KEY'de 1.3 milyon kişilik sır
22 Temmuz 2008 Salı 09:54
KEY ödeme tarihleri açıklandı; ancak tartışmalar bitmedi! Tasfiye edilen Emlak Bankası hesaplarında önemli bir açık var!

KEY hesaplarında milyonlarca hak sahibini ilgilendiren bir sır ortaya çıktı....Hesaplarda 1,3 milyon kişilik bir açık var bu açık hak sahiplerinin sicil numalaranın vatandaşlık numaralarıyla eşleşmemesinden kaynaklanıyor.

Star Gazetesi'nin haberine göre Ziraat Bankası’na teslim edilen KEY hak sahipleriyle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. KEY hak sahiplerinin tespit edilmesiyle görevli olan tasfiye halindeki Emlak Bankası, sosyal güvenlik kurumlarından ve kamu kurumlarından gelen bilgileri, vatandaşlık numarası ile eşleştirdi. Ancak, hak sahipleri arasından 1.3 milyon hak sahibine ait vatandaşlık numarası bulunamadı. Bunun üzerine, bu kişilere sicil numarası ile ödeme yapılması kararlaştırıldı. 1.3 milyon hak sahibinin ismi, Ziraat Bankası ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na gönderilen listenin içine eklendi.

Böylece, 8.5 milyon hak sahibinin içinde şimdi vatandaşlık numarası bulunmayan 1.3 milyon kişi bulunuyor.

Sahiplerin bir kısmı yaşamıyor olabilir!
8.5 milyon KEY hak sahibine ait listenin içinde yer alan vatandaşlık numarası bulunmayan 1.3 milyon kişinin, 690 bin 2’si SSK’lı olarak, 586 bin 752’si Emekli Sandığı’na, 28 bin 340 da diğer kurumlara kayıtlı olarak çalışmış kişilerden oluşuyor. Vatandaşlık numarası bulunamayan 1.3 milyon hak sahibinin bir kısmının hayatını kaybetmiş kişilerden oluştuğu tahmin ediliyor. Vatandaşlık numarası tespit edilemeyen kişilere ödeme yapılıp yapılmaması tartışma konusu oldu. Bu kişilere ayrıca ödeme yapılması düşünüldü, ancak bu durumda bir çok usulsüz ödeme yapılabileceği gerekçesiyle bu düşünceden vazgeçildi ve vatandaşlık numarası olmayan kişilerin isimleri de, 8.5 milyon hak sahibinin arasına karıştırıldı.

Vatandaşlık ya da sicil no’yla ödenecek
Ödemeleri yapacak olan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü de önce vatandaşlık numarası bulunamayan kişilere ödeme yapılmasına karşı çıktı. Ancak KEY Yasası’na göre, tüm hak sahiplerine ödeme yapılması gerektiği için, vatandaşlık numarası tespit edilemeyen vatandaşlara da sicil numaralarını beyan etmeleri halinde ödeme yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, vatandaşlık numarası ile bir kaydı çıkmayan hak sahibi, sicil numarasını şubeye bildirecek. Sicil numarasında, kaydı bulunursa bu kişiye ödeme yapılacak.

internethaber