Düşük dolar kuru maden ihracatçısını vurduGüler ihracatçılara, ''Bu size ders olsun. Bundan sonra anlaşmalarınızı euro veya en iyisi YTL cinsinden yapın'' dediEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, düşük dolar kuru nedeniyle maden ihracatçılarının zararda olduğunu belirterek, ''Bu size ders olsun. Bundan sonra anlaşmalarınızı avro veya en iyisi YTL cinsinden yapın'' dedi.


Çeşitli temas ve ziyaretler için bazı Bakanlık bürokratlarıyla birlikte Sivas'ta bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, DSİ Toplantı Salonunda bölgede faaliyet gösteren maden ve enerji yatırımcılarıyla bir toplantı yaptı, yatırımcıların sorunlarını dinledi.
Toplantının açılışında konuşan Güler, Enerji Bakanlığı olarak yatırımcıların Ankara'ya gelmesini beklemediklerini, adeta bir misyoner gibi il, il dolaşarak Türkiye'deki enerji ve tabii kaynaklar zenginliklerini özel sektör temsilcilerine anlattıklarını söyledi.
Türkiye'nin yeraltı kaynaklarının oldukça zengin olduğunu kaydeden Güler, bu kaynakların çıkartılması için 5,5 senedir yoğun bir çalışma içinde bulunduklarını ve yerli kaynakları ekonomiye kazandırmaya çalıştıklarını ifade etti.
Anadolu'nun taşının, toprağının altın olduğunu kaydeden Güler, bunun en güzel örneklerinden birinin de Sivas olduğunu vurguladı.
Atatürk'ün ''İstikbal göklerdedir'' sözünden ilham alarak, ''İstikbal, derinliklerdedir'' anlayışını benimsediklerini ifade eden Güler, bu çerçevede daha derinlere inerek yeraltı zenginliklerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını anlattı.
Türkiye'de maden aramalarında sondaj derinliğinin 180 metre, Avrupa Birliği'nde ise 1.200 metre olduğuna işaret eden Bakan Güler, bu çerçevede yüzey madenciliğinden derin madenciliğe geçilmesi gerektiğini belirtti.
MADENCİLİKTEN KİMYAYA GEÇİLECEK
Madencilikten kimyaya geçmek için çalışma yürüttüklerini belirten Güler, cevheri cevher olarak veya yarı mamül olarak satmak yerine, daha pahalı uç ürün olarak değerlendirmek istediklerini bildirdi. Mermer ve bor madeninde bunu başardıklarını kaydeden Güler, borda hem rezerv, hem de kimyasal satış olarak dünyada 1 numara olduklarını ve bor kimyasallarının şu anda yok sattığını dile getirdi.
Bakan Güler, bu nedenle Susurluk Şeker Fabrikasını aldıklarını ve bu fabrikayı bor üretmek için kullanacaklarını vurguladı.
Mermerin de, artık sadece inşaat sektöründe değil, makine, sanat eserleri gibi birçok sektörde kullanıldığını söyleyen Güler, bu konuda özel sektörden de katkı beklediklerinin altını çizdi.
''DOLAR KURU İHRACATÇIYI BİRAZ ÜZDÜ''
Maden ürünlerinin tüm dünyada para ettiğine, Türkiye'nin de maden ürünleri ihracatının her geçen gün arttığına dikkat çeken Güler, son dönemdeki düşük dolar kurunun maden ihracatçılarını biraz üzdüğünü kaydetti.
Dolar üzerinden ihracat yapan madencilere bu durumun bir ders olması gerektiğini kaydeden Güler, ''Bundan sonra anlaşmalarınızı avro cinsinden, belki de daha iyisi YTL cinsinden yaparsınız. Hesaplarınızı, kitaplarınızı YTL üzerinden yaparsınız'' dedi.
YATIRIMCIYA ÇAĞRI
Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nün 81 ilin, ilçelerinin ve köylerinin maden haritalarını çıkarttığını da vurgulayan Güler, yatırımcılara, ''Gelin beraber çalışalım. Tüm bilgilerimiz size ait. Onlar tozlu raflarda durmasın. Tüm illerde, ilçelerde, köylerde hangi madenimiz varsa, bunlar haritalarda yer alıyor. Haritaları ücretsiz alın, onları çıkartmak da size ait'' diye seslendi.
Toplantıda, maden yatırımcıları da sıkıntıları dile getirdi.
Bir yatırımcı kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarını söylerken, Bakan Güler de, bu konuda bölgeye eğitimci göndererek, şirketlere yardımcı olabileceklerini ifade etti.
Bazı yatırımcıların ana girdi olan elektrik ve mazot fiyatlarının yüksekliğinden yakınarak, bu konuda teşvik istemeleri üzerine de, Güler şöyle konuştu:
''Bu konuda teşvik, meşvik yok. Sadece bölgesel teşvik var. Siz verimli çalışmaya bakın. Yapılan zamlara rağmen Avrupa'nın en ucuz elektriğini kullanan ülkelerinden biriyiz. Size tavsiyem kendi enerjinizi kendiniz üretin. Bakın, sularınız boşa akıyor, rüzgarınız boşa esiyor, güneşiniz boşa doğuyor. Bunlar tamamen yenilenebilir enerji kaynağı. Üstelik, 10 yıl alım garantisi var. Hem kullanırsınız, kalanını da satarsınız. Bundan daha iyi teşvik mi olur?''


Bu arada toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Vekili Selahattin Çimen, Türkiye'deki yeraltı zenginliklerini ülke kalkınması için biran önce kullanmak gerektiğini, Bakanlık olarak bu konuda önemli çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.
Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım da maden arama ve işletme ruhsatlarında inanılmaz bir artış olduğunu, şu anda 10 bine yakın işletme ruhsatı, 40 bine yakın da arama ruhsatı verdiklerini bildirdi.
Yıldırım, Sivas'ın arama ve işletme ruhsatı bakımından Türkiye'de 5. sırada yer aldığını ve ilin bin 524 arama ve işletme ruhsatına sahip olduğunu kaydetti.
Sivas Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Osman Yıldırım da, şehirde alçı taşı, altın, asbest, bakır, kurşun, çinko, gümüş, barit, demir, kireç taşı, krom gibi madenler bulunduğunu ifade etti.

SİDAŞ'IN 50 BİNİNCİ ABONE KUTLAMASI
Öte yandan Güler ve beraberindekiler, toplantının ardından AKSA Enerjiye ait Sivas Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin (SİDAŞ) 50 bininci abone kutlaması ve yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. 50. bininci abone olan Hikmet Gündüz'e Bakan Güler tarafından bir plaket sunuldu.
SİDAŞ'ın abone hedefinin 150 bin olduğunu belirten Güler, SİDAŞ yetkililerine seslenerek, ''150 bine biran önce çıkın ki Sivas yaz boz tahtasına dönmesin. Sivaslılar, temiz bir havaya kavuşsun'' dedi.
Sivas'a doğal gaz getirmenin kolay olmadığını kaydeden Güler, BOTAŞ'ın bölgeye doğal gaz getirmek için 800 TIR boru taşıdığını belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler'in madencilerle gerçekleştirdiği toplantı ile SİDAŞ'daki törene Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, BOTAŞ Genel Müdür Vekili Saltuk Düzyol, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ile diğer yetkililer ve iş adamları da katıldı.
haberturk