Memur-Sen Taleplerini Bakana İletti

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve yönetim kurulu üyeleri toplu görüşmeler öncesi Devlet Bakanı Murat Başeskioğlu ile bir ön görüşme yaptı.
Memur-Sen Toplu Görüşmeler için ön görüşme yaptı.

Başbakanlıkta gerçekleşen görüşmede Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, Toplu Görüşmelerden Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başeskioğlu’na memurların talep ve beklentilerini iletti.

Geçen yıl gerçekleşen toplu görüşme müzakeresi, sonuçları ve uygulamalarından memnun olmadıklarını dile getiren Gündoğdu, Enflasyon hesaplamasında TUİK’in verilerinin mutfak enflasyonunu karşılamadığını dile getirerek “Memur maaşlarına yapılan yüzde 3.96’lık artış en az yüzde 9 olmalıydı. Denge tazminatlarının136 YTL’si ödendi ve 2009 yılının sonuna kadar da 450 YTL’ye tamamlanacaktı. Şimdi ek ödeme yetkisi bakanlar kuruluna verildi ve süre 2011’e uzatıldı. Kime ne kadar ek ödeme verileceği belirsiz. En önemlisi bize yapılacak bir iyilik söz konusuyken bize haber verilmiyor.” dedi. Toplu görüşme masasında çalışanların hukukunu korumak için her türlü girişimde bulunacaklarını söyleyen Gündoğdu “Çalışanların alın terinin karşılığını almak istiyoruz” dedi.
Toplu Görüşmelerde sosyal konularla mali konuların iki ayrı madde halinde mutabakat olması gerektiğini söyleyen Gündoğdu, sendikalılık aidatının taraflar arasında 10 YTL olarak belirlenmesine rağmen yerine getirilmediğini kaydetti.
Eşit işe eşit ücret kapsamında 15 Ağustos’ta uygulanacak ek ödeme zammı basına yansıdığı şekilde yapılırsa hizmetlilere verilecek 5 puanın (25 YTL) yetersiz olduğunu belirten Gündoğdu, hem ücretler arasındaki makasın daralması hem de en düşük ücreti alan kesim olan hizmetlilerin kısmen de olsa rahatlatılması için 5 puanlık artışın en az 10 puan olarak uygulanmasını önerdi.
Devlet Bakanı Başeskioğlu ise 15 Ağustos’tan geçerli olmak üzere kadro unvan durumlarına göre en yüksek devlet memuru aylığının ek gösterge dahil yüzde 200’ünü geçmeyecek şekilde ek ödemelerde artış yapılacağını bildirdi. Başeskioğlu şöyle devam etti, “Kime ne kadar ek ücret verileceği kararı alındıktan sonra en geç 4 yıl içinde bu ek ödemeler tamamlanarak maaş farkları kapanacak. Denge tazminatı uygulaması devam etseydi iyileştirme Ocak 2009’da olacaktı fakat şuanda alınacak kararla Ağustos 15’den itibaren bu iyileştirmeler memur maaşlarına yansıyacak Türkiye büyüyor. Ekonomimiz kar ediyor. Çalışanlarımızda bu kardan payını alacaklar. Önemli olan çalışanlarımıza faydalı olabilmek.”

aktifhaber