[İş dünyasına Yön verenler - Mustafa Boydak] Keşke yurtdışına daha önce açılsaydık

Türkiye'de hakim olan geleneksel aile şirketi yapısı rahmetli Turgut Özal dönemine kadar sürdü. Ülkemizin dışa açılımıyla birlikte bizim de vizyonumuz açıldı ve daha farklı bakmaya başladık. İşletme yönetimi eğitimi almış birisi olarak daha farklı bakmayı başarabilenlerdenim. Okulda aldığım pazarlama ve pazarlama iletişimi derslerini uygulamaya geçirdim


Mobilyada İstikbal, Bellona ve Mondi markalarının üreticisi Boydak Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak, iş yapma ve geliştirme adına heyecanı olan başarılı bir girişimci. O üretmeden duramayanlardan. Tüm söyleşimiz boyunca aklından geçenlerin hızına uygun bir tutum sergiledi ve yerinde durmadı ama, yüreğiyle de söyleşiye dahil oldu. Sanırım takım çalışmasındaki başarısı da herkesi heyecanlandırarak harekete geçiren enerjisinden kaynaklanıyor. Bütün bu koşuşturmasının gerisinde ne var, hayattan ne bekliyor merak ediyorum. Çok çalışmış ve fayda üretmiş biri olarak nasıl anılmak istiyor? Mustafa Boydak, soruma üç boyuttan cevap veriyor:
"İş dünyasında atılımcı ve başarılı, evde iyi bir aile reisi ve bütününde de itibarlı bir insan olarak anılmayı çok isterim. Yeni bir iş alanına girdiğimizde takım arkadaşlarımla iş bölümü yapıp yola koyulduğumuzda, başarıyı beklemek beni çok heyecanlandırır. Çünkü biliyorum ki çok çalıştığımızda başarı gelecektir."
Sanırım bu, denize bin bir zahmetle atılan bir ağa, balıkların dolmasını beklemek gibi bir şey...
Tam da öyle.
Peki, hep başarıdan söz ediyoruz, başarısızlık var mıydı?
Olmaz mı? Bazı ürünlerimiz, bazı girişimlerimiz başarısız oldu. Başarısızlık sadece iş sonuçlarındaki performans düşüklüğü demek olmayabilir. Bu da çok normal. Her zaman başarıdan söz edemeyiz. En başarılıların bile, başarısız zamanları olmuştur.
Beklentisi yüksek bir yönetici Mustafa Boydak. Acaba kendi yönetim tarzını nasıl yorumluyor?
Çok zor bir yönetici olduğum söylenemez. Ekip arkadaşlarıma güvenir ve işi başarmaları için yetki devri yaparım. Kişisel başarıdan ziyade, ekip başarısına önem veririm. Bireyci değilimdir. Konuşmalarımda 'biz' dilini kullanırım. Eğer bir çalışanımız verilen işe ilgisiz davranıyor ve konuya uzaktan bakıyorsa, buna çok sinirlenirim. Detaycı olduğum söylenemezse de küçük detayların işin başarısında ne kadar önemli olduğunu bilirim. Hayatın tamamına baktığımda, temel unsurlarda keşke diyeceğim pek bir şey yok. Ama küçükken güreşle ilgilenirdim. Şimdi baktığımda keşke devam etseydim, daha sportmen biri olsaydım diyorum. Türkiye açısından baktığımda ise keşke yurtdışına daha önce açılsaydık diyorum.
Boydak Holding'i, dört erkek kardeş, bir amca ve iki de amcaoğlu büyük hissedarlar olarak yönetiyor. Böyle bakınca da 2008 cirosu 3,5 milyar YTL olan bir aile şirketi diye düşünüyorum. Ancak konuşmamızda da kurumsallaşmayı çok önemsediğinizi hissettiriyorsunuz?..
Türkiye'de hâkim olan geleneksel aile şirketi yapısının rahmetli Turgut Özal dönemine kadar sürdüğünü görüyoruz. Ülkemizin dışa açılımıyla birlikte bizim de vizyonumuz açıldı ve daha farklı bakmaya başladık. Ben işletme yönetimi eğitimi almış birisi olarak daha farklı bakmayı başarabilenlerdenim. Okulda aldığım pazarlama ve pazarlama iletişimi derslerini uygulamaya geçirdim. Bütün bunların hepsini geleneksel yapı içinde var olan kültür ve değerleri sürdürerek yapmak gerekirdi. Bazen kurumsallaşacağız iddiasıyla aile bireylerinin küstürülmesi söz konusu olabiliyor. Biz ailenin korunması için hem bu dikkati gösterdik hem de kurumsallaşma sürecimizi başlatarak ilerledik. Biz grup olarak 'kul hakkının' çok önemli olduğuna inanırız. Bu nedenle de hissedarlarımızın hakkını gözetirken işin doğru yönetilmesi adına tedbirler aldık. Ancak biliyorduk ki her hissedar da yönetici olamaz! Herkesin yeteneği ve iş yapabilme kapasitesi farklıdır. İş neyi gerektiriyorsa o yeteneklere sahip olanları hak ettiği konumlara getirmek gerek. Boydak Holding'in yönetiminde en önemli nokta budur. Bütün bunların yanı sıra iş alanlarımızı genişleterek çocuklarımıza da farklı iş imkânları oluşturduk.
Mobilya, aksesuar, ev tekstili, kablo, bilişim, demir-çelik ve bankacılık gibi alanlarda yeni iş imkânları oluştururken, temel olarak mobilya ve yakınsamalı alanlarda daha etkin olmuşsunuz. Yeni yatırım alanlarına girecek misiniz?
Daha çok şu an içinde bulunduğumuz sektörlerde derinleşmeyi istiyoruz. Satış sonrası hizmet adına kurduğumuz yapılanma da sektörde bir ilktir. Benim şu anda Kayseri Sanayi Odası Başkanlığı, Türkiye Finans Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı, HES Kablo ve Sanayi AŞ Yönetim Kurulu'nda görevlerim var. Kısa süre önce de Bellona marka yönetiminden sorumlu yönetim kurulu üyesi oldum. İşteki yaklaşımım müşteri lehinedir. Müşterilerimizin ürünlerimizden memnun kalmadığı zamanlarda, tarafımızdan gerekçe aranmaması gerektiğini, mutlak haklılık kuralının müşteri lehine verilmesi gerektiğine inanırım. Çünkü müşteriyi memnun edersem onun da beni mutlu edeceğine inanırım.
Pek çok yerli ve yabancı marka pazarda rekabet ederken neden İstikbal, Bellona, Mondi, Regina Mutfak& Banyo ve Boyteks ürünlerini alsınlar?
Biz iyiysek ve rekabette bir üstünlük oluşturuyorsak bizim ürünümüzü alsınlar diyoruz. Ayrıca fiyatlarımızın, sunduğumuz ürünlerin çok altında olduğunun da farkındayız. Ancak Boydak Grubu olarak tüm ürünlerimize sonuna kadar sahip çıkıyor, mal mağazadan çıkınca hiçbir sorumluluk almayan kurumlardan olmamaya özen gösteriyoruz. Çünkü müşterimizle uzun süreli bir ilişki kurmamız gerektiğinin farkındayız. Biz mağazalarımızı ve ürünlerimizi aynı konseptler içinde dizayn ederken, tüm noktalarda bulunabilecek bir fiyat standardizasyonu da sağladık. Bu da bir ilktir. Tüketiciye yeni şeyler söylemediğinizde de onu kaybedersiniz. Başbakanımız tarafında da ödüllendirildiği üzere Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımızla sürekli yenilikler oluşturuyoruz.
Mobilya sektörü tekstil ve inşaatla yakın duran bir sektör. Ayrıca tekstilden sonra en çok ihracatı yapılan ürün olarak da biliniyor. Böyle bakınca sektör nereye gidiyor?
Öncelikle mobilya sektörünün ciddi bir istihdam meydana getirdiğini söyleyebilirim. Yaklaşık bir milyon insanın mobilyadan ekmek yediğini ve 20 yıl öncesine kadar sıfır olan ihracat rakamının, 1 milyar dolar mertebesine ulaştığını söylemek gerek. Bu da heyecan verici. Bu rakamın beş milyar dolara çıkması işten bile değil. Her şey güzel gözüküyor; ama ülkemizin sahip olduğu genç insan nüfusu yabancı markaların da iştahını açıyor.
Görüyorum ki, özel sektör çok çalışıyor. Bu kadar yoğun çalışmanın sonucunda hükümetten ne bekliyorsunuz?
Her vatandaş ve girişimci gibi siyasi istikrar bekleniyor. Şu anda AK Parti iktidarı olduğu için beklentimiz de ondan. AK Parti, altı yıldan bu yana Türkiye'yi yöneten tek parti olarak ciddi bir devlet deneyimi de kazandı. Bence bu çok önemli bir nokta; çünkü siyasi istikrar ekonomik istikrar için çok önemli. Türkiye de dünyanın gittiği yere gidiyor. Bu iyi midir? Bence evet! Diğer yandan da hükümetlerin ülkemizin güvenliğini sağlamasının gerektiğini, bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ülkemizdeki tüm taraflar için hükümetin birleştirici olması gerektiğini de biliyorum. Devlet kademelerinde görev alacak kişilerin seçiminde, performans kriterinin öncelikli olması gerektiğini düşünüyorum. Yeni nesil kararların alınması gerektiğine ve esnek yapılanmanın doğru olduğuna inanıyorum. Cari açığımızın endişe verici boyuta gelmemesi için bazı sektörlerde tedbirler alındığını da biliyoruz. Kriz zamanlarında bu açığın verdiği zararı ve bu açığa dayalı krizleri hep birlikte gördük. Elbette bunun için devlet tedbir almış ve kota koymuştu. Ancak petrol ürünlerini ve türevlerini mutlaka almak durumundayız. Kaynak Kullanımı Destek Fonu, Tansu Çiller zamanında yüzde 6'lık bir oranla başlatılmıştı. Daha sonra bu oran yüzde 3'e çekildi. Bu şu demek: 100 birimlik vadeli ithalat yaptığım için ödediğim vergi miktarı üçken, ayrıca bu fona da bir üç daha ödemiş oluyorum. Libor faizlerinin yüzde 6-6,5 olduğu dönemlerde bu oran normaldi ama, Libor faizi yüzde 2'lere düşmüş olmasına rağmen hâlâ bu oran yüzde 3 olarak devam ediyor. Ekonomimizi yönetenlere bir çağrıda bulunmak istiyorum. O günler için doğru olan bu uygulamanın değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu vergiyi ödemek istemeyen kurumlar off-shore bankalarla iş yapıyorlar. Bu da ülke ekonomisi açısından kayıp demektir. Ekonomiyi yönetenler sadece geleceğe yönelik vaatte bulunuyorlar. 'Yapılacak, edilecek' söylemleri artık bitmeli, sadece yapılmalı. Ancak Sanayi Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın çok iyi çalıştığını söylemeliyim. Umarım ki bu konularda hükümet tarafından hızlı aksiyon alınır.
Yay yüzünden mobilyada KDV yüzde 18


IKEA bir dünya devi olarak ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Bu durumda yerli üreticiler ne yapacaklar?
Hiç kuşkusuz ev ürünleri konusunda bir dünya devi ve çok da başarılı pazarlama, satış biçimleri var. IKEA hem rakibimiz hem de bazı yarı mamullerin temininde önemli bir müşterimiz. Biz IKEA'nın deneyimlerinden ve yönetiliş biçimlerinden çok şey öğreniyoruz. Öncelikle pazarın büyümesine ciddi bir katkıda bulundu. Türk tüketicisinin bilinçlenmesine de katkı sağlayan IKEA, evde monte edilen ürünler pazarını da oluşturdu. Hatta öyle ürünler sundu ki, böyle bir ürün de kullanılır mıymış, dedirtti. Biz Türkiye'deki pazarın büyümesi ve sektörümüzün gelişerek var olması için yabancı markalardan öğrenmek ve daha da çok çalışmak durumundayız.
Boydak Mobilya Grubu'nun yüzde 30'luk pazar payı 2008 sonu itibarıyla 1 milyar 250 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak. Ancak sektörümüzün önündeki engellerin kalkması gerektiğine dair bir beklentimiz var. Mobilya sektörünün en büyük sorunu KDV oranının yüksekliğidir. Oysaki bundan dört yıl önce tekstil sektöründeki KDV oranını yüzde 8'e çekmiş ve sektörün önünü açmışlardı. Bu oran mobilyada hâlâ yüzde 18. Sektör bu durumdan çok ciddi bir rahatsızlık duymaya başladı. Örneğin mobilyanın yüzde 80'lik bölümü tekstil ürünlerinden oluşurken kanepenin içine konan yaydan ötürü mobilyada KDV yüzde 18'e çıkıyor. Müşterimizden 12 ay sonra aldığımız KDV'yi de zaten peşin ödüyoruz. Yatakta da mobilya mı, tekstil mi karar verilemediğinden uzun bir süre sıkıntı yaşanmış, herkesin aklını karıştırmıştı. Sektörün insan kaynağı potansiyeli ve İK'ye dayalı işlerin oranı epey yüksek. Yeni bir kararname ile İK üzerinden verilen verginin yüzde 5'e indirilmesi hem sektörü memnun edecektir hem de istihdamdaki kaçakları azaltacaktır. Bu da sektörün büyümesi için hemen alınması gereken karardır. Dünyaya bakınca, ülkemize yurtdışından mobilya geliyor ama, bu çok rahatsız edici bir oran değil. Ancak meslektaşlarımızın konuya çok daha dikkatli bakmaları ve tedbirlerini almaları gerekiyor. Şimdi küçük olan yabancı mobilya pazarı gelecekte tehlikeli boyutlara yükselecektir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın koyduğu satış sonrası hizmet, yabancı markalar için caydırıcı olabilirse de onlar da bu işi en iyi şekilde yapmayı öğrenecekler

ZAMAN