İhracatçı çok başarılı, hedefi 136 milyar dolara çıkardık

Son yıllarda ihracatta yakalanan başarılı çıkış devam ediyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2002 yılında 36 milyar dolarla teslim alınan Türkiye ihracatını 2008'de 136 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.


Tüzmen, "İhracatın ivme kazanmasında, yapılan bu çalışmaların yanı sıra öncelik verilecek sektörlerin seçimi de önemli rol oynadı. Bu kapsamda, elektronik, makine imalat sanayii ve otomotiv gibi sektörlere ağırlık verdik. Böylelikle de ihracatta art arda önemli gelişimler yaşandı.'' dedi.
Bazı açılışlara katılmak üzere Mersin'e giden Bakan Tüzmen, burada bazı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin ihracat artışında önemli bir aşama kaydedildiğine, artışının temelinde yatan unsurların başında 1999 yılında başlanan stratejiler doğrultusundaki çalışmaların yattığına işaret eden Tüzmen, ihracatı önemsediklerini ve ilerlemenin bu sayede hızlanacağına inandıklarını vurguladı. AK Parti hükümetinin ortaya koyduğu ihracata dayalı kalkınma modelinin benimsenmesi ve çevre ülkelerle ticaretin artırılması yönünde 2002 yılında başlayan çalışmalarla büyük hareketlilik yaşandığını anlatan Tüzmen, ihracattan beklenen meyvenin alınmaya başlandığını belirtti ve ekledi: "2002 yılında 36 milyar dolarla teslim aldığımız Türkiye ihracatını 2008 yılında 136 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu kolay bir hedef değil. Ama bunu başaracağımıza inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde ihracatçılarla bir araya geldiğimizde bunu konuştuk. Herkesin bildiği gibi program hedefimiz 119 milyar dolardı. Ama ihracatçımızın başarılı çalışmaları sayesinde kendimize yeni bir hedef belirledik.'' Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesi sonrasındaki gelişmelere de değinen Tüzmen, burada uygulanan politikaların herkes tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini hatırlattı. Enflasyonu aşağıya doğru indirmek için Türk Lirası'nın aşırı değerlendiğini vurgulayan Bakan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kolaycılığa kaçışa bağlı olarak da bizim en başta söylediğimiz sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. 'Türkiye enflasyon ithal etmeye başlayacak.' dedik. Şimdi gelinen nokta bu oldu. Bu nedenle birdenbire değil ama yavaş yavaş dolar karşılığında piyasaya Türk Lirası'nın verilmesi şart hale geldi. Gelinen noktada ihracata dayalı kalkınmayı benimsemiş ülkeler gibi en az 140 milyar dolar civarında rezervi elimizde tutmamız lazım.''

İLK YEDİ AYLIK İHRACAT RAKAMLARI
Ay Tutar
Ocak 9.820
Şubat 10.674
Mart 10.950
Nisan 11.390
Mayıs 12.478
Haziran 12.740
Temmuz 12.260 (*) Milyon dolar

ZAMAN