Kuraklığın En Yoğun Yaşandığı İllerin Başında Gelen Bitlis'te Çiftçiler, Kuruyan Tarlalarda Hububat Yerine Biçerdöverlerle Hayvanları İçin Saman Topluyor.

Kuraklığın en yoğun yaşandığı illerin başında gelen Bitlis'te çiftçiler, kuruyan tarlalarda hububat yerine biçerdöverlerle hayvanları için saman topluyor.
Bu sene çiftçi buğday hasadını diğer senelere oranla 15 gün geç yapmasına rağmen buğday yerine saman aldı. Yağmurların az düşmesi, sıcakların artması nedeniyle buğdayda verim neredeyse yüzde 90 dolaylarında düştü. Yaşanan zarar nedeniyle ürün yetiştiremeyecek duruma gelen yöre halkı devletten bölgeye daha büyük teşviklerin yapılamasını istiyor.

Bitlis'in Hizan İlçesi Ziraat Odası Başkanı Erkan Durmaz, kuraklığın buğdayı çok fazla etkilediğini belirterek, çiftçilerin belki olur düşüncesiyle hasadı geciktirdiklerini buna rağmen hiç verim alamadıklarını kaydetti.
Biçerdöverlerin, buğday yerine kamyon ve traktör kasalarına sadece saman dolduklarını aktaran Durmaz, "Bitlisli çiftçi bu sene sadece buğdayda değil her alanda çok büyük kayıplar yaşadı. Yem bitkilerinde de kuraklıktan dolayı yaşanan kayıplar hayvancılığa çok büyük bir darbe vurdu." dedi.
Bitlis Güroymak Gölbaşı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şerif Avcı ise kuraklıktan dolayı sene başında boy vermeyen birçok ekin alanında vatandaşların hayvanlarını otlattığını vurguladı.
Bitlisli çiftçilerden Engin Fidan ise şunları söyledi; "Tarlalarımızda yüzde yüz zarar var. Yağmur az yağdığı için tarlada gelişemeyen buğday biçilemiyor. Hayatımda böyle bir manzara görmedim. Devlet destek verirse gelecek yıl ekim yapacağız. Aksi taktirde Kredi, gübre ve mazot borçlarımız nedeniyle ekim yapamayacağız. Hükümetin bölgede daha büyük teşvikleri vermesinin istiyoruz." Yusuf Akıllı adlı çiftçi ise "Kuraklık bizi çok kötü vurdu, perişan bir durumdayız. Aldığımız gübre ve mazotun borçlarını ödeyemeyecek durumdayız. Verim oranı sıfır denecek kadar. Tarlalarda kuru ot kalmayınca hayvancılık da bir bütün olarak zarar gördü" şeklinde konuştu. Büyük umutlarla Bitlis'e gelen biçerdöver sahipleri de, biçecek buğday bulamıyor.
Kaynak : Haberler.Com