Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu'nun (FDA), Türk ilaç firması Mustafa Nevzat İlaç Sanayii AŞ'nin üretim standartlarının ABD standartlarını karşıladığına ilişkin onay verdiği bildirildi.
Mustafa Nevzat İlaç Sanayii AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cengiz Sezen, düzenlenen basın toplantısında, ilaç üretiminde dünya standartlarının belirlenmesinde referans alınan en etkili resmi kuruluş olan FDA'nın ilk kez bir Türk ilaç firmasına onay verdiğini söyledi.
Sezen, ''FDA onayı, Mustafa Nevzat ürünlerinin ABD'de ruhsatlandırılmasını sağlayacak. Onayla 2012 yılında ABD'ye 300 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz'' dedi.
Mustafa Nevzat İlaç Sanayii'nin Cardinal Health, PAR Pharmaceuticals ve GeneraMedix Pharmaceuticals ile satış, dağıtım ve pazarlama konusunda stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladığını ifade eden Sezen, ''Bu anlaşmalar, ürünlerimizin ABD'de pazarlanmasında bize büyük avantaj sağlayacak'' diye konuştu.
Şirket Genel Müdürü Levent Selamoğlu da ABD pazarına kendi ruhsat ve markasıyla açılacaklarını belirterek, ''Bu nedenle ABD'de kullanmak üzere Mustafa Nevzat markasının yanına MN Pharmaceuticals markasını ekledik'' dedi.
Dünyadaki ilaç pazarına bakıldığında 1997 yılında 289 milyar dolar olan ilaç pazarının 2006 yılı sonunda 654 milyar dolara yükseldiğini anlatan Selamoğlu, ABD pazarının önemli bir özelliğinin, bu büyüklükteki bir pazara tek bir otoritenin yani FDA'nın onayını alarak adım atılabileceği olduğunu söyledi.