178 bin Bağ-Kur'lu, banka kredisiyle emekli olabilecek

Prim borcu bulunduğu için aylık alamayan Bağ-Kur'lulara banka kredisiyle emeklilik hakkı geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşan Halk Bankası, borçlu esnafa emeklilik kredisi açacak


Bu konuda iki kurum ortak bir protokol imzaladı. Buna göre prim affından yararlanarak emekli olmak isteyenler, 60 aya kadar vade ile kredi kullanabilecek. Banka, kredi kullandırdığı Bağ-Kur'luya bağlanacak emekli maaşını teminat olarak kabul edecek. Emekli aylığının bir bölümü banka tarafından borca karşılık kesilecek. Kalan kısım emekliye ödenecek. Borcunu ödeyerek 12 basamaktan emekli olacaklara yaklaşık 600 yeni lira aylık bağlanacak. Halen Bağ-Kur'da borcu bulunduğu için emekli olmayayan 178 bin kişi bulunuyor. Bunların tamamı krediyle hemen emekli olabilecek. SGK'nın bu yolla borçlulardan tahsil etmeyi hedeflediği tutar 3,4 milyar YTL civarında.
Bu imkandan faydalanarak emekli olmak isteyenlerin 28 Temmuz Pazartesi gününe kadar SGK il müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Müracaat edip prim affından yararlanan Bağ-Kur'lu, takip eden bir ay içinde kredi kullanarak borcunu kapatacak. Ardından da emekli aylığı bağlanacak. Krediyle emekli olanlar, sağlık yardımlarından da yararlanacak. Halk Bankası, protokol çerçevesinde kredi faizlerini de piyasanın altında tuttu. Buna göre uygulanacak faiz oranları şöyle: 12 aya kadar yüzde 1,67, 13-36 arası yüzde 1,72, 37-60 arasında ise 1,75.
Prim affı ve protokolle ilgili bilgi veren SGK Başkanı Fatih Acar, 28 Temmuz'da sona erecek uygulamada süre uzatımı olmayacağını tekrarladı. Borcu nedeniyle emekli olamayanlara büyük bir fırsat sunduklarını belirten Acar, bundan sonra yeni bir af çıkarmayacaklarını, dolayısıyla herkesin bu son fırsattan istidafe etmesini istedi. Af sebebiyle il müdürlüklerinde yoğunluk yaşandığını kaydeden SGK Başkanı, yoğun müracaatlara cevap verebilmek için hafta sonu da çalıştıklarını bildirdi. Son bir hafta kala yoğunluğun daha da artmasını beklediklerini belirtti. Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise başvuran herkese kredi vereceklerini söyledi. Aydın, imkandan faydalanmak için bir hafta gibi kısa bir süre bulunduğu için gerekirse banka şubelerini hafta sonu da açık tutabileceklerini kaydetti. Prim affında şu ana kadar 8 milyar 378 milyon YTL'lik borç yeniden yapılandırılırken bunun 1 milyar 45 milyon yeni lirası şimdiden SGK'nın kasasına girdi. SGK'nın toplam alacağı ise 23 YTL. 28 Temmuz'da sona erecek prim affında peşin ödemelerde yüzde 85, 12 aya kadar taksitlendirmede yüzde 55, 24 aya kadar taksitlendirmede ise yüzde 30 indirim uygulanıyor. Daha önce aftan yararlandığı halde borcunu ödemeyenler de aftan yararlanabilecek.
Prim borçlusu esnaf, emeklilik kredisini nasıl çekecek? 28 Temmuz Pazartesi gününe kadar SGK il müdürlüklerine prim yeniden borç yapılandırması için müracaat edilmesi gerekiyor. Buradaki işlemlerini tamamlayan Bağ-Kur'lu daha sonra prim kredisi için Halk Bankası şubelerine başvuracak. Bankadan alınacak krediyle yeniden yapılandırılan borç ödenecek. Ardından da SGK, borcunu kapatan Bağ-Kur'luya basamağına göre emekli aylığı bağlayacak. Banka, emekli aylığını teminat kabul edecek. Bağlanan aylığın bir bölümü, kredi geri ödemeleri için kesilecek. Kalan kısmı emekliye ödenecek. Krediyle emekliye ayrılan Bağ-Kur'lu, sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecek

ZAMAN