'AK Parti kapatılmayacak' beklentisi piyasayı toparlıyor

Piyasalar, AK Parti'nin kapatılmayacağı ihtimalini satın almaya devam ediyor. Yurtdışı borsalardaki olumlu hava ve faizdeki düşüşle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası endeksi yüzde 2 prim yaparak 38 bin 703,75 puana yükseldi.


Dolar 1,1895 YTL'den kapanırken bono bileşik faizi 0,16 puan düşerek yüzde 20,52'ye geriledi.
Borsa'daki hareketi değerlendiren Meksa Yatırım Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu, geçen hafta başlayan yükselişin bu hafta da devam edeceğini düşündüklerini belirterek, "Aynı olumlu atmosferin sürdüğünü düşünüyoruz. Geçen haftaki yükselişi destekleyen faktörlerde bozulma yok. Faizdeki düşüş ve AK Parti'nin kapatılmayacağına yönelik beklentilerin sürmesinin yanı sıra dış piyasalardaki olumlu hava aynen devam ediyor." dedi. Turşucu'ya göre, endeksin asıl direnci 39 bin 800 puanda, bu seviyenin aşılmasıyla birlikte 40 bin 700'e kadar gidebilir. İMKB'de işlem gören 330 hissenin 193 adedi yükselirken, 75'i geriledi ve 62'si değişmedi. Döviz ve faiz piyasalarındaki muhtemel gelişmeleri değerlendiren HSBC stratejisti Fatih Keresteci de doların cuma günü 1,20'li seviyelerin altını gördükten sonra satışların ivme kazanarak 1,1850 YTL bandına kadar gerilediğini belirtti ve "Dolar/YTL kurundaki düşüşün sürmesi 1,1800 düzeyine doğru bir gerilemeyi teknik olarak mümkün kılıyor.
Faiz cephesinde alım ağırlıklı seyir sürse de kâr satışlarının da yavaş yavaş gündeme gelebileceğini düşünüyoruz." dedi. "Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse, riskler devam etse de, yabancı yatırımcıların risk algılamalarında yaşanan iyileşme ve beraberinde Türk mali piyasalarına yönelik fon girişleri mevcut seyir üzerinde etkili olan ana görünüm olarak ön plana çıkıyor." ifadelerini kullanan Keresteci ayrıca şunları aktardı: "Yurtdışı piyasalardaki rahatlama, Anayasa Mahkemesi raportörünün kapatılmama yönünde görüş bildirmesi ve Merkez Bankası'nın 50 baz puanlık faiz artırımı Türk mali piyasalarındaki olumlu seyrin cuma günü de devam etmesine yardımcı oldu. Son birkaç hafta içerisinde yaşanan yurtdışı kaynaklı fon girişleri, faiz ve hisse senedi piyasalarındaki aşırı satışların bir kısmını geri alırken bu kapsamda ortaya çıkan yüklü dolar satışları da dolar/YTL kurunu son dört ayın en düşük düzeyine itti."
Bu arada ABD'nin en büyük perakende bankası olan Bank of America ikinci çeyrekte ödenmeyen kredilerdeki artış ve yavaşlayan ekonominin etkisiyle yüzde 41 düştüğünü açıkladı. Bankanın kârında üst üste dördüncü dönemde de düşüş kaydetmesine rağmen sonuçların analistlerin tahminlerini aşması, bankacılık sektörünün istikrar kazanmakta olduğu umutlarını artırması nedeniyle ABD endeks vadeli işlemleri ve Avrupa borsaları yükseldi. Banka ikinci çeyrekte hisse başına 0,72 dolar ve toplam 3,41 milyar dolar kâr açıkladı; banka geçen yılın aynı döneminde ise hisse başına 1,28 dolar, toplam 5,76 milyar dolar kâr açıklamıştı. Bankanın kârının hisse başına 48 sent olması bekleniyordu. Öte yandan Dolly Fırtınası'nın Meksika Körfezi'ne ulaşmak üzere olduğu haberleri ve İran'ın nükleer programı konusunda geçen hafta sonunda büyük devletlerle yaptığı görüşmelerin sonuçsuz kalmasının etkisiyle ABD ham petrolü varil başına 3 dolardan fazla artarak 132,05, Brent petrolünün varili ise 133,15 dolara kadar yükseldi.
En büyük aracı kurumdan yatırımcıya: Hisseler uygun fiyata düştü, alım yapın
Türkiye'nin en büyük aracı kurumu olan İş Yatırım, borsa için alım fırsatları olduğunu açıkladı. Türkiye'nin mevcut ekonomik durumunu analiz eden İş Yatırım Araştırma Raporu'nda, 2008 yılının ilk yarısında gelişmekte olan piyasalar içinde en kötü performans sergileyen ülkelerden birisi olan Türkiye'nin, artık yatırımcılar için yeni fırsatlar sunduğu belirtildi. Kuruma göre, Türk hisseleri, orta vadeli alım için uygun seviyelere gelmiş durumda. Küresel piyasalardaki fırtınanın Türkiye ekonomisinin büyümesini ve şirketlerin kârlarını olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekilen raporda, "Bununla birlikte, İMKB'deki satışın abartılı olduğunu düşünüyoruz. Türk hisse senetlerinin orta vadeli alım için uygun seviyelere geldiğine inanıyoruz." denildi. Böylece İş Yatırım, bir yıldan sonra ilk kez hisse senetleri piyasasında alım önermeye başladı. Raporda, "Hisse senetleri piyasası yüzde 47'lik bir artış potansiyeli taşıyor." ifadesi kullanıldı.
İstanbul, yatırım için Avrupa'nın en cazip 3. kenti
Dünyanın en büyük denetim ve danışmanlık şirketlerinden Ernst&Young, Avrupa ve Akdeniz bölgesinin yatırım çekiciliğine ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi. 'BaroMed 2008 Yatırım Çekiciliği' araştırmasına göre Türkiye, katma değer sağlayan faaliyetler ve Ar-Ge konusunda yüzde 21 oranla, bölgenin güney kıyısı ülkeleri arasında en çok gelecek vaat eden ülke olarak öne çıkıyor. 2008'in Şubat ve Mart aylarında, çeşitli sektör, köken ve ekonomik modellerden 315 uluslararası yöneticiyle yapılan mülakatlarla gerçekleştirilen anketin katılımcıları, Avrupa-Akdeniz bölgesinde en cazip şehir olarak Barselona'yı seçerken, bu sıralamada İstanbul, Roma'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Aynı sıralamada kendine yer bulan diğer şehirler ise Kahire, Tunus ve Kazablanka olarak ortaya çıkıyor. Doğrudan yabancı yatırımlar açısından son 3 yılda kaydedilen gelişmeler konusunda, yabancı yatırımcıların, yüzde 49'u bölgedeki yatırım şartlarının daha fazla geliştiğine inanırken, bu oran Asya için yüzde 59, Doğu Avrupa içinse sadece yüzde 40 olarak gerçekleşiyor. Avrupa'nın kuzey ve güney kıyılarındaki 17 ülkeyi kapsayan raporda, 461 milyon nüfusuyla, neredeyse 493 milyon nüfuslu AB kadar büyüyen Avrupa-Akdeniz bölgesi mercek altına alınıyor. Ernst&Young Genel Müdürü Osman Dinçbaş, Türkiye'nin, otomobil ve tekstil sektörlerinde ürün çeşitliliği ve ekonominin artan katma değerinden edindiği faydayı maksimize etmesi gerektiğini belirtti. Yatırım promosyonlarına ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Dinçbaş, BaroMed 2008 raporunun Türkiye'yi katma değer sağlanan faaliyetler ve inovasyonda birinci sıraya yerleştirmesinin, ülke için oldukça cesaret verici olduğuna işaret etti

ZAMAN