Fatura yolsuzluğu yapan özel hastaneye kamu davası

Zaman'ın 'Sağlıktaki yolsuzluk çarkı ekonomiyi tehdit ediyor' başlığıyla dün gündeme getirdiği haber geniş yankı buldu. Sağlık sektöründeki yolsuzluklara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar'dan da sert tepki geldi


Hastanelerden gelen usulsüz faturaların önüne geçmek için hastane denetimlerine başladıklarını açıklayan Acar, ilk etapta 32 müfettişin Ankara'daki sağlık kuruluşlarını inceleyeceğini belirtti. SGK Başkanı Acar, "Fatura yolsuzluğu yapanların sözleşmelerini feshedeceğiz. Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusun- da bulunacağız. Haklarında kamu davası açacağız." dedi. Sağlık alanındaki yolsuzluklardan rahatsız olan özel sağlık kuruluşları da sektörün yakın takibi için üst kurul yapılanması istedi.
Bu yılın ilk 6 ayında sağlık harcamasının 12 milyar YTL'ye ulaştığına dikkat çeken SGK Başkanı Fatih Acar, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili bilgi verdi. Başkan Acar, son iki aylık denetimlerde tespit edilen yolsuzluğun 77 milyon yeni liraya ulaştığını açıkladı. Fatura incelemelerinin tüm hızıyla devam edeceğine dikkat çekerken, naylon faturayla devletten para alan özel ve kamu hastanelerine en ağır cezaların verileceğini bildirdi. "Amacımız bütün sağlık kuruluşlarını zan altında bırakmak değil, ancak suistimalin de önünü kesmek zorundayız." diyen kurum başkanı, sağlıkta tespit edilen yolsuzlukların çok büyük boyutlarda olduğunu kaydetti. Özel, kamu ve üniversite hastanelerinin takibe alındığını vurgularken, "Amacımız yolsuzluk yapanla dürüst çalışanı birbirinden ayırmak. Yolsuzluk yapanların sözleşmelerini feshedeceğiz." diye konuştu. Denetimlerle birlikte hastanelerin fatura tutarlarını düşürmeye başladığını anlattı. Vatandaşlardan da tedavi karşılığında hazırlanan faturaları kontrol etmelerini istedi.
Özel sağlık kuruluşları ise, usulsüzlüklerin sektörün tümünü töhmet altında bıraktığına işaret etti ve 'Yolsuzluk yapanla yapmayan ayrıştırılsın' çağrısında bulundu. Denetimlerin sıklaştırılmasını isteyen sektörün çatı örgütleri, 80 milyar YTL'lik büyüklüğe ulaşan sağlık alanına enerjide olduğu gibi bir üst kurul istedi. EPDK gibi Sağlık Hizmetleri Planlama ve Denetleme Üst Kurulu oluşturulmasını tavsiye eden Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Derneği (AYSAD) Genel Sekreteri Köksal Holoğlu, "Sürekli olarak artan sağlık harcamalarının dengeye kavuşması ve sağlık sektöründeki yolsuzlukların engellenmesi için bu yapılanmaya ihtiyaç var." diye konuştu. Üst kurul projesini Sağlık Bakanlığı ve SGK'ya ileteceklerini belirtirken, kurulda bakanlık, SGK ve sektör temsilcilerinin yer alabileceğini aktardı. Böylece, fiyat belirlemede adaletin sağlanacağını savundu.
İstismara karşı dört koldan denetim
3 ay içinde elektronik takip uygulamasına geçilecek. Böylece hastaların tedavileri online olarak izlenecek.
Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'na bağlı 32 müfettiş Ankara, İstanbul, İzmir ve diğer illerde sıkı denetimler yapacak.
Usulsüzlük yapan hastane ve tıp merkezlerinin sözleşmeleri süresiz feshedilecek. 22 iç denetçi 16 ilde fatura incelemelerini izleyecek.

ZAMAN