1,4 milyar dolarlık fon Türk halısına ortak oldu

Küresel piyasalardaki dalgalanma, AK Parti'ye açılan kapatma davası ve siyasi gelişmelere rağmen yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi devam ediyor.


Son olarak Dubai merkezli Swicorp, Step Halı'ya ortak oldu. 1,4 milyar dolarlık fon, yüzde 40'ını satın aldığı Step Halı'ya 50 milyon dolarlık yatırım yapacak. Ortaklıkla Step, cirosunu 100 milyon dolara, mağaza sayısını 200'e çıkaracak.
Step Halı'nın yeni ortaklık anlaşması İstanbul'da basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. 8 ay süren görüşmeler 15 Temmuz'da imza atılarak tamamlandı. Anlaşma çerçevesinde Swicorp, Step'e stratejik azınlık olarak ortak oldu. Ancak Dubaili fon, bir yıl içinde şirketin çoğunluk hissedarı haline gelecek. Anlaşmaya, Şengör ailesinin Stepevi adını taşıyan mağazaları ile üretim tesisi Taftel de dahil edildi. 2004 yılında şirkete ortak olan İş Girişim Sermaye Ortaklığı da hisselerini devretti. Step Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şengör, anlaşma ile özellikle yurtdışı pazarlarda büyümeye odaklanacaklarını açıkladı.
Swicorp Girişim Sermayesi Bölümü Genel Müdürü Nabil Triki ise Step'in dünya pazarındaki gelişmesini yakından takip edip ortak olmaya karar verdiklerini söyledi. Türkiye'de ilk kez yatırım yaptıklarını ifade eden Triki, "Türkiye'nin büyüyen ekonomisine, üretim ve ihracat potansiyeline ve Step'in geleceğine güveniyoruz. Burası çok stratejik bir pazar." dedi. Triki, gayrimenkul dışında bütün sektörlerle ilgilendiklerini vurgularken, 2009 sonuna kadar bir başka ortaklığa daha imza atmayı istediklerini aktardı. İş Girişim Sermayesi Genel Müdürü Murat Özgen ise, "Ortaklığımız süresinde Step'in cirosu 4 yıl içinde 3,5 katın üzerinde artış kaydetmiş, yurtdışı satışların cironun içindeki payı yüzde 6'dan yüzde 40'lara ulaşmıştır." diye konuştu. Türkiye'de 50'den fazla satış noktası olan Step'in yurtdışında Stepevi markasıyla Londra, New York, Dubai, Johannesburg gibi şehirlerde 80'i aşkın satış noktası bulunuyor. Üretim birimi Taftel ile birlikte yaklaşık 400 kişinin çalıştığı şirket, 50'den fazla ülkeye ihracat yapıyor. 1987'de kurulan Swicorp ise kurumsal finansal danışmanlık ve girişim sermayesi şirketi olarak sürdürdüğü faaliyetleriyle Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde etkin. Cenevre, Dubai, Tunus, Cezayir ve Riyad'da ofisleri bulunan uluslararası yatırım şirketi, 1,4 milyar dolar değerinde fonu yönetiyor.

ZAMAN