Aracı zırhlatmak için yurtdışına gitmeye gerek yok, Türkiye'de fiyatlar daha hesaplı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın emekliliğinde kullanması için 400 bin Euro'ya alınan Audi otomobil, zırhlı araçları yeniden gündeme getirdi.


Zırh denince akla Avrupa ülkeleri geliyor. Ancak Türkiye'de de araçlara yüksek kalitede zırh kaplanabiliyor. Avrupa'da kurşun geçirmez zırh yüz binlerce Euro'ya mâl olurken yerli şirketlerde aynı işi 20-70 bin Euro'ya yaptırmak mümkün.
Türkiye'de kurşun geçirmez zırh ve cam işi yapan 5 firma bulunuyor. Bunlardan biri de İstanbul'da faaliyet gösteren Oset. Şirketin Genel Müdürü Mustafa Karakuş'un verdiği bilgiye göre, her türlü araca zırh giydirilebiliyor. Ancak ağırlığı önemli ölçüde artırdığı için Mercedes, BMW ve Audi gibi motor gücü yüksek otomobiller daha çok tercih ediliyor. Avrupa'da zırhlama iskelet halindeki araca yapılıyor. Türkiye'de ise kullanıma hazır otomobiller zırhlanıyor.
Araba komple parçalanıyor. Bu işlem ince işçilik gerektiriyor. Sökülme esnasında parçaların çizilmemesi ve zarar görmemesi çok önemli. Tek tek zırhla kaplanan parçalar yeniden birleştiriliyor. Zırhlı araçlar en çok Afrika, Irak, Rusya, Uzakdoğu ve İngiltere'de ilgi görüyor. Zırhlı otomobiller genellikle olay yerinden kaçmak için tasarlanıyor.

Zırh seviyesi üçe ayrılıyor. İlk kategori hafif silahlara dayalı B-4. İkinci kategori B-6 ise C-4 tipi patlayıcıdan uzun mesafeli silahlara kadar etkili koruma sağlıyor. B-7 standardı ise en yüksek seviye. ABD Başkanı Bush ve Papa'nın makam araçları B-7 seviyesinde zırhla kaplı. George Bush'un aracında cam kalınlığı 20 cm'yi buluyor.
Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'a alınan Audi A8L otomobil ise çelik, cam malzemeler ve yanmaz kumaş döşemelerden oluşan tam zırhlı yolcu hücresine sahip. Aracın zırhı, 7,62 milimetrelik kalibreden çıkan sert çekirdekli mermilere karşı balistik koruma sağlıyor. El bombaları ve patlayıcılarla yapılan dayanıklılık testleri, otomobilin zemin kaplamasının da alttan gelecek patlamalara karşı dayanıklı olduğunu kanıtlıyor.
Pazarın önemli oyuncularından Mercedes Benz, E, S ve GL serilerinde üç ayrı kasada farklı güvenlik seviyelerinde zırhlı otomobil üretiyor. Şirket Türkiye'de yılda ortalama 20 zırhlı araç satıyor. Bu modellerde kapı, ön ve arka kısımlar ile tavan bölümlerinde yüksek güvenlik sağlayan özel mazlemeler kullanılıyor. Söz konusu araçlar, tabancanın iki katı hızla mermi ateşleme gücüne sahip askerî tüfeklere, el bombası ve çeşitli patlamalarda dağılabilecek şarapnel parçalarına karşı koruma sağlıyor.
Bazı uyanık girişimciler, yurtdışında çok pahalıya mal olan zırh kaplattırma işini Türkiye'de yaptırıyor; ancak alıcıya Avrupa'da yapılmış gibi satıyor. Oset Zırh Kaplama'nın Genel Müdürü Karakuş, bu örneklerle sık sık karşılaştıklarını belirtiyor. "Aracı bize yaptırıyorlar, sonra da trenle Almanya'ya götürüp orada yapılmış gibi göstererek iki katı fiyatla satıyorlar." diyen Karakuş, şimdiye kadar böyle 13 araç tespit ettiklerini ifade ediyor. Karakuş, bu araçları şasi numarasından tanımış. Hatta bazılarında Oset imzasının bile üzerinde unutulduğunu aktarıyor.
Başbakan da yerli zırh kullanıyor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'dan medya patronu Aydın Doğan'a kadar pek çok isim, yerli zırhla kaplanan araçları kullanıyor. 2006 yılında rahatsızlanan Başbakan Erdoğan'ın kilitli kaldığı ve balyozla kurtarıldığı Mercedes marka makam aracının zırhlı camı da Türkiye'de üretilmişti. Ünü yurtdışına taşan yerli firmalar, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden de zırh kaplama siparişi alıyor.

ZAMAN