Şimşek: Her evin altında bir bakkal olmaz

Bakkal, manav, terzi gibi küçük esnafın sıkıntısı giderek artıyor. Sokak aralarına kadar giren süpermarketler ve perakende devleriyle rekabet edemeyen esnaf, dükkanları kapatıyor. Kamuoyunun gündemini sıcak gelişmelerin dışında en çok "Ne olacak bu esnafın hali?" sorusu meşgul ediyor. Aynı soruya Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de Bitlis'te muhatap oldu.


Her evin altında bir bakkal olmasını doğru bulmayan Şimşek, tüketicilerin artık daha büyük ve rahat alışveriş yapılan yerleri tercih ettiğini söyledi. 'Esnaf kepenk kapatıyor, destek verin' şeklindeki çağrı üzerine sektörlerdeki değişim ve tüketici tercihlerindeki eğilimlerin farklılaşmasına dikkat çekti. Aynı alanda faaliyet gösteren imalatçıların bir araya getirilmesi için destek vereceklerini belirten Bakan, "Ama herkes kendi yerinde destek istiyor. Hiçbir esnafın kepenk kapatmasını istemeyiz. Dönüşüm yaşanıyor. Ayak uydurmak için elimizden geleni yapmamız lazım. 70 milyon tüketici var, bunları korumak zorundayız." dedi.
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) tarafından organize edilen 'Genç işadamları soruyor' toplantılarının ilkine katılan Şimşek'e 'Tekstil sektörünü bırakalım' açıklaması da soruldu. Şimşek, "Tekstile ilişkin söylediklerim şehir efsanesine dönüştü. Söylemediğim şeyler söylenmiş gibi oldu. Bütün sektörlerde emek ve gelecek var. Önemli olan, sektörlerde hangi kurgu ile, hangi çerçeve ile yoluna devam edileceğidir. Rekabet edilebilecek alanlara yoğunlaşmak gerek." diye konuştu. Sanayicilere sağladıkları destekler hakkında da bilgi veren bakan, 2002-2006 döneminde elektriğe hiç zam yapmadıklarını, bu yolla sanayiye adı konulmadan sübvansiyon uygulandığını aktardı. Şimşek, bunun üretici fiyatları endeksi dikkate alındığında da 25 milyar yeni liralık maddi desteğe eşit olduğunu sözlerine ekledi.

Ahlat'a her gelen mutlaka bu bastondan almalı

TÜGİK temsilcileri ve Bitlisli yetkililerle Ahlat'ta Van Gölü kenarında kahvaltı yapan Bakan Şimşek'e Refai Gökbulak tarafından yapılmış bir baston hediye edildi. Gökbulak'a ihracat yapıp yapmadığını soran Şimşek, ''Bence Ahlat'a her gelen bu bastonlardan almalı.'' dedi. Gökbulak'ın verdiği bilgiye göre, yöredeki ceviz ağaçları kullanılarak yapılan bastonları üreten usta sayısı üçe kadar düştü. Bastonların üretiminde manda, inek ve keçi boynuzu kullanılıyor. Ceviz ağaçları ve boynuzlar en az 2 yıl kurutulduktan sonra işlenirken 100 parça boynuz işlenerek üretilen bir bastonun üretimi 15 günde tamamlanabiliyor. 6 işçi çalıştırarak ayda 400-500 civarında baston üreten Gökbulak, fiyatların 25 ile 1500 YTL arasında değiştiğini, tümü boynuz işlenerek yapılan bir bastonun fiyatının ise 1.000 YTL olduğunu aktardı.
SSK primleri ekimde 5 puan inecek

İş dünyasının uzun süredir beklediği SSK primlerinin beş puan indirilmesine ekim ayında başlanacak. Bakan Şimşek, "Devlete borç takmayan, doğru çalışan işverenlerin SSK primlerini yüzde 5 indireceğiz." dedi. Şimşek, bunun iş dünyasını kayıt dışına itmemek için yapıldığını söyledi. Zorunlu istihdam yükümlülüklerinin de hafifletildiğini dile getiren Şimşek, "Sadece bir tek özürlü çalıştırma zorunluluğu kaldı. Bu da Hazine tarafından ödenecek." açıklamasını yaptı. Teşvik sisteminin gözden geçirildiğini aktaran Devlet Bakanı, yeni dönemde kademeli olarak az gelişmiş illerden gelişmiş illere doğru azalan şekilde teşvik sistemi olacağını duyurdu. Şimşek, sınır ticaretinin canlanmasına yönelik adımlar da atıldığını ifade etti. 'Düşük kur, yüksek faiz' uygulamasına ilişkin soruya da cevap veren Şimşek, "Ne benim kafamda ne de hükümette düşük kur yüksek faiz diye bir çerçeve yok. Fiiliyatta böyle bir durum söz konusu. Bu şekilde Türkiye'yi çıkışa götüreceğiz diye bir şey yok." diye konuştu. Bu sorunun temelinde sosyal güvenlik açığından kaynaklanan gelişmelerin olduğunu söyleyen Şimşek, şunları kaydetti: "Yüksek kur kısa dönemde bazılarının işlerini kolaylaştırır. Özel sektör yatırım için dışarıdan makine aldı, o makinelerin borcunu öderken düşük kur işine gelmiyor mu? 2001'de 'para girişini serbest bırakalım' denmiş. Bunu değiştiremezsiniz. Yüksek kur çözüm değil. Size, Ar-Ge yaptırmaz, yol yaptırmaz ama o tarafına hiç bakılmıyor." TÜGİK Başkanı Hazim Sesli ise iş dünyasına verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Sesli, "Bu sözlerin bir takvim halinde açıklanmasını beklemekteyiz. Bizlerin en büyük beklentisi, ekonominin bundan sonraki gidişatıdır." dedi.

ZAMAN