Görüntü kirliliği ortadan kalkıyor POS cihazları ortak kullanılacak

Kredi kartlarının işlem yapabilmesi için sokulduğu cihazların (Point of Sale/POS) ortaya çıkardığı kirlilik ve bankalara olan maliyeti Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) harekete geçirdi.


Yeni bir yönetmelik taslağını görüşe açan Üst Kurul, ortak cihaz uygulaması başlatıyor. Buna göre tek bir cihazın içerisine bütün bankalara ait çip yerleştirilecek. Herhangi bir POS makinesi ile bankaların tüm kredi kartı işlemleri kendi cihazı gibi yapılabilecek. Bankacılık Üst Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, güvenlik, altyapı, operasyonel zorluklar ve kaynakların ekonomik kullanılması amacıyla bütün bankalara kredi kartı işlemlerinin tek cihaz üzerinden yapılması imkanı getirdiklerini söyledi. Erzurum'da ekonomi muhabirlerinin sorularını cevaplayan Bilgin, POS makinesi sayısındaki fazlalığın milli servet kaybı olduğuna dikkat çekti. Sektörün, bu maliyeti ortak cihaz kullanımıyla düşürebileceğini vurgulayan Bilgin, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı'nın zorlayıcı bir hüküm getirmeyeceğini kaydetti. Konuya ilişkin Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği'nin görüşü alınıyor. Mayıs 2008 itibarıyla Türkiye'de 1 milyon 564 bin POS cihazı bulunuyor. Bu cihazların ortalama maliyeti 250 dolar. Toplam maliyet ise yaklaşık 380 milyon doları buluyor. Toplam kredi kartı sayısı ise 39 milyon 622 bin. POS (Point of Sale) makinesi, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde telefon hattı üzerinden kredi kartı bilgilerini bankaya gönderiyor. Bankadan onay alınırsa alışveriş işlemi gerçekleştiriliyor.
Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmanın ardından dünya genelinde birçok bankanın bilançolarında zarar açıkladığını kaydeden BDDK Başkanı Bilgin, buna karşın Türk bankalarının kârlı bir yapıda olmasının sevindirici olduğunu ifade etti. Sektörde ortalama sermaye yeterliliğinin yüzde 17,07 olduğunu aktaran Bilgin, rasyosu yüzde 12'nin altında olan banka olmadığını kaydetti. Yasal rasyonun yüzde 8 olduğunu hatırlatan Bilgin, açık pozisyonun dengede gittiğini söyledi. Kredilerin takibe dönüşüm oranı ise son bir yılda yüzde 3,7'den 3,1'e geriledi. Mevduatın krediye dönüşüm oranı da yüzde 87'ye çıkarak son 20 yılda ilk defa bu oranı yakaladı. Çiftçilere verilen kredilere ilişkin iki hafta önce inceleme başlattıklarını dile getiren Bilgin, incelemelerin periyodik olarak her yıl yapılacağını kaydetti.
BDDK'dan bankalara mesaj: Nefesiniz kesilecekse, yeni yol arkadaşı bulun
Son dönemde bazı bankaların zarar ettiği ve zor duruma düştüğüne yönelik fısıltılar yayıldığına dikkat çeken BDDK Başkanı Bilgin, bu tarz davranışta bulunanları eleştirdi. Hiçbir bankanın diğer bir bankanın itibarını kırmaya hakkı olmadığını ifade eden Bilgin, "Bir başka banka hakkında söylentiler, telefonla diğer banka hakkında 'Bu banka bak böyle olmuş, BDDK şöyle yapıyormuş' gibi söylentiler kulağımıza kadar geliyor. Bunlara kesinlikle bu dönemde çok sert davranırız. Bunlara geçmiş dönemlerden, diğer dönemlerden farklı yaklaşırız." uyarısında bulundu. Dünya genelinde büyük bir çalkantı yaşandığını ve bunun Türkiye'ye de yansıyacağını belirten Bilgin, dalgalanmalarda geri dönmeyen kredilerin tırmanabileceğini kaydetti. Bilgin'e göre bankalar bu durumda mevduat ve kredilerde vahşi bir rekabete girebilir. Bankaların diyaloğa her zamankinden açık olması gerektiğini dile getiren Bilgin, "Herkes kendi malî yapısına bakıp yarışa devam edecek veya frene basacaktır. Yoksa biz alacağımız tedbirlerle onları yavaşlatırız. Bankalar işletme körlüğüne kapılıp sağı solu görmüyorlar. Bu tür davranışlara karşı nasıl bir tavır içinde olacağımızı çok iyi biliyorlar. Kimseye karşı kamu-özel, büyük-küçük ayırımı yapmıyoruz." diye konuştu. Bankalara bazı tavsiyelerde bulunan Tevfik Bilgin, bir bankanın tasfiye sürecine girmesi ile birlikte sektörde 49 oyuncunun kaldığını söyledi: "49 oyuncu eğer bu devam eden süreçte gücünün yetmeyeceğine inanıyorsa, bu yarışta nefesinin kesileceğine inanıyorsa, yeni yol arkadaşları bulma konusunda çok fazla düşünmemesi gerekir. Doğru bir karar için yanlış bir zaman yoktur." Özellikle nefes, güç, performans, adale gücünün çok önemli olduğuna dikkat çeken Bilgin, adale gücünden kastının sermaye olduğunu kaydetti.
Kart aidatı alınabilir; ama yüksek olmasın
BDDK Başkanı Bilgin, tüketicilerin bankaların aldığı kredi kartı yıllık aidat ücretlerinden şikâyetçi olduklarını ifade etti. Ücretin kaldırılması halinde bankaların yeni yöntemler geliştirerek bu maliyeti karşılayacağını vurgulayan Bilgin, miktar konusunda ifrat ve tefrit arasında hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu: "Bu hizmetin bir maliyeti var. Bunun taraflar arasında sağduyulu bir yaklaşımla paylaşılması gerekir. Ancak bankalar bu dönemden sonra bu konuda daha itinalı olmalılar. Kredi kartı sözleşmelerinde 12 punto kullanmalılar ve sözleşmelerde alınacak yıllık ücret belirtilmeli. Eğer belirtilmiyorsa almamalı." Yanlış kredi kartı işlemi yapan bankalara ceza kesilmesinin yanı sıra ayrıca bu bankaların BDDK'nın internet sitesinde teşhir edilerek bu suçları işlemekten caydırılmaya çalışılacağını dile getirdi. Vatandaşların konuya ilişkin itirazlarına da değinen Bilgin, "Yeni bir kart geldi ve sizin 3 kartınız var. İkisini kullanmıyorsunuz, cebinizde duruyor. Sonra, 'Ben bunu kullanmıyorum ama yıl sonunda ücret geliyor' diyorsunuz. O zaman iptal edeceksiniz. Taşımayın, iptal edin." dedi.
Yargıtay'ın kart aidatı kararı Resmi Gazete'de
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin, bankaların 'kart ücreti' alamayacağı yönünde verdiği karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. H.A., kredi kartının yıllık ücreti olan 30 YTL'nin tüketici haklarına aykırı olduğu iddiasıyla Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Heyet, ücretin iptaline karar verdi. Banka, kararın iptali için Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, heyetin kararının iptaline karar verirken, Yargıtay temyizde mahkemenin verdiği kararı bozdu.
Ankara, Zaman