Manisa ve Denizli, Sarıkız'ı paylaşamıyor

Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki 'Sarıkız' markalı maden suyunun benzeri, Denizli'nin Buldan ilçesinde üretilmeye başlandı.


Alaşehir Belediyesi'ne ait Sarıkız fabrikasını üç yıl işleten İstanbul merkezli Emirmak Endüstri Ürünleri Pazarlama, ihaleyi kazanamayınca 'manisarıkız' ibareli sodaları piyasa sürdü. 'Philadelphia Sarıkız', 'Sar Kız', 'Bursa Sarıkız' isimlerinin tescilini almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuran Emirmak, Buldan'daki Efe Meşrubat tesislerinde dolum yapıyor. Alaşehir Belediyesi ve Sarıkız Maden Suyu'nun yeni işleticisiyle mahkemelik olan Emirmak, Manisarıkız markalı sodaları piyasaya vermeye devam ediyor. Emirmak'ın suni olarak ürettiği sodaları daha ucuza satması, Alaşehir Sarıkız Maden Suyu'nun stoklarının yığılmasına sebep oldu.
İlçelerindeki maden suyunun Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana bir asırdır çıkarıldığını söyleyen Alaşehir Belediye Başkanı Kadir Daş, hukuk mücadelelerinin devam ettiğini; ancak şu anda fabrikayı işleten firmanın ciddi ekonomik kayıpları olduğunu belirtti. Daha önce de Sarıkız markasını taklit etmeye teşebbüs edenler olduğunu ifade eden Daş, şöyle konuştu: "İstanbul Asliye 2. Ticaret Mahkemesi'nde Altınyol Maden Suyu şirketine karşı açtığımız davayı kazanmıştık. Dava sonucunda şirketin tescil ettirdiği Sarıkız markası iptal edilmiş ve belediyemize iade edilmişti. Emirmak'ın tescil ettirdiği 'manisarıkız' markası incelendiğinde, 'MANİSArıkız' ve 'maniSARIKIZ' yazılarında Manisa ve Sarıkız ibarelerinin birbirine geçirilerek oluşturduğu 'sa' hecesinin, Manisa ve Sarıkız ibarelerinin ortak unsuru olduğu görülüyor. Bu da kötü niyetli bir tescilin söz konusu olduğu gerçeğini doğruluyor." Emirmak'ın kendileriyle sözleşmesinin bitim tarihi olan 28 Aralık 2007'den sonra Sarıkız markalı üretim yaptığını tespit ettiklerini vurgulayan Daş, Buldan Cumhuriyet Savcılığı'nın izniyle yapılan aramaları görüntüyle kayıt altına aldıklarını söyledi. "Emirmak, Manisarıkız'ı tescil ettiği şekilde kullanmıyor. Mani ibaresini şişeye, küçük ya da soluk yazıyor. Sarıkız ibaresinin vurucu bir şekilde kullanılması apaçık tecavüze giriyor." iddiasında bulundu. Alaşehir Belediyesi'nin avukatı Fatih Özdamar da Alaşehir Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, 'Sarıkız markasına tecavüzün çok açık olduğunu' belirten bilirkişi raporuna rağmen ihtiyati tedbir kararı vermemesinin kendilerini şaşırttığını söyledi. Emirmak Satış Müdürü Erol Yakuboğlu ise kendilerinin bir problemi bulunmadığını söyledi. Alaşehir'in kendilerine dava açtığını ifade eden Yakuboğlu, "Manisarıkız bizim markamız. Ne izin almışsak, marka tescilinde ne varsa onu yazdık. Bizde 50, 100 tane tescilli marka var. Manisarıkız'ı kullanıyoruz. Tescilli markaları kullanıyoruz." şeklinde konuştu.

ZAMAN