Pazar payımızın azalmasına rağmen kârımızı katladık

GSM operatörü Turkcell başarılı çıkışını devam ettiriyor. Şirket, 2008'in ikinci çeyreğinde kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artırarak 531,7 milyon yeni liraya yükseltti


Firmanın söz konusu dönemde geliri de yüzde 9 artışla 2,181 milyar YTL'ye ulaştı. Pazar lideri Turkcell, son çeyrekteki performansıyla yıl sonu hedefine bir adım daha yaklaştı. Türkiye'nin yanı sıra faaliyet gösterdiği Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, KKTC ve Ukrayna'da büyümeye devam eden operatör, 2. çeyrek sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Şirketin Türkiye'de 35,4, diğer ülkelerde de 57,8 milyon abonesi bulunuyor. Firma, son olarak Belarus'un cep telefonu operatörü BeST'in yüzde 80'ini satın almıştı.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki yatırımlara aralıksız devam edeceklerini söyledi. Yoğun rekabetin yaşandığı telekomünikasyon sektöründe, yeni kampanyalar ve tarifelerle abonelere kaliteli ve uygun hizmet sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Rekabetçi ortamda şirketi hızla farklılaştırdıklarını, ayrıca numara taşınabilirliği ve 3. nesil hızlı mobil internet uygulamalarına en iyi şekilde hazırlandıklarını aktardı. Her iki uygulamanın da bir an önce başlaması gerektiğini ifade etti. Süreyya Ciliv'in verdiği bilgiye göre Turkcell'in pazar payı yüzde 56. 2008'in ikinci çeyreğinde yüksek faturalı abone sayısında büyük artış görüldü. Şirketin müşteri kayıp oranı ise yüzde 6,9'a geriledi.
Süreyya Ciliv, şirket olarak bundan sonra vergilerin düşmesi için çalışacaklarını ve altyapı yatırımlarını artıracaklarını kaydetti. 2008'in tümü için yüzde 10'luk büyüme hedefi koyduklarını ve pazar payındaki kaybın kendilerini çok etkilemediğini anlatan Genel Müdür, "Yaklaşık 4-5 yıldır pazar payımızda bir düşme var. Ama bizim işlerimiz büyümeye devam ediyor. Kendi pazar payımızdan öte sektörün pazar payının büyümesine odaklandık. Regülasyonlar çok önemli; çünkü sektördeki dengeleri değiştiriyor." dedi.
Suriye yatırımı askıya alındı Turkcell, uzun süredir gündemde olan Suriye planını askıya aldı. Suriye ile Amerika arasındaki gerginlik nedeniyle projenin donduğunu belirten Genel Müdür Süreyya Ciliv, heyecanla başladıkları projenin şu an zor duruma geldiğini aktardı. Yurtdışı fırsatlarını bundan sonra da değerlendirmeye devam edeceklerini dile getirirken, "Doğu Avrupa'ya ve batıdaki şirketlere bakıyoruz. İlerde buralardan da şirket alabiliriz." değerlendirmesinde bulundu. Turkcell, Suriye'de faaliyet gösteren Syriatel Mobil Telekom'un yüzde 51'i için teklif vermek niyetiyle çalışmalar yapıyordu

ZAMAN