Apple'dan beklenmeyen kar
23 Temmuz 2008 Çarşamba 13:49
ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın kârları üçüncü çeyrekte geçen yıla oranla büyük artış gösterdi.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın kârları ABD mali yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31’lik artışla 1 milyar doların üzerine çıktı ama yatırımcılar satışların düşmesi beklentisi içinde.

Şirket geçen üç aylık dönemde ikibuçuk milyon Mac bilgisayar satarak, bu alanda satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 yükseltti. iPod müzikçalarlarının satışları da aynı dönemde yüzde 12 artış gösterdi.

Ama geleceğe ilişkin tahminler o kadar parlak değil. Hisse senetlerinde bugün bir ara yaşanan yüzde 6 oranındaki değer kaybı da bu kaygıları yansıtıyor. Yatırımcılar son çeyrekteki rekor kârlara rağmen, satışların düşmesinden endişe ediyor. Gene de Apple hisseleri toparlandı ve günü hafif bir artışla kapadı.

Buna karşılık, Apple Muhasebe Müdürü Peter Oppenheimer, ABD ekonomisindeki yavaşlamaya rağmen, ülke içi satışların geçen üç aylık dönemde dış satışlardan bile daha büyük artış gösterdiğine dikkat çekti.

Şirketin Genel Müdürü Steve Jobs da yazılı açıklamasında “Apple tarihindeki gerek ciro gerek kâr açısından en başarılı üç ayı yaşadığımızı açıklamaktan gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Jobs açıklamasında, “Mac satışlarında yeni bir rekor kırdık, yeni iPhone 3G ile büyük başarı sağladığımızı düşünüyoruz, ve önümüzdeki aylarda piyasaya sunmak üzere bir çok harika yeni ürün üzerinde çalışmalarımızı tamamlamak için çalışıyoruz” dedi.

internethaber