İflas eden sanal alışveriş sitesi 20 milyon dolarlık ciro yapmışBir süre önce iflasını açıklayan weblebi.com isimli sanal alışveriş sitesinin 8 ay önce 20 milyon dolarlık ciroya ulaştığı ortaya çıktı.

dairesinde kurduğu elektronik ticaret sitesi, 5 Ağustos'ta iflasını açıklamıştı. Ücretini ödedikleri ürünleri alamayan internet sitesinin binlerce mağdurundan kimi savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, kimi de bankalara itiraz dilekçesi vermişti. Yüz binlerce YTL'lik mağduriyetin oluştuğu olayla ilgili somut bir adım atılmaması tepki çekerken, pek çok müşterisi sitenin iflas ettiğine inanmıyor. Bin 500 YTL'lik alışveriş yapan Murat Kekeç, hukukî yola başvurmadan önce uğradığı sitenin adresinde bütün faturaların kullanılamaz hale getirildiğine şahit olduğunu söyledi. Eczacı Kekeç, sipariş ettiği altınları alamayınca, konuyu hem yargıya taşıdı hem de mali polise suç duyurusunda bulundu. Kekeç, "Sitenin iflas ettiğine inanmıyoruz." diyerek, konunun incelenmesini istiyor.
Mağazalara nazaran daha ucuz ürün satışı yapan internet siteleri son dönemde bir hayli artış gösterdi. Üretici ile tüketici arasındaki basamak sayısını teke düşüren siteler, buradan kaynaklanan fiyat avantajı sayesinde aynı ürünü mağazalara nazaran daha düşük fiyata satıyor ve oldukça rağbet görüyor. Dolayısıyla bu konuda göze çarpan şirketler arasında yer alan 'weblebi.com'un iflası büyük dikkat çekti. Çocukluk arkadaşı üç kafadarın kurduğu sanal mağaza, bir dönem yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağındaydı. İnternet sitesinin sahipleri Nafiz Kerim Kotan, Ziya Alemdar ve Osman Gündoğar, sekiz ay önce basına yansıyan demeçlerinde bireysel yatırımcıların ve Ortadoğu'dan bazı fonların kapılarını çaldığını söylüyor. Ortaklardan Nafiz Kerim Kotan, yabancılardan gelen tekliflere sıcak bakmadıklarını ama kapıları da tamamen kapatmadıklarını da belirtiyor. E-ticaret sektörünün Türkiye'de hızlı büyüdüğünü, sektörde 60-70 firmanın bulunmasından dolayı kâr etmekte zorlandıklarını ifade ediyor. Kotan'ın verdiği bilgiye göre weblebi.com'un 30 binin üzerinde müşterisi bulunuyordu

ZAMAN