA'DA YAPIMI PLANLANAN MARİNALAR


Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Yat ve Marina Komisyonu Başkanı Hasan Kaçmaz da Antalya'da yapımı planlanan marinalar ve çekek yerleri hakkında konuk iş adamına bilgi verdi. Kaçmaz, şunları söyledi:
''Manavgat'ta Deniz Ticaret Odası, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ile Manavgat Yatçılar Kooperatifi ortaklaşa olarak Manavgat ırmağının döküldüğü yerde 420 dönümlük alanda Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri yapacak. Burası Doğu Akdeniz'in yat yapım merkezi haline gelecek. 900 yat bağlama ve 1200 tekneye bakım imkanı verecek olan bu yer 2011 yılında tamamlanması bekleniyor.
Gazipaşa Marinası ihaleye çıkarıldı. 2010 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Alanya Marina özelleştirildi. Alanya Marinası çalışmaları 2009 yılı Mayıs ayında tamamlanarak hizmete sokulacak.
Konyaaltı'nda yapılacak marina ise 900 yat kapasiteli olacak. Aynı zamanda bu marinada 80 yat alabilecek ayrı bir marina da yapılacak. Konyaaltı Marina'nın da 2011 yılında tamamlanması hedefleniyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Lara'da bir marina yapmak istiyor. Sorunları çözerse bu marina 2011 yılında tamamlanacak.
Aynı zamanda faaliyette bulunan Çelebi, Kemer ve Setur yat limanları Antalya'ya gelen yatçılara hizmet vermektedir. Bu 3 yatta şu anda yüzde 100 dolulukla çalışıyor.
Antalya'da önümüzdeki 5 yıl içinde 6 bin yat kapasiteli marinalar yapılacak. Hedefimiz, 20 yılda 30 bin yat kapasiteli marinalara sahip olmaktır.''