Böyle giderse klimalar reçete ile satılacak

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile yaygınlaşan klima pazarında firmaların rekabeti artıyor. Onlarca markanın yarıştığı pazarda üreticiler farklı özelliklere sahip ürünlerle öne çıkmaya çalışıyor


Firmalar, klimalara serinletme özelliğinin yanında çeşitli işlevsel özellikler de ekliyor. Öyle ki yeni klimalar havadaki mikropları temizliyor, SARS virüsünü yok ediyor, ortamdan böcekleri uzak tutuyor, astıma iyi geliyor, güzel koku yayıyor; hatta dağ ve ormanların ferahlatıcı havasını eve taşıyor. Klima üreticileri, reklamlarında da artık serinlik yerine daha sağlık vurgusu yapıyor. Pazardaki bu değişim, "Böyle giderse klimalar reçeteyle satılacak." esprisiyle yorumlanıyor. Ayrıca çok az elektrik tüketen A sınıfı klimalar da büyük ilgi görüyor. Enerji fiyatlarının rekor kırdığı şu günlerde tüketiciler daha az elektrik harcayan ev eşyalarına yöneliyor. Bunların başında da yeni nesil klimalar geliyor.

Dünya iklimlendirme sektörünün yıllık iş hacmi 54 milyar doları aştı. Türkiye'deki pazar da 1,3 milyar doları buldu. Sektör 1998'den beri 15 kat büyüdü. Dünya klima üretiminin büyük bölümü Uzakdoğu ülkelerinde gerçekleştiriliyor. Yılda 60 milyon adet klima üreten Çin, bunun 25 milyonunu diğer ülkelere satıyor. Türkiye'de de pazarda Çin malı klimalar yaygın. Ama her geçen yıl yerli klimaların payı artıyor. Hatta yerli üreticiler ciddi miktarda ihracata da başladı. İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD)'nden alınan bilgilere göre, ülkede geçen yıl 1,5 milyon adet klima üretildi. Bunun 1,2 milyon adedini split klimalar oluşturdu. İklimlendirme cihazları ihracatı da 186 milyon dolar oldu. Bu rakam, 2008 yılının ilk altı aylık döneminde ise 220 milyon dolara yaklaştı.
Türkiye, Avrupa'da klima üretiminde ilk sırada. Sektör 1,3 milyar dolarlık hacme sahip. Soğutma pazarı 550 milyon, ısıtma pazarı ise 750 milyon dolar büyüklüğe ulaştı. Uluslararası sermayeli ya da yabancı ortaklı şirketler de ülkede klima üretimine giriyor. İtalyan ısıtma ve soğutma devi Ferroli ile İngiliz Baxi ile ortak olan Baymak, bu alanda büyük yatırım yaptı. Her iki şirket de gelecek dönemde Türkiye'yi hem üretim, hem de araştırma geliştirme üssü yapmak istiyor. 2010 yılı Dünya Klima Kong-resi de Türkiye'de düzenlenecek. Kongrede iklimlendirme sektöründe üniversite sanayi işbirliği masaya yatırılacak.

Vitamin yayıyor

Meyve ve sebzelerde bolca bulunan C vitamini klimaya da girdi. Profilo'nun P3ZMA serisi serinletirken ortama stresi azaltan ve nezleden koruyan C vitamini yayıyor. Özel filtreleri sayesinde toz, polen, bakteri ve kökü kokular ortamdan gideriliyor. Ayrıca havadaki nemi ortama göre ayarlıyor.
SARS virüsüne savaş

Güney Koreli Samsung, Uzakdoğu'da paniğe neden olan SARS virüsünü yok eden DNA filtreli özel bir klima üretti. Mikropları yok eden, sigara benzeri istenmeyen kokuları gideren klimalar, kuş gribi virüsü ve alerjiye yol açan maddeleri de ortamdan uzaklaştırıyor.
Böcekler giremez

Toshiba'nın 5,1 COP model klimaları negatif iyonlar verebilen iyonizer teknolojisi sayesinde bulunduğu odaya böcek ve beyaz karınca girmesini önlüyor. Ürün ayrıca orman, şelale, nehir ve göl kenarlarının temiz havasını içeri yayıyor. Kullanıcıların sağlığını da koruyan cihazlar, baş ağrısı yapmıyor.
Gürültü yapmadan çalışıyor

Baymak sessiz klimada oldukça iddialı. Şirketin Elit markalı kliması o kadar sessiz ki, odada otururken hiçbir şekilde ses duyulmuyor. A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan cihaz, yüksek nemi de çekiyor.
Çocuğa özel serinlik

Airfel, özel tasarlanan ve sevimli kahramanlarla süslü klimasıyla çocuklu aileleri hedefliyor. Yüksek enerji verimliliğini ön planda tutar ürün, tamamen anti bakteriyel plastik malzemeden üretildi. Geniş filitre özelliği sayesinde rahatlıkla temizlenebiliyor. Kalem kumanda sayesinde kullanım kolaylığı imkânı da sunuyor. ConAplus ve ConAbase serisinde yer alan Haf ve toz filtresi ile iç ortam havasını temizliyor.
Strese birebir

Vestel'in Platinum split kliması negatif iyonlarla stres ve yorgunluğu alırken yoga etkisi yapıyor. Ortama çiçek kokuları taşıyor. Bio Trio teknolojisiyle polen ve sporları temizliyor. Yeşil çaydaki antioksidan madde (catechin) ile virüsleri etkisizleştiriyor. Anti-bakteriyel filtresiyle bakteri temizliği yapıyor.
Sigara kokusuna son

Alarko Carrier XPower klimaları '5 in 1 Nano' filtreleme sistemlerine sahip. Milimetrenin milyonda biri büyüklüğü anlamına gelen 'nano' teknolojisini filtre sistemine uyarlayan Carrier, iç ortamda bulunan kirleticileri, çöp ve sigara kokusunu uzaklaştırırken aynı zamanda bakteri ve virüsleri de yakalayıp yok ediyor.
Tablo gibi klima
Arçelik'in yeni klimaları duvara monte edilen tablo şeklinde tasarlandı. Tüketici bu cihazın ön yüzüne istediği resim ya da fotoğrafı yerleştirebiliyor. Duvardaki ürün klimadan çok tabloyu andırıyor. Üç boyutlu soğutma teknolojisine sahip klimalarda ortama üflenen hava, normal klimalarda olduğu gibi tek bir noktadan değil, 3 farklı noktadan dağıtılıyor.

ZAMAN