Kuyumcu, 'tek taş'ı 12 taksitle satınca varoştaki kadın da pırlantayla tanıştı

'Şu kadarcık yeter' reklamıyla bir anda popüler olan tek taş pırlanta yüzük, varoşlara kadar indi. Kuyumcular, nakit parası olmayanlara 12 ay taksitle tek taş kampanyaları düzenliyor.


Böyle olunca düşük gelirli kocalar bile eşlerine pırlanta yüzük hediye etmeye başladı. Değerli taş sektörü dünyada yüzde 3 büyürken Türkiye'deki büyüme rakamı yüzde 25'leri buldu. Türkiye pırlantalı mücevher pazarının büyüklüğü de 816 milyon dolara ulaştı. Rakamın birkaç yıl içinde 1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Altın ve taşlı takı ihracatı da hızla yükseliyor. Türkiye, sektörde İtalya ve Hindistan'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.
Atasay, Goldaş, Koçak, Jival ve Gülaylar gibi yerli kuyumculuk firmalarını ihya eden tek taş pırlanta, yabancı şirketlerin de ilgisini çekti. Amerika'nın uluslararası pırlanta laboratuarı IDL, İstanbul'da ofis açtı. Darphane ile ortak çalışan IDL, yurtdışından gelen elmas, yakut, zümrüt ve safir gibi değerli taşları inceleyerek sertifikalandırıyor. Laboratuvarın Genel Müdürü Martin Metin, daha önce çok pahalı olan değerli taşları, artık taksitli satışlar sayesinde orta sınıf ve daha alt kesimlerin bile almaya başladığını söylüyor. Ancak taksit kampanyaları ve satışların artması pırlantada güvenilirlik sorununu da beraberinde getirdi. Orijinal değerli taşı, taklitlerinden ayırmak oldukça zor. Taşın gerçek olup olmadığı, altındaki gibi kolaylıkla anlaşılamıyor. Martin Metin, markalı ürünlerin tercih edilmesi ve mutlaka sertifikasının sorulması gerektiğini vurguluyor. Metin'in verdiği bilgiye göre Amerika ve Avrupa'daki müşteriler sertifikasız değerli taş almıyor. Bugüne kadar Türkiye'de taşların sahte olup olmadığını inceleyen bir laboratuvar yoktu. Kuyumcular, değerli taşlarını Belçika'daki laboratuvarlara göndermek zorunda kalıyordu. Kargo ile gönderilen milyonlarca YTL değerindeki taşların bazen kargoda kaybolduğunu ifade eden Martin Metin, açtıkları laboratuvarla artık ürünlerin yurtdışına gönderilmesine gerek kalmadığını aktarıyor.
Laboratuvarın genel müdürü Martin Metin, hızla gelişen Türk kuyumculuk ve değerli taş sektörünün yüksek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedeniyle elinin kolunun bağlandığını öne sürüyor. Vergi kalkarsa ülkeye değerli taş giriş çıkışının daha da artacağını dile getirirken, "O zaman Türkiye'nin önünde kimse duramaz. Belçika ve İsrail dahi İstanbul'u durduramaz. Burası Osmanlı döneminde olduğu gibi yeniden elmas limanı haline dönüşür." açıklamasını yapıyor. Türkiye'de çıkan ateş opali, oltu taşı, lal, kalsedon ve kehribar gibi taşların da dünyada büyük ilgi gördüğünü anlatan Metin, ancak bunların iç pazarda yeterince bilinmediğini sözlerine ekliyor.
Fabrika satış mağazası ciro rekoru kırıyor
Atasay Kuyumculuk, altın ve takı sektöründe outlet dönemini başlattı. Yenibosna'daki fabrikasının alt katına açılan fabrika satış mağazasında ihraç fazlası ve geçmiş sezondan kalan altın-pırlanta takılar satılıyor. Mağaza, Atasay'ın ülke çapındaki 117 mağazası arasında en çok ciro elde edenler arasına girmeyi başardı. Burada takılar yüzde 50'ye varan indirimlerle satılıyor.
Pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli?
Markalı ürünler tercih edilmeli.
Kuyumculardan takının sertifikası sorulmalı.
Parlaklığına dikkat edilmeli.
Termal test cihazı olan satıcılardan alınmalı.
Her fiyata pırlanta var
Ağırlık Fiyat (YTL)
0,11 karat 709
0,14 karat 876
0,53 karat 4,609 Not: 1 karat, yaklaşık 0,2 grama eşit. Pırlantalar, 18 ayar beyaz altın üzerine belirlenen fiyatlarıyla satışa sunuluyor. Ayrıca pırlantanın parlaklığı da fiyatını etkiliyor.

ZAMAN